Czwartek, 2.04.2020, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Stop agresji drogowej! Warmia i Mazury 2019 - zobacz filmy z piratami drogowymi

17.02.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Stop agresji drogowej! Warmia i Mazury 2019 - zobacz filmy z piratami drogowymi

Jazda „na zderzaku”, błyskanie światłami, trąbienie klaksonem, zajeżdżanie drogi, nagłe hamowanie, a do tego wulgarne gesty i pokrzykiwania – to cechy typowego drogowego agresora. Gdy dołożymy do tego lekceważenie przepisów ruchu drogowego, nadmierną prędkość i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, agresor staje się piratem drogowym, a także potencjalnym drogowym zabójcą. Policjanci – również dzięki współpracy i pomocy ze strony obywateli – wyciągają wobec nich stosowne konsekwencje.

 

W 2019 roku na Warmii i Mazurach doszło do 1218 wypadków drogowych, w których zginęły 103 osoby, a 1486 zostało rannych. Za śmierć i obrażenia tych osób odpowiedzialni byli przede wszystkim kierowcy, którzy rażąco łamali obowiązujące przepisy ruchu drogowego, a także wykazywali się brakiem zdrowego rozsądku oraz zwyczajnym chamstwem za kierownicą. Bo jak inaczej określić zachowanie kierowcy, który najpierw przejeżdżając przez powierzchnię wyłączoną z ruchu wyprzedza inne auta, by po chwili przed nimi zahamować, wymusić pierwszeństwo i skręcić w prawo w inną drogę?

 

Przykłady kilku takich bezmyślnych zachowań z dróg Warmii i Mazur w 2019 roku prezentujemy w poniższym filmie:

 

 

 

 

Zarejestrowane zdarzenia najlepiej obrazują, jak wyglądają główne przewinienia bezmyślnych kierowców na naszych drogach. Lekceważenie znaków poziomych i pionowych, wyprzedanie w miejscach niedozwolonych, przy ograniczonej widzialności, omijanie samochodów zatrzymujących się przed przejściami dla pieszych, przejeżdżanie „na czerwonym”, wyprzedzanie „na trzeciego”, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. W przedstawionych przypadkach te zdarzenia kończą się szczęśliwie, w takim sensie, że nie dochodzi do wypadku, nikt nie ginie, nikt nie odnosi ran. Jednak nie zmienia to faktu, że doszło tu do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, spowodowanego nieuzasadnioną brawurą i bezmyślnym lekceważeniem przepisów ruchu drogowego i drogowej kultury.

 

Nagrania pochodzą z kamer innych kierowców i zostały nam przesłane na skrzynkę mailową „Stop Agresji Drogowej” (stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl). Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie uruchomili ten specjalny adres mailowy po to, by na adres tej skrzynki mailowej świadkowie mogli przesyłać informacje oraz filmy dotyczące naruszeń przepisów ruchu drogowego na terenie naszego województwa. Specjalna skrzynka kontaktowa może pomóc wyeliminować z naszych dróg tych, którzy swoją brawurą, bezmyślnością oraz łamaniem przepisów mogą doprowadzić do tragedii.

 

Każdy kierowca, który posiada w swoim aucie „rejestrator jazdy” czy inne urządzenie, na którym uwiecznił niebezpieczne zachowanie pirata drogowego, może przekazać ten film policjantom. Funkcjonariusze drogówki przeanalizują nadesłane informacje oraz będą dążyć do ustalenia sprawcy wykroczenia i wyciągnięcia konsekwencji karnych.

W 2019 roku policjanci z Warmii i Mazur otrzymali około 300 takich zgłoszeń. Dzięki nim blisko 200 kierowców poniosło konsekwencje popełnionych wykroczeń. W większości przypadków sprawy zakończyły się ukaraniem sprawców wykroczeń mandatami karnymi. W kilkunastu przypadkach zostały one przekazane do sądów z wnioskami o ukaranie.

Niestety niektóre nagrania i przekazane wraz z nimi informacje nie pozwoliły na to, aby bezmyślny kierowca poniósł konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Wynikało to m.in. ze zbyt niskiej jakości nagrania, która nie pozwalała na skuteczne odczytanie numerów rejestracyjnych auta.

 

    Dlatego ważne jest, by osoby które zarejestrują na filmie takie niebezpieczne zdarzenie i będą chciały je przekazać policjantom, dołączyły do niego dodatkowe informacje, takie jak:

        datę, godzinę, miejscowość lub odcinek drogi na którym doszło do zdarzenia
        markę i numer rejestracyjny pojazdu pirata drogowego
        krótki opis zaistniałej sytuacji

 

Dla prawidłowego przeprowadzenia postępowania, policjantom niezbędne też będą dane kontaktowe zgłaszającego i dane ewentualnych świadków zdarzenia. Kompletny materiał można przesłać na adres mailowy stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl (maksymalny rozmiar pliku to 35 MB), lub dostarczyć osobiście do najbliższej jednostki policji.

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania skrzynki „Stop Agresji Drogowej” znajdują się na stronie

 

Źródło: policja.pl

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ asd
  Poniedziałek, 17.02

  Moge wyslac dwa filmy, ale ja chce byc anonimowy, nie chce isc na komende zeznawac.

 2. 2
  +1
  ~ pppppppppp
  Poniedziałek, 17.02

  Nooo to teraaz wszystkie "jadę wolno bo mi wolno" i szerofy lewego pasa będo garywało i przesyłało do Olsztynowo.

 3. 3
  --2
  ~ marko
  Poniedziałek, 17.02

  dodajcie jeszcze jazdę lewym pasem 20km/h i zwiedzanie zza kierownicy witryn sklepowych i blokowanie ruchu. Wjedzie na lewy pas na Hetmańskiej i jedzie 20/h bo będzie skręcać w Teatralną. "Przepustowość " zielonego światła to 20 pojazdów a dzięki "Geniuszowi" zjedzie 6.

 4. 4
  +5
  ~ jaaaaaaaaaaaaaaaaa
  Poniedziałek, 17.02

  kto zechciał by zobaczyć sobie debila drogowego proszę zajechać sobie na parking koło (dawnej gildii ) i zobaczyć jak jest zaparkowane białe AUDII .. totalny debillll . no i po mieście jeżdzi tak samo jak parkuje

 5. 5
  0
  ~ BODZIO
  Wtorek, 18.02

  Kary x 2 to się szybko nauczą.Ale PIS się boi tylko Sędziów scigają.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.