Sobota, 23.10.2021, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Zmiany w kodeksie drogowym. Wysokość mandatu ułamkiem średniego wynagrodzenia

26.01.2015, 09:25:36 Rozmiar tekstu: A A A
Zmiany w kodeksie drogowym. Wysokość mandatu ułamkiem średniego wynagrodzenia
Fot. archiwum redakcji

 W Sejmie, komisja infrastruktury pracuje właśnie nad projektem dotyczącym zmian w kodeksie drogowym. Zmienić się mają stawki mandatów karnych, które mają być ułamkiem średniego wynagrodzenia. Również inna ma być metoda karania kierowców za zdjęcia z fotoradarów. 

 
Jak zauważył Stanisław Żmijan (PO), który jest szefem komisji infrastruktury, mandat z fotoradaru zapłaci właściciel samochodu, a nie kierowca. Oczywiście nie będzie za to punktów karnych. Żmijan dodawał, że system jest nieskuteczny i trzeba go uporządkować, dlatego wprowadzane są zmiany. Według danej propozycji , fotoradary będą podzielone na stacjonarne oraz przenośne. Pierwszymi zajmować miałaby się Inspekcja Transportu Drogowego, natomiast drugimi policja. 
 
Również szykują się zmiany w wysokości mandatów karnych. Za przekroczenie prędkości o 10 km/h mandat miałby wynosić 3% przeciętnego wynagrodzenia w roku ubiegłym. Na dzień dzisiejszy jest to kwota 3 800 zł, więc mandat oscylowałby w granicach 120 zł. Jeżeli przekroczymy prędkość o 50 km/h, mandat będzie w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia czyli 760 zł. Natomiast w terenach zabudowanych kara ta miałaby być podwojona.
 
Największą karę, bo aż 2 tysiące złotych, płacić by mieli recydywiści. W ten sposób karane będzie czwarte i każde kolejne przekroczenie prędkości w danym roku od zarejestrowania pierwszego wykroczenia. Zmiany takie mają już akceptację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Infrastruktury.
 
 
 
 
oprac.
 
IK

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ sprawiedliwość ?
  Poniedziałek, 26.01

  No to dla jednych wysokość mandatu będzie jak kichnięcie , a dla innych oznaczać może konieczność wzięcia kredytu . Chciałbym też zarabiać taką "średnią " .

 2. 2
  +20
  ~ maruda .
  Poniedziałek, 26.01

  Panie i Panowie posłowie - Skoro już się zebraliście , to może przy okazji uchwalcie ustawę pozbawiającą Was immunitetu poselskiego . Aby można Was karać bez zbędnych ceregieli za jazdę po pijanemu i za naruszanie porządku prawnego , tak jak każdego obywatela . Pozbawcie się raz na zawsze tego co czyni Was nietykalnymi . Więc , zanim się rozejdziecie zróbcie nam tą przyjemność i uchwalcie bez namysłu wreszcie coś dla siebie . Udowodniając tym samym , że jesteście jednymi z nas .

 3. 3
  --1
  ~ jarrow
  Poniedziałek, 26.01

  Coś niskie te mandaty. Powinno być o ile przekroczona prędkość tyle % mandatu z wynagrodzenia. A tak dalej będzie co było.

 4. 4
  +1
  ~ do lekarza łby leczyć
  Poniedziałek, 26.01

  Teraz samochody , które mają ograniczoną prędkośc ze wzlędu na wiek nabiorą wartości rynkowej . np, Polski maluch , syrenka , trabant , warburg , warszawa no i polonez . Te samochody na pewno nie będą ścigane przez policje ,bo nikt nie uwierze ,że one jeżdzą tak szybko jak średnia krajowa głupota .

 5. 5
  +5
  ~ kierowca
  Poniedziałek, 26.01

  Pomysł dobry choć nie nowy ale z jednym zastrzeżeniem ! Nie brac pod uwagę sredniej krajowej tylko PIT w U.S. konkretnego człowieka.Bo ten który zarabie dużo np. 20000 lub więcej dalej będzie się smial z mandatow.!!!

 6. 6
  --4
  ~ bloo696
  Poniedziałek, 26.01

  Bardzo dobrze. Oduczą się ludzie łamania przepisów

 7. 7
  0
  ~ szykujący się do wyjazdu
  Poniedziałek, 26.01

  Najlepiej ustalcie mandaty w wysokości milion zł i wykończcie społeczeństwo, po co Wam one? Takie bzdurne przepisy to tylko w Polsce, zarobki byle jakie ale mandaty i inne kary to kosmiczne. Tylko wyjechać z tego popieprzonego kraju.

 8. 8
  +4
  ~ qwez
  Poniedziałek, 26.01

  Ciekawe kto zarabia te 3800 bo na pewno nie zwykły szary człowiek. Niech będzie to 3% wynagrodzenia każdego indywidualnie a nie jakiejś wydumanej średniej którą zawyżają prezesi koncernów i politycy dla których nawet 2000 zł mandatu to pikuś a dla niektórych to 2 miesiące życia.

 9. 9
  +3
  ~ as
  Poniedziałek, 26.01

  Posłowie debatują a sami mają immunitet wiec ich wysokość kar nie dotyczy. Faryzeusze

 10. 10
  +4
  ~ SONGO
  Wtorek, 27.01

  niech sie lepiej zajma tymi co kreca liczniki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.