Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

Pracownicy elbląskiego schroniska apelują: Schronisko nie jest z gumy! Obecnie mamy 225 psów i 113 kotów

16.04.2018, 12:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Pracownicy elbląskiego schroniska apelują: Schronisko nie jest z gumy! Obecnie mamy 225 psów i 113 kotów
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji, Adrian Sajko)

Z uwagi na fakt, iż Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu niemal codziennie otrzymuje zgłoszenia od mieszańców okolicznych gmin dotyczące błąkających się tam bezdomnych psów i kotów, jak również prośby o przyjęcie do schroniska psów i kotów od ich właścicieli, pragniemy dobitnie podkreślić, że elbląskie schronisko przyjmuje tylko PSY i KOTY z terenu miasta Elbląg oraz z trzech innych gmin.


Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu jest własnością Urzędu Miasta Elbląg i działa na podstawie obowiązującej umowy z Gminą Miasto Elbląg na prowadzenie schroniska. Schronisko przyjmuje wyłącznie psy i koty z terenu miasta Elbląg oraz z terenów gmin, z którymi zawarło odrębną umowę. Tymi gminami są aktualnie Gmina Elbląg, Gmina Milejewo oraz Gmina Rychliki.


Dodatkowo, w uzasadnionych przypadkach, schronisko przyjmuje również psy i koty od właścicieli zwierząt z terenu Gminy Miasto Elbląg, którzy nie mogą sprawować nad nimi dalszej opieki.


Schronisko w Elblągu nie jest w stanie podpisać umowy z wszystkimi okolicznymi gminami, ponieważ nie jest z gumy!


Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt do zadań własnych każdej gmin należy zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom na swoim terenie.


Natomiast w przypadkach szczególnych zagrażających życiu zwierzęcia nasze schronisko nie odmawia pomocy, gdy chodzi o rannego psa lub kota, nawet jeśli zwierzę znajduje się poza terenem objętym umowami z gminami.


Niestety ostatnio doszło do paradoksalnej sytuacji, w której wszyscy zrzucają swoje obowiązki na schronisko w Elblągu, ponieważ jest ono jedynym schroniskiem w okolicy.


Jeszcze raz podkreślamy, że schronisko w Elblągu opiekuje się wyłącznie psami i kotami i, poza trzema wyjątkami, tylko z terenu naszego miasta. Schronisko dysponuje ograniczoną ilością miejsc dla zwierząt i nie jest w stanie przyjmować psów z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Takie działanie byłoby nieodpowiedzialne i krótkowzroczne, gdyż szybko doprowadziłoby do przepełnienia, a tym samym do drastycznego pogorszenia się warunków, w których przebywają zwierzęta.


Z całą pewnością musi zostać wybudowane nowe schronisko dla otaczających Elbląg gmin, o co niejednokrotnie apelowaliśmy - SCHRONISKO MIĘDZYGMINNE.


Schronisko w Elblągu nie przyjmuje również tzw. kotów wolnożyjących, które mieszkają na wielu elbląskich osiedlach i są dokarmiane przez mieszkańców. Są to zwierzęta dzikie, niemające szans na adopcję, dla których zamknięcie w schroniskowej klatce często jest wyrokiem śmierci – tak wielki jest to dla nich stres. Gmina Miasto Elbląg co roku, na podstawie konkursu, wyłania organizację, której przekazuje dotację na sterylizację kotów wolnożyjących. W tym roku środki finansowe od gminy na sterylizację kotów wolnożyjących z terenu Miasta Elbląg otrzymała fundacja Pro Animals prowadzona przez panią Beatę Lalik.


Jednakże schronisko nasze udziela kotom wolnożyjącym pomocy weterynaryjnej, jeżeli zwierzę jest chore lub ranne.


Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu nie może interweniować w przypadku rannych ptaków, czy innych dzikich zwierząt (jeże, lisy, nietoperze itp). Jest to zabronione przez obowiązujące w naszym kraju przepisy. Nie możemy w jednym miejscu przetrzymywać zwierząt dzikich, np. saren, oraz psów!


