Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ulica Komeńskiego

28.06.2004, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ulica Komeńskiego
Osoba Jana Amosa Komeńskiego znana jest historykom zarówno polskim jak i niemieckim. Był znanym czeskim pedagogiem, zamieszkałym czasowo w Elblągu w latach 1642-1648. Mimo, że Elbląg przyjął go bardzo serdecznie, on miastu nie bardzo się odwdzięczył. Są udokumentowane jego kontakty ze Szwedami. Pisze o tym Stanisław Gierszewski w "Elbląg – przeszłość i teraźniejszość" na stronie 123.

Obecna ulica Komeńskiego nosiła już tę nazwę przed I wojną światową. 21 września 1917 roku miała miejsce bitwa pod Langemarck w Belgii, gdzie zginęło około 300 mieszkańców Elbląga i okolic. W latach 20-tych nazwę ulicy zmieniono na Langemarck Strasse, dla upamiętnienia tej bitwy. Po roku 1945 nazwę tę przetłumaczono Długi Rynek i ulicę nazwano Długą. Pod koniec lat 60-tych powrócono do dawnej nazwy Komeńskiego.

Ulica ta charakteryzowała się zawsze jedną ciekawą cechą – miała dobrą nawierzchnię asfaltową. Spowodowane było to usytuowaniem przy niej szpitala wojskowego – była drogą dojazdową dla karetek. W latach 80-tych ta rola się skończyła i nawierzchnia ulicy zaczęła powoli przypominać inne ulice elbląskie. Ale w czerwcu 2003 roku ruszyły prace rozbiórkowe przy Zakładach Mięsnych w Elblągu. Miało to jedną przykrą cechę – stada szczurów zadomowionych na tym obszarze musiały znaleźć sobie nowe miejsce zamieszkania. Przez około dwa tygodnie w okolicach ulicy Komeńskiego można było zaobserwować wzmożoną migrację tych zwierzaków.

Rozbieraniu Zakładów Mięsnych towarzyszyły różne zdarzenia, jak np. 15 maja wieczorem - zawalenie się rozbieranych budynków na sąsiadujące z nimi działki – cud, że nikt nie zginął – zarówno ze strony działkowiczów jak i rozbierających budynki. I po szybkiej rozbiórce cały rok była przerwa.
Dopiero w rok później – w maju 2004 roku coś się zaczęło dziać. Rozpoczęły się prace przy zmianie nawierzchni ulicy Komeńskiego. Takiego tempa prac i takich maszyn nie widziano tu już dawno. W ciągu kilku tygodni położono nową nawierzchnię na ulicy i kilku sąsiednich przecznicach. A wykonano tę pracę starannie – podniesiono krawężniki, położono włókninę na starą nawierzchnię... I znowu coraz częściej słychać mknące karetki.

Jednocześnie ruszyły prace przy budowie dawno zapowiadanego hipermarketu. Czekamy na dalsze prace modernizacyjne kolejnych ulic: Żeromskiego, Mickiewicza i ich skrzyżowań z Grunwaldzką. I tak naprawdę to w tej okolicy do wymiany pozostanie tylko dworzec PKP.


Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Ulica Komeńskiego ( zdjęć 9 )
Dodano: 2004-06-28 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ anonim
  Poniedziałek, 28.06

  ogladalem te wiecej zdjec, ktore zrobiliscie i mam pytanie: czy naprawde nie bylo nic ciekawszego na Komenskiego ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1090490818024