Niedziela, 2.04.2023, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Oszust podszył się pod pracownika działu bezpieczeństwa banku. Pokrzywdzona elblążanka straciła 30 tys. zł

28.09.2021, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Oszust podszył się pod pracownika działu bezpieczeństwa banku. Pokrzywdzona elblążanka straciła 30 tys. zł

Mieszkanka Elbląga uwierzyła oszustowi podającemu się za pracownika banku i wpłaciła  na jego konto 30 tys. zł. Policjanci ostrzegają przed oszustami.
 

Oszust zadzwonił do 78-letniej elblążanki i podszył się pod pracownika działu bezpieczeństwa banku, z którego korzystała. Powiedział, że bank odnotował próby kradzieży pieniędzy z kont klientów. Fałszywy pracownik kazał wypłacić kobiecie z konta pieniądze i dokonać wpłaty (poprzez wpłatomat) na wskazane przez niego konto. Kobieta tak też uczyniła. Jakby tego było mało, oszust chciał kolejne pieniądze i zadzwonił ponownie. Kobieta była gotowa zrobić kolejną wypłatę w swoim banku i przekazać kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tutaj pracownica banku zadziałała wzorowo. Uzmysłowiła kobiecie, że to może być oszustwo. Dzięki tej reakcji pokrzywdzona nie straciła całych oszczędności życia.
 

Ten rodzaj oszustwa wciąż występuje i co jakiś czas się nasila. Na terenie Elbląga podobne przypadki miały już miejsce. Oszuści zmieniają jedynie pretekst, pod którym dzwonią. W ostatnim czasie przekonują, że bank zablokował podejrzany przelew z  konta. Następnie nakłaniają do zainstalowania „bezpiecznej" aplikacji.
 
Nie daj się oszukać! Policjanci ostrzegają i radzą: Bądź ostrożny w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi, nawet rzekomymi pracownikami banku.
 

Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów – nawet nie zorientujesz się, że zamiast SMS-a od krewnych czy znajomych, do których masz zaufanie, dostaniesz wiadomość od cyberoszustów (np. z prośbą o podanie kodu BLIK czy zlecenie przelewu) i stracisz swoje pieniądze.
 

Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. "Czerwona lampka" powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga wypłat pieniędzy lub zainstalowania oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego czy pulpitu komputera. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
 

Nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku. Nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz. Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku, kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru). Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości. Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom policję.


Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ MO
  Wtorek, 28.09

  No i co dalej panowie policjanci ?

 2. 2
  +3
  ~ Były policjant
  Wtorek, 28.09

  A jaki jest udział w tych oszustwach pracowników banków, że oszuści wiedzą pod jaki numer telefonu dzwonić, a także i to iż więdza do kogo dzwonić, aby T osoba dysponowała pypowiednis kwota na koncie w bsnlu

 3. 3
  0
  ~ Do byłego policjanta
  Środa, 29.09

  Twój komentarz idealnie obrazuje wiedzę i umiejętności polskiej policji, wy patałachy, wy zera, cały kraj was nienawidzi

 4. 4
  0
  ~ Wiktor
  Środa, 29.09

  Przecież to są fejki , jakim cudem starsza pani robi wpłatę takiej gotówki wpłatomatem ??? dali jej kartę do wpłatomatu , czy może poprosiła panią z okienka aby jej pomogła ?? Brakuje wam newsów ,ale żeby aż tak ??

 5. 5
  0
  ~ Ciekawski
  Środa, 29.09

  Do Redakcji z prośbą o zasięgnięcie informacji od policji.!!! Skoro znany jest numer konta oszusta, tym samym jego personalia, to czy jest tak trudno pociągnąć go do odpowiedzialności karnej i zwrotu wyłudzonej gotówki ??? Czy jest to zastrzeżone prawem i oszust pozostanie bezkarny ????? P.S. Wpłatomatem można zasilić wyłącznie własne konto. W którym banku jest inaczej ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0717940330505