Gmina Miasto Elbląg zawarła umowy z okolicznymi ośrodkami rehabilitacji dla dzikich zwierząt, do których taki problem można zgłosić. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu przeznaczone jest wyłącznie dla psów i kotów!


Jednym z naszych priorytetowych zadań jest poszukiwanie nowych opiekunów dla zwierząt przebywających w schronisku. W ubiegłym roku udało nam się znaleźć nowe domy dla 469 psów (92% psów w stosunku do ilości przyjętych do schroniska) i 270 kotów (76% kotów w stosunku do ilości przyjętych do schroniska). Mamy jeden z najwyższych wskaźników adopcji spośród wszystkich polskich schronisk. Taki wynik uzyskujemy dzięki naszym kampaniom adopcyjnym i zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy! Niestety pomimo wysokiego wskaźnika adopcji w schronisku przebywa dużo zwierząt, ponieważ w zastraszającym tempie trafiają do nas ciągle nowe zwierzęta porzucane przez nieodpowiedzialnych właścicieli.


Obecnie w naszych schronisku przebywa 225 psów i 113 kotów, którym staramy się zapewnić jak najlepszą opiekę.


W ciągu ostatnich lat w schronisku nastąpiło wiele lat zmian – wyremontowaliśmy stare boksy dla psiaków, wybudowaliśmy nową kociarnię, postawiliśmy wiele nowych, bardziej funkcjonalnych i przyjaznych zwierzętom pomieszczeń. Staramy się nadal, we współpracy z Urzędem Miasta, remontować placówkę.


OTOZ Animals w ciągu ostatnich trzech lat przekazało na funkcjonowanie schroniska kwotę 1 364 881,74 zł, która zostały przeznaczona na remonty, karmę oraz leczenie i szczepienie zwierząt.


W schronisku pomagają również wolontariusze, za co serdecznie im dziękujemy!


Prowadzimy spotkania w szkołach i przedszkolach, na które pracownicy schroniska zabierają ze sobą psy, by uczulać dzieci na potrzeby zwierząt, zachęcać do adopcji itp.


Drzwi schroniska zawsze stoją otworem dla prywatnych osób i zorganizowanych grup ze szkół, przedszkoli itp, które chcą odwiedzić schronisko i zobaczyć, w jakich warunkach żyją mieszkające tutaj zwierzęta.


Z naszymi zwierzętami wychodzimy również poza bramy schroniska organizując i biorąc udział w różnych akcjach na terenie naszego miasta, np. Elbląska Rewia Kotów ze Schroniska, Forum Inicjatyw Pozarządowych, itp.


Serdecznie zapraszamy do nas wszystkie osoby noszące się z zamiarem adopcji oraz wszystkie inne osoby, którzy chcą pomóc schroniskowym psom i kotom! Jesteśmy dla Was otwarci od poniedziałku do soboty w godzinach od 12 do 17 oraz w niedzielę w godzinach od 11 do 14. W schronisku znajdziesz przyjaciela na całe życie!"

 

OTOZ ANIMALS
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu


konto: 41 1160 2202 0000 0001 2949 7297

ul. Królewiecka 233; 82-300 Elbląg

tel. 603 305 151

PODARUJ 1% PODATKU NA BEZDOMNE ZWIERZĘTA

 

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ śledź
  Poniedziałek, 16.04

  a nie można usypiać?

 2. 2
  +1
  ~ Ktosiek
  Poniedziałek, 16.04

  Chodzą po szkołach. Oswajają zwierzęta z dziećmi i zachęcają do adopcji ? Dzieci zachęcają do adopcji ? Przeciez dziecku psa nie wydadza. Dziecko idzie do domu i naciska rodzocow? Bez sensu. Gdzie nie piszą o schronisku to opisują ludzi pracujących w nim za świętych A inni. Właściciele zwierząt itp to wrogowie. Uwazani sa za najgorszych. Gratuluję i podziwiam pracowników i wolontariuszy za to poświęcenie Ale umiejętność rozmowy, szczerość i kotka z innymi ludźmi (nie tylko ze zwierzakami) jest równie ważny

 3. 3
  --1
  ~ Szkło kontaktowe
  Poniedziałek, 16.04

  Za dużo bobrów to jest odstrzał. Jest sezon na odstrzał jeleni, lisów, dzików, a jak jest nadmiar danej zwierzyny to też jest odstrzał. Za dużo psów to również należy zmniejszyć ich liczbę poprzez uśpienie. Po co ta dywagacja. Nie zmieniajmy drabiny życia. To jest zwierze i trzeba jest w nadmiarze wyeliminować. Albo Ci pseudo entuzjaści i zwolennicy od biegu na 6 łap niech teraz pokażą swoją siłę i przygarną pieska, a nie tylko pokazówka dla mediów...

