Wtorek, 9.03.2021, Imieniny: Franciszka, Katarzyna, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Spotkanie z Lechem Baranowskim - żywą historią powojennego Elbląga

19.09.2011, 09:39:00 Rozmiar tekstu: A A A
Spotkanie z Lechem Baranowskim - żywą historią powojennego Elbląga

Każdy komu bliska jest historia naszego miasta powinien 1 października o godz. 16.30 przyjść do Ratusza Staromiejskiego na spotkanie z Lechem Baranowskim – Honorowym Obywatelem Elbląga, który w tym roku obchodzić będzie 90 urodziny.

Przypomnijmy. Lech Baranowski przybył do naszego miasta w kwietniu 1945 r. wraz z grupą pocztowców z Inowrocławia. Z nimi zorganizował pierwszy na terenie Elbląga polski Urząd Pocztowy. Jako jedyna osoba w tej grupie posiadająca prawo jazdy zajmował się również spedycją przesyłek pocztowych.

Dzięki jego talentom manualnym powstała pierwsza pieczątka, którą Lech Baranowski zrobił wykorzystując kawałek  gumy i wykrawając w niej napis skalpelem chirurgicznym. Zaangażował się też w działania zmierzające do  uruchomienia systemu łączności telefonicznej w Elblągu.

W ewidencji ludności  Lech Baranowski figuruje pod numerem 82. W kwietniu 1995 r., czyli w pięćdziesiątą rocznicę przybycia do Elbląga, Rada Miasta przyznała mu Honorowe Obywatelstwo.

Swoją żonę -Stanisławę poznał na poczcie. Była główną księgową Wojewódzkiego Urzędu Poczty. Wspólnie doczekali dwóch córek, które obdarzyły ich wnukami, a wnuki prawnukami. Jak twierdzi Jubilat, za największe szczęście uważa swoją rodzinę i przyjaciół.

Do tej pory władze miasta oraz władze Poczty Polskiej, wielokrotnie honorowały go za działalność na rzecz miasta i Urzędu. 90-te urodziny stały się pretekstem, by za jego wkład w odbudowę Elbląga  należycie podziękować. Redakcja info.elblag.pl  wraz z elbląskim Regionalnym Centrum Wolontariatu, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta, zorganizowaliśmy mu huczne urodziny.

Unikalna karta
Jubilata czeka wiele atrakcji. Poczta Polska przygotowała pamiątkową kartę pocztową, upamiętniającą ten dzień oraz datownik okolicznościowy projektu Elżbiety Kaczyńskiej. Karta pocztowa będzie dostępna jedynie w 500 egzemplarzach.

Nabyć ją będzie można 1 października w hallu Ratusza Staromiejskiego. Od godz. 16:30 do 17:00 pamiątkową kartę wraz z okolicznościowym datownikiem  z wizerunkiem Lecha Baranowskiego będzie można zakupić za jedyne 30 groszy na stoisku przygotowanym przez elbląski Oddział Poczty Polskiej oraz osobiście złożyć życzenia Jubilatowi. Stoisko czynne będzie do 19:30.

Dodatkowo tego dnia przesyłki listowe opłacone znaczkami, rejestrowane i nierejestrowane, tj. polecone i zwykłe, nadawane z Głównej Poczty będą ostemplowane okolicznościowym datownikiem. Mamy nadzieję, że w ten sposób historia tego niezwykłego człowieka rozejdzie się w świat nie tylko za pomocą Internetu, ale również  tradycyjnej poczty.

Będzie też możliwość uzyskania autografu na okolicznościowej kartce lub umówienia się z Lechem Baranowskim na rozmowę o dawnych Elblągu. Każdy, kto miał przyjemność poznać Lecha Baranowskiego wie, że to człowiek z ogromną ilością pozytywnej energii, miłości do bliźnich i niesamowicie dobrą pamięcią. Spotkanie z taką osobą to nie tylko niezwykła lekcja historii, ale również optymizmu i skromności.
 

Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wcisła.

 

Patronat medialny nad uroczystością objęła redakcja info.elblag.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 1 )


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Optymistka
  Wtorek, 20.09

  Będę tam na pewno, aby uścisnąć rękę tego wyjątkowego Człowieka i osobiście życzyć mu zdrowia. Mam tylko nadzieję, że nie będę sama.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8450238704681