Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii FELIETONY

Radni są jednak BEZRADNI ! (felieton)

11.06.2015, 14:22:54 Rozmiar tekstu: A A A
 Radni są jednak BEZRADNI !
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

„Do wyłącznej właściwości rady miejskiej w powiecie grodzkim należy: a) uchwalanie statutu miasta i statutów jednostek pomocniczych, b) ustalanie wynagrodzenia prezydenta miasta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności” – tyle ustawa o samorządzie gminnym  expressis verbis. Okazuje się, że nie dla każdego, a już zwłaszcza dla prawników ratusza w Elblągu.

Otóż ratuszowe papugi, podążając śladem prawniczych autorytetów spod „pomroczności jasnej” i „bólu goleni”, czytając ten sam przepis ustawy o samorządzie gminnym wywiedli w opinii, że ustalenie wysokości wynagrodzenia prezydenta miasta czy wysokości diet radnych miejskich, nie mieści się w kompetencji rady miejskiej. Tą opinią strzelili sobie w kolano, ale również w kolano prezydenta Witolda Wróblewskiego.

Pierwsza inicjatywa obywatelska – co prawda populistyczna i niemądra w swej istocie – napędziła tyle strachu radnym, że poczuli miękko w galotkach i wpadli na równie głupi pomysł, namawiając  prezydenta Wróblewskiego, aby z pomocą miejskich „prawników”,  odsunął od nich ten kielich. Dwudziestu pięciu wybrańców, nie jest w stanie odpowiedzieć na banalnie proste pytanie, powiedzieć wprost, że wniosek grupy obywateli jest nie dość, że jest populistyczny, to jest jeszcze szkodliwy, w części dotyczącej wynagrodzenia prezydenta miasta Elbląga. Prezydent dużego, ponad stu dwudziesto tysięcznego miasta – takie jest moje zdanie – powinien mieć wynagrodzenie nie niższe, niż prezesi spółek komunalnych. W warunkach elbląskich  wynagrodzenie prezydenta Wróblewskiego powinno zatem wzrosnąć, lub by zachować właściwe proporcje pensje prezesów powinny zostać obniżone poniżej wynagrodzenia prezydenta. Nie może być bowiem tak, aby podwładni zarabiali więcej od szefa. Dla prezesów miejskich spółek, pracodawcą i szefem jest prezydent miasta Elbląga. 

Gdyby radni mieli klasę – niestety jej nie mają – to do drugiej części obywatelskiej inicjatywy, dotyczącej obniżenia diet radnych odnieśli by się z godnością, miast tchórzliwie umywać ręce. Potwierdzili swoją  bezradność wobec prostego pytania, a raczej pazerność w trudnej sytuacji finansów miasta. Tym samym  utracili moralny mandat do głosowania rozwiązań obniżających dochody innych grup społecznych finansowanych z budżetu miasta. Szanowni radni wstyd, najzwyczajniej w świecie  wstyd – własny portfelik przeważył nad troską o dobro wspólne, by chociaż symbolicznie dać wyraz solidarności z tymi którzy na swoich barkach będą dźwigać dolegliwości wynikające z działań naprawczych w obszarze budżetu miasta Elbląga. W jednej chwili wasze wyborcze obietnice zamieniły się w fałsz – parafrazując poetę ideał zatroskanego sprawami miasta radnego sięgnął bruku. W uszach elblążan pozostał pusty brzęk mamony.


Stefan Rembelski
 

Oceń tekst:

Ocen: 12

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ taka mamy władzę
  Czwartek, 11.06

  Dobre, dobre - gratuluję sarkazmu i poczucia humoru. Cóż więcej pozostało - czym się różni partyjniacka rada miasta od tych nagranych na tasmach w Sowie .

 2. 2
  +5
  ~ Machupichcę
  Czwartek, 11.06

  A widział ktoś kiedyś grabie, które grabią od siebie ?

 3. 3
  +5
  ~ kmi
  Czwartek, 11.06

  Świetny tekst

 4. 4
  +5
  ~ Towarzysz Szmaciak
  Czwartek, 11.06

  A nie grabia nawet na dwie ręce ale na swoim a nie z oublicznych pieniędzy!!!

 5. 5
  +4
  ~ dobry elblążanin
  Czwartek, 11.06

  dla przypomnienia obsługę prawną UM prowadzi konsorcjum w osobach Renata Kobiela i Zdzisława Wójcik

 6. 6
  +5
  ~ dusze na sprzedaż
  Czwartek, 11.06

  Dzisiejsi eksperci dosłownie z każdej dziedziny potrafią wywieść niepodważalne prawdy z wyglądu dziury w d.... Postęp i rozwój naszej ojczyzny technologii i nauki następuje w galopującym tempie. Na marginesie tych tłumoków pazernych radnych też w końcu ktoś wybrał, że też ludzie tak mało szanują samych siebie

 7. 7
  +2
  ~ lid
  Czwartek, 11.06

  Panie Stefanie - ma pan rację. Populizm i głupota nas zalewa. Kiedy w końcu zaczniemy z tym walczyć. Wszyscy się boją krzykaczy. Czy wśród radnych nie ma odważnych osób?

 8. 8
  +9
  ~ kapciowy
  Czwartek, 11.06

  Skoro Pani Kobiela jest współautorką tej tej wykładni "prawnej" to wszystko jasne

 9. 9
  +6
  ~ ewas
  Czwartek, 11.06

  Brawo panie Stefanie, czas najwyższy zacząć "walkę" z populizmem i głupotą. Radni no cóż , gdyby tej gaży nie było, to czy byliby radni? i zapewne Im się wydaje , że to i tak mało.

 10. 10
  +8
  ~ Kamil
  Czwartek, 11.06

  Jak płytka jest motywacja osób startujących z list partyjnych od prawa do lewa - dla utrzymania diety pochowali się jak szczury za kuriozalną opinią prawną. MASAKRA!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0274138450623