 4. 4
  +9
  ~ Machupichcę
  Poniedziałek, 16.04

  Do zwolenników usypiania : idź jeden z drugim do schroniska, spójrz w oczy psom i wytypuj kilka do uśpienia. Jakie przyjmiesz kryterium ? W tym są właśnie zwierzęta lepsze od ludzi, że zabijają tylko z głodu, a nie z jakichkolwiek innych pobudek.

 5. 5
  +2
  ~ Gadek
  Poniedziałek, 16.04

  Do Szkło kontaktowe: Człowiek to też zwierzę, więc może zacząć od ludzi, co? Zgłaszasz się na ochotnika? ... Psy i inne zwierzęta mają takie samo prawo do życia jak my. Co do jak mówisz "pseudo entuzjastów biegu na 6 łap", to znam wiele osób, które przychodzą na bieg i przychodzą także kiedy nie ma jak to mówisz pokazówki dla mediów, regularnie wyprowadzają psy i pomagają jak mogą. Może zamiast krytykować ludzi przyjdź na jakiś bieg i zobacz jacy ludzie tam przychodzą, a dopiero później ich oceniaj. Pozdrawiam i zmiany podejścia życzę.

 6. 6
  --3
  ~ Arc
  Poniedziałek, 16.04

  Ludzi też zabijają (np. aborcja) i tłumaczą, ze dlatego, bo środków na nich nie mieli. Nie jestem za zabijaniem psów, ale tym bardziej jestem przeciwny zabijaniu dzieci - a wielu tych entuzjastów zwierząt, nie ma problemu z zabiciem dziecka... Ps. firmy farmceutyczne itp. od dawna eliminują ludzi twierdząc, ze jest przeludnienie, a np. obecna POsłanka mucha twierdziła pare lat temu, ze osoby w wieku ponad 65 lat nie opłaca się leczyć.Ps.2. słyszałem, że Panie ze schroniska nie wydadzą psa osobie, które deklaruje, że ten bedzie mieszkał w budzie - czy to prawda?

 7. 7
  +3
  ~ babcia
  Poniedziałek, 16.04

  Jestem za tym, aby był przepis zakazujący trzymania psa na uwięzi ! Jaki ma cel osoba mająca psa na łańcuchu czasami tak krótkim,że serce się kroi patrząc jak pies się męczy. Czy wydać psa ze schroniska po to ,by z jednej niewoli przenieść go do innej i gorszej ? I bardzo dobrze , że nie wydają ! Niejednokrotnie jeżdżąc przez wsie widziałam w jakich warunkach żyją psy na łańcuchach. Urąga to wszyskiemu. Psy są traktowane okrutnie. W miastach też się to zdaża,kupuje się jako zabawki dla dzieci w prezencie ,a potem niejednokrotnie wyrzuca ,bo jak dorosną to nie są już takie "milusie". Sama przygarnęłam doga ,którego ktoś wyrzucił z samochodu w mieście /wg świadków/,urósł i już się nie podobał bo za dużo zachodu. Jacy ludzie potrafią być okrutni!

 8. 8
  0
  ~ Kot
  Poniedziałek, 16.04

  Zabierzecie ze schroniska kundle to będą wyć w domach i srać na podwórku

 9. 9
  +8
  ~ gość
  Wtorek, 17.04

  A ja apeluję do pracowników schroniska, uczcie wolontariuszy sprzątać po wyprowadzanych psach, bo wielkie kupy zostają na drodze.

 10. 10
  0
  ~ tak trzymać pani dyrektor
  Środa, 18.04

  Do karetek salowe i podwyżki dla lekarzy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8298919200897