Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

„Bieg na sześć łap” – „dla zwierzaków to jest rozrywka, to odrobina normalności”

01.12.2019, 13:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
 „Bieg na sześć łap” – „dla zwierzaków to jest rozrywka, to odrobina normalności”
Fot. Ryszard Biel

„Bieg na sześć łap”, który odbył się w sobotę (30.11) zgromadził rzeszę ludzi o wielkich sercach, którzy poświęcili słoneczne przedpołudnie na spacer ze spragnionymi ruchu czworonogami z elbląskiego schroniska.


Już z daleka słychać było podekscytowane szczekanie psów. Tym razem na spacer z elblążanami poszło ich aż 50. W sumie podczas  listopadowego „Biegu na 6 łap” wyprowadzonych zostało około 100 psów. Nie wszystkie kwalifikowały się do wyjścia poza teren z nieznającym ich opiekunem, dlatego pozostałe zwierzaki spacerowały z wolontariuszami.


- Przyszłam dzisiaj z córkami – mówi pani Iwona. – ale chociaż są już duże, to chyba będę sama  prowadzić psiaka, bo bardzo ciągnie. Ledwo mogę utrzymać go na smyczy. Widać, że bardzo potrzebuje bycia poza boksem i poza schroniskiem.


Podczas biegu większość psiaków charakteryzowała nie tylko wielkość, ale również duży temperament.  Posiadacze psów wiedzą jaką siłę prezentują nawet niewielkie czworonogi, które dłuższy czas pozostawały w domu. Wyjście na spacer to dla nich ogromna atrakcja, którą ekscytują się jak małe dzieci. Utrzymanie nawet własnego psa na smyczy bywa wówczas wyczynem. Dlatego tymczasowi opiekunowie musieli nie tylko uważać, żeby psy nie kontaktowały się z kolegami z innych boksów, ale również włożyć dużo siły w ich utrzymanie.


- Tak jest zawsze na początku „Biegu”. Potem psy się uspokajają. Im częściej wychodzą tym szybciej to następuje. Dlatego zachęcamy elblążan do spacerów z naszymi psami nie tylko podczas akcji „Bieg na 6 łap”. Od poniedziałku do soboty, czy nawet w niedzielę, można przyjechać całą rodziną, z dziećmi, wyprowadzić nasze psiaki, bo dla zwierzaków to jest rozrywka, to odrobina normalności. Bo w schronisku to mają życie w zamkniętych boksach. Widzą nas, cieszą na nasz widok, ale my nie jesteśmy w stanie zapewnić każdemu psu tyle uwagi ile potrzebują. A one potrzebują opieki, tego żeby je pogłaskać, spędzić z nimi czas.  Zachęcamy każdego, żeby przychodził do schroniska i nas wspierał, dawał zwierzętom tę miłość, której tak potrzebują.

- mówi Klementyna Jachimowicz z elbląskiego schroniska.


Jak ważny dla psów jest kontakt z człowiekiem i  ruch nikogo chyba  nie trzeba przekonywać. Schroniskowe psy potrzebują tego szczególnie. Całymi dniami zamknięte w boksach tęsknią za dłuższym kontaktem z ludźmi, za spacerami i nudzą się. Z nudów, zwłaszcza gdy jest zimno, podobnie jak człowiek, jedzą więcej i tyją.

- Mamy dowody na zdjęciach, że te psiaki, które trafiają do nas, na początku są szczupłe, albo chude, a po jakimś czasie po prostu tyją. Rzadko mamy karmę light, która jest droga i dajemy ją raczej psom, które wymagają jej ze względów zdrowotnych.

- stwierdza Klementyna Jachimowicz.

Ostatnio elbląskie schronisko otrzymało duży zapas karmy. Na jak długo on wystarczy?

- To zależy ile psów do nas trafi tej zimy. Trudno to przewidzieć. Na razie wydaje się, że starczy.  Chociaż jeżeli ktoś będzie chciał przywieźć jeszcze jakieś dary, to zawsze z chęcią to przyjmiemy. Liczyliśmy kiedyś ile karmy schodzi tygodniowo. Było to około 700 kg.  Większość psów przebywających teraz w schronisku, to duże psy, a takie jedzą więcej, dlatego karmy ciągle potrzebujemy.

- dodaje.


Aktualnie w elbląskim schronisku znajdują się głównie duże i starsze psy. Nie każdy docenia zalety adopcji dorosłego zwierzaka, większość poszukuje szczeniaków.

- Gdy ludzie biorą zwierzaka młodego, to muszą liczyć się z tym, że trzeba go wychować - przestrzega Klementyna Jachimowicz. - A młody pies, który ma na przykład pół roku, będzie niszczył w domu. Będzie gryzł kapcie, będzie gryzł kable czy meble. To jest normalne.  Zachęcamy do adopcji dorosłych psów, które emocjonalnie są już bardziej dojrzałe niż szczeniaki i wiedzą co wolno, a czego nie wolno. Przekazując dorosłego psa do adopcji jesteśmy też w stanie powiedzieć jaki on jest. Ze szczeniakami to się nie uda. Dopiero się okaże co z nich wyrośnie. Na szczęście ostatnio jest dużo adopcji. Na przykład psiak, który był 3 lata w schronisku, o imieniu Jerry, pojechał wczoraj do domu. Emocji było mnóstwo, bo to był mój podopieczny, więc niesamowicie to przeżyłam, ale bardzo się cieszę, że ma już swój dom.

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Galeria / Bieg na 6 łap ( zdjęć 44 )
Dodano: 2019-12-01 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ babcia
  Niedziela, 01.12

  Może te zdjecia obejrzą księża z naszych parafi i pomysla ,by w czasie ogloszeń pod koniec mszy zaapelować do wiernych o wizyty w schronisku i adopcję psow i kotów , a może sami dadzą przyklad swojej troski o naszych braci mniejszych , nie tylko o tacę .

 2. 2
  --5
  ~ Banan
  Niedziela, 01.12

  Księża wszyscy z Wojciecha na Zawadzie powinni maszerować. z psami na spacer to by była pokuta a nie sperma do głowy uderza

 3. 3
  0
  ~ viet kong
  Niedziela, 01.12

  wszystkie przygarnę

 4. 4
  --6
  ~ Pooo
  Niedziela, 01.12

  Fajna akcja. Popieram. Czyli Bażantarnia jest zaszczana i zasrana.

 5. 5
  +2
  ~ ...
  Środa, 04.12

  Szacun i podziękowanie dla tych którzy dali trochę radości naszym braciom mniejszym .

 6. 6
  0
  ~ Jacie
  Niedziela, 26.01

  Pooo oczywiście że tak, żyją w bazantarni dzikie zwierzęta również które nie potrafią korzystać z toalety jak człowiek... A co masz ochotę iść wysprzatac? Nikt i nic nie stoi na drodze żeby to wykonać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.