Piątek, 30.09.2022, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii EOK

Elbląska Orkiestra Kameralna zakończyła ósmy sezon artystyczny - zobacz zdjęcia

20.06.2015, 16:28:12 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląska Orkiestra Kameralna zakończyła ósmy sezon artystyczny - zobacz zdjęcia
fot. Majka Brejdak

8. Sezon Artystyczny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oficjalnie dobiegł końca. Nasi Kameraliści, pod batutą dyrektora artystycznego, Marka Mosia, wystąpili w piątek (19.06.), w murach Galerii EL, z ostatnim w tym sezonie koncertem. Jak głosiła ulotka promująca to spotkanie, Grande Finale odbyło się ze wschodzącą gwiazdą polskiej pianistyki, Andrzejem Wiercińskim.

- Każdego koncertowego wieczoru, przez cały sezon, niezmiennie witaliśmy Państwa. Dzisiejszym koncertem kończymy 8. Sezon Artystyczny – mówiła witając publiczność Bożena Sielewicz, dyrektor EOK. - To jest najlepszy moment, żeby Państwu bardzo serdecznie podziękować za to, że na każdym koncercie, przez cały rok, jesteście Państwo z nami, za miłe słowa, uznanie, pozytywne opinie. Tak najkrócej, za to, że zawsze jesteście Państwo z nami, za co Elbląska Orkiestra Kameralna, muzycy tej orkiestry i my wszyscy Państwu się nisko kłaniamy.

Jak przystało na koncert wieńczący rok wytężonej pracy, spotkanie z muzykami zaszczycili swą obecnością nie tylko wierni słuchacze. Wśród honorowych gości znaleźli się: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Żuchowski, Prezydent Miasta Elbląga - Witold Wróblewski i Tomasz Grzegółkowski – dyrektor sponsora strategicznego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej - firmy Siemens
- Firma od czterech lat wspiera nas znacznie, a przede wszystkim dzięki niej Państwo mogą usłyszeć doskonałych solistów, zobaczyć fantastycznych dyrygentów – tak o Sponsorze mówiła Bożena Sielewicz.

Elbląska Orkiestra Kameralna powitała publiczność trzyczęściowym utworem współczesnym autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego „Trzy utwory w dawnym stylu”. Po nim zagrała „I Koncert fortepianowy e-moll” Fryderyka Chopina. Za fortepianem zasiadł dwudziestolatek, Andrzej Wierciński, który, mimo młodego wieku, jest już laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych.

 

Nie ma większej radości, jak w tym naszym świecie profanum, wkracza wielkie sacrum wspaniałej muzyki. Dzisiaj w tym podominikańskim kościele, który z gruzów unosił Gerhard Jürgen Blum-Kwiatkowski, będzie rozbrzmiewał koncert Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego pianisty Andrzeja Wiercińskiego

– zapowiedział artystę Piotr Żuchowski.

W drugiej części koncertu, gdy ze sceny zniknął majestatyczny fortepian, Kameraliści pod dyrekcją maestro Marka Mosia zagrali „Pamiątkę z Florencji” op.70 ("Souvenir de Florence") Piotra Czajkowskiego. Zarówno w utworze, jak i jego wykonaniu przez naszą Orkiestrę, słychać było wyraźną fascynację kompozytora słoneczną Italią, a zwłaszcza stolicą Toskanii – Florencją.

Na zakończenie Elbląska Orkiestra Kameralna przygotowała niespodziankę – zaproszenie. Przed publicznością wystąpili soliści – Karolina Nowotczyńska i Hubert Ostrowski, którzy wraz z kameralistami przypomnieli jeden z utworów prezentowanych podczas I Festiwalu „Muzyka Polska na Żuławach”. W ten sposób muzycy chcieli zachęcić publiczność do udziału w drugiej edycji Festiwalu, który rozpocznie się już 17 lipca, koncertem w Kościele p.w. św. Bartłomieja w Pasłęku. Przez następne 5 dni koncerty odbędą się w kolejnych miejscach: Ornecie, Elblągu, Nowym Stawie, Starym Polu i Jantarze. Kameraliści, pod dyrekcją Marka Mosia, zagrają koncerty z udziałem znakomitych solistów: Iwony Sobotki oraz Szymona Komasy, a w repertuarze II Festiwalu „Muzyka Polska na Żuławach” zabrzmią utwory Fryderyka Chopina (Etiuda C-dur; Preludium e-moll), Stanisława Moniuszki (Duet z opery Halka), Mieczysława Karłowicza (Serenada; Pamiętam ciche, jasne, złote dnie), Karola Szymanowskiego (Taniec z baletu Harnasie, Kalinowe dwory) i Tadeusza Bairda (Sonety miłosne).

A już za tydzień, 26.06, Elbląska Orkiestra Kameralna, pod batutą Krzesimira Dębskiego, towarzyszyć będzie solistom prezentującym arie i duety z najbardziej znanych operetek, podczas tegorocznych Dni Elbląga.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Grande Finale 8.Sezonu Artystycznego EOK ( zdjęć 59 )
Dodano: 2015-06-20 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ meloman
  Niedziela, 21.06

  Jest w Elblągu SUPER Orkiestra tylko czekamy na budowę dużej sali koncertowej z budynkiem filharmonii.

 2. 2
  0
  ~ Mni
  Niedziela, 21.06

  Piękny koncert ,Czajkowski zagrany rewelacyjnie a i Wiercińskiego cudowny!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2529730796814