Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Finowie zainwestują w ciepło w Elblągu?

14.10.2014, 13:18:12 Rozmiar tekstu: A A A
Finowie zainwestują w ciepło w Elblągu?
Fot. arch. redakcji

- Wartsila Polska liczy na zajęcie znaczącego miejsce na rynku polskiej kogeneracji gazowej - pisze "Rzeczpospolita". Fiński gracz ma apetyt na kontrakt od PGNiG Termika na blok w warszawskim Żeraniu. Wartsila nie wyklucza rozszerzenia działalności; w przyszłości na celowniku ma także przetargi Termiki na źródło energii w Pruszkowie oraz bloki produkujące ciepło w Enerdze - m.in ten w Elblągu.

- Chodzi o źródła wytwarzające w jednym procesie ciepło i energię, a zasilane błękitnym paliwem. – Zamierzamy startować w każdym przetargu na miejskie jednostki o mocy przynajmniej ok. 8 MW – mówi nam Adam Rajewski z polskiej spółki fińskiego koncernu, który w 2013 r. miał prawie 4,7 mld euro obrotów.

W Polsce spółka nie wyklucza tworzenia konsorcjów przy projektach bloków o mocy ponad 100 MW. Mniejsze chce realizować samodzielnie lub jako generalny wykonawca.

Ale na razie Wartsila nie ma w portfolio polskiego projektu. Co prawda miała dostarczyć silniki do EC Rzeszów należącej do PGE (przetarg wygrał tam Control Process), ale zleceniodawca odstąpił od umowy ze względu na upłynięcie terminów wadiów.

Teraz fiński gracz ma apetyt na kontrakt od PGNiG Termika na blok w warszawskim Żeraniu. Ale procedurę przetargową może wydłużyć zmiana prezesa ciepłowniczej spółki. Problematyczne jest też to, w jakiej technologii Termika będzie budować nowy blok. Poprzedni prezes Andrzej Gajewski mówił o jednostce gazowo-parowej o mocy 420–450 MW, co już na wstępie wykluczałoby Wartsilę. Spółka buduje bloki z zastosowaniem silników tłokowych na gaz lub dostarcza te urządzenia.

Wśród zalet stosowanego rozwiązania Rajewski podaje możliwość modułowej rozbudowy bloku, a także niższy nawet o kilkadziesiąt procent koszt inwestycji. Tyle że koszty utrzymania są w nich o ok. 20 proc. wyższe niż tych z turbiną parowo-gazową.

W przyszłości Wartsila ma na celowniku przetargi Termiki na źródło energii w Pruszkowie oraz bloki produkujące ciepło w Enerdze (w Elblągu, Kaliszu i Grudziądzu) i Fortum Power and Heat Polska (we Wrocławiu), kiedy dojdzie do rozpisania postępowań.

– Silnik tłokowy napędzany gazem jest dobrym rozwiązaniem dla niewielkich źródeł o mocy kilkunastu, kilkudziesięciu megawatów. Blok gazowo-parowy sprawdza się zaś w przypadku dużej energetyki – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum.

Opinię tę potwierdza Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Zaznacza, że obie technologie są dobre, ale dla różnych systemów. Zwraca też uwagę na brak zachęt dla inwestorów chcących budować bloki pracujące w skojarzeniu. Wsparcie dla kogeneracji przywrócono tylko do 2018 r.

 

źródło: www.ekonomia.rp.pl
 

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ pora
  Wtorek, 14.10

  Jak długo będziemy czekac na elektrownie wiatrowe ????? W Pomorskim budują i się śmieją z innych zacofanych.

 2. 2
  +5
  ~ Jaromir
  Wtorek, 14.10

  Tu chodzi o grubą kase. Nikt zdrowo myślący nie robi dzisiaj projektów na gaz przy Rosyjskiej polityce która na pewno będzie jeszcze bardziej agresywna wobec Polski a fikcyjnezapasy nie starczą nawet na 3 dni.

 3. 3
  +3
  ~ Mlla
  Wtorek, 14.10

  No to pożegnamy się z EPEC, w końcu będziemy dokładnie wiedzieli skąd mamy ciepło i komu płacimy, dosyć pośredników i lichwy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1614019870758