Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Sprzęt został zablokowany przez Policję? Uważaj to oszuści!

27.08.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sprzęt został zablokowany przez Policję? Uważaj to oszuści!

Na ekranie twojego komputera pojawił się komunikat, że sprzęt został zablokowany przez Policję? Uważaj, bo właśnie znalazłeś się na celowniku oszustów!

 

Jest to jedna z form usiłowania wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Ich działanie polega na blokowaniu naszego ekranu, następnie straszeniu karami i zmuszaniu do wpłacenia na podane konto kilkuset złotych. W ten właśnie sposób cyberprzestępcy próbowali wyłudzić od elblążanki 600 zł. Kobieta nie dała się nabrać i zgłosiła sprawę na Policję.

 

Metoda nie jest nowa, ale są jeszcze osoby, które dają się na to nabrać. Opisujemy mechanizm działania oszustów. Osoby, które przeglądają strony internetowe, mogą natrafić na spreparowany komunikat przypominający policyjną blokadę sprzętu komputerowego. Wewnątrz przeglądarki, w trybie pełnoekranowym pojawia się wówczas opatrzony logotypem polskiej Policji komunikat o treści "KOMPUTER JEST ZABLOKOWANY!". Wszystko pod pozorem nieodpowiednich treści, które internauta miał przeglądać. Oczywiście oszuści podają link, który ma przekserować nas na stronę płatności elektronicznej i uiścić grzywnę w wysokości 600 zł. Informacji towarzyszą skopiowane ze strony policja.pl elementy graficzne, co w całości sprawia wrażenie działania podjętego na naszym komputerze wirtualnie przez funkcjonariuszy.Tak w rzeczywistości nie jest. Policja nigdy nie podejmuje działań tego rodzaju, nie blokuje komputerów, żądając zapłacenia grzywny. Przekazanie w ten sposób pieniędzy będzie się wiązało z ich utratą, a korzystanie przy tym z linków wskazanych przez oszustów może przyczynić się także do udostępnienia złodziejom wrażliwych danych.

 

W przypadku podobnych przypadków skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. W przypadku zablokowania komputera pomocy możesz też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

 

 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Twój email
  Niedziela, 27.08

  Ukazywanie się opisywanych komunikatów na ekranie mojego komputera przedstawiane w artykule jest jako przestępstwo. To co można powiedzieć o tym co od ośmiu lat można zobaczyć na ekranach telewizorów w „KANAŁACH” programów za które przeciętny obywatel płaci abonament ? Same oszustwa i łgarstwa, nie skłamią jak się pomylą i ten UŁOMNY naród za to wszystko ich gloryfikuje ! A jakie na co dzień można zauważyć cnoty PiS, przedstawicieli (nie)rządu jak i (p)osłów zasiadających w parlamentarnych ławach: wyłudzanie, kradzież, kłamstwo, fałszowanie, poniżanie, bicie kobiet, znęcanie się nad zwierzętami. Coś zostało pominięte ? No i za te cnoty neobolszewicki lud nagradza takich przedstawicieli narodu zaszczytami i uwielbieniem !!! Szkoda tylko kolejnych pokoleń !

 2. 2
  +1
  ~ jan-49
  Niedziela, 27.08

  mialem cos takiego ze dwa lata temu zadali 800 dolarow bylem na policji i tam doradzono mi zmiane adresu meliowego i hasel od nowa zainstalowanie przegladarki z nowym adresem i haslem do logowania i problem zniknal

 3. 3
  0
  ~ Zakład zamknięty.
  Poniedziałek, 28.08

  Ty twój email.Przecież ty nie płacisz abonamentu,bo jesteś ustawowo jako chory psychicznie zwolniony z niego.Sam w jadłodajni MOPS o tym mówiłeś.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0504958629608