Poniedziałek, 28.09.2020, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Oszustwo metodą "na policjanta" przy Teatralnej. Tym razem wyłudzono 17 tys. złotych!

15.09.2020, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Oszustwo metodą "na policjanta" przy Teatralnej. Tym razem wyłudzono 17 tys. złotych!

Policjanci z Elbląga odnotowali przypadek oszustwa „na policjanta".  Fałszywy funkcjonariusz   zadzwonił do starszego mężczyzny i poinformował go, że oszczędności, które trzyma w banku są zagrożone i musi je natychmiast wypłacić. Pokrzywdzony podjął z banku 17 tys. zł i przekazał je oszustowi.

 

Wczoraj (14.09.2020r.) do mieszkańca ulicy Teatralnej w Elblągu zadzwonił oszust podający się za policjanta. Polecił mężczyźnie wypłacić całą gotówkę i wykonywać kolejne polecenia wydawane przez telefon. Powiedział, że oszczędności, które trzyma w banku są zagrożone i bierze udział w tajnej akcji policyjnej wymierzonej przeciwko nieuczciwym pracownikom banku. Pokrzywdzony uwierzył, że rozmawia z funkcjonariuszem i po krótkim czasie wypłacił 17 tys. zł. Zgodnie z wytycznymi oszusta pieniądze przekazał innemu mężczyźnie na osiedlowym parkingu.

 

Jak działają sprawcy?

 

„Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

 

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Poinformujmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.  

 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Ehhhhhhh
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 15.09

  Debil nic wiecej.

 2. 2
  +6
  ~ BODZIO
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 15.09

  To ciemny suweren PIS,TV TRWAM ogląda .

 3. 3
  +4
  ~ Hmm...
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 15.09

  Juz dawno mowilem, ze to dziwne, skad zlodzieje maja info, na temat posiadanych pieniedzy u emerytow??!! Moze czas, w koncu przyjrzec sie pracownikom, w bankach, czy czasami nie dziela sie takimi informacjami??!!

 4. 4
  +2
  ~ mieszkaniec
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 15.09

  Ja niedawno wygrałem ponad 9 milionów, dlaczego do mnie nie zadzwonią , Oni wiedzą ,że moja kasa jest zabezpieczona przez komornika ,

 5. 5
  +1
  ~ ma
  Ponad tydzień temu, Środa, 16.09

  A w banku obsługa nie mogła się zainteresować??

 6. 6
  +1
  ~ mis
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 17.09

  no coz jak znajduja sie glupole to niech ich strzyga glupkow sie nie zaluje przeciez tyle na ten temat sie mowi i ostrzega to nie pomaga

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.