Piątek, 30.07.2021, Imieniny: Ludmila, Julita, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Dostałeś SMS-a o dopłacie do faktury za telefon - to może być oszustwo. Elblążanin stracił 34 tys. zł

18.03.2021, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dostałeś SMS-a o dopłacie do faktury za telefon - to może być oszustwo. Elblążanin stracił 34 tys. zł
Fot. KMP w Elblągu/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Atak poprzez SMS-a o zaległości za fakturę od operatora sieci komórkowej to kolejny sposób oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze pieniądze. Jeden z mieszkańców Elbląga w ten właśnie  sposób padł ofiarą przestępców. Mężczyzna „kliknął" w link, który został mu przesłany w wiadomości. Z jego konta zniknęły 34 tys. zł.
 

Oszustwo jest dość wyrafinowane. Nadawcą SMS-a jest „nasz operator", który wzywa nas do zapłaty zaległej kwoty abonamentu. Oszuści straszą, że w przypadku braku spłaty numer zostanie zablokowany. Wysyłany przez oszustów SMS jest często podpisany nazwą znanej firmy, np. operatora sieci telefonii komórkowej. To dlatego Twój telefon pokaże tego fałszywego SMS-a zaraz pod prawdziwymi SMS-ami, które otrzymałeś od tych firm.

To dodaje wiarygodności, ale należy  pamiętać że SMS-a każdy może wysłać z dowolnej nazwy, niezależnie od tego jakie jest jego prawdziwe źródło. W wiadomości jest link przekierowujący do płatności. Jeden z mieszkańców Elbląga „kliknął" w niego. To wystarczyło by oszuści wyprowadzili z konta pokrzywdzonego 34 tys. zł. Zrobili to w dwóch przelewach.
 

Sprawę badają policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością elbląskiej komendy. Aby nie paść ofiarą tego ataku, zawsze przed potwierdzeniem każdej transakcji finansowej dokładnie przeczytaj treść SMS-a z banku (lub powiadomienia w aplikacji mobilnej banku) i upewnij się, że dotyczy ona takiej transakcji jaką właśnie wykonujesz. Zgadzają się zarówno kwoty jak i numerów rachunków. Jeśli nie — jak najszybciej zadzwoń na infolinię banku i powiadom Policję.

 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.