Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Straż Miejska przypomina: Domowy piec to nie spalarnia śmieci!

01.10.2016, 07:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Straż Miejska przypomina: Domowy piec to nie spalarnia śmieci!
fot. nadesłane

Okres jesienno – zimowy rozpoczyna sezon grzewczy. Jak co roku w tym okresie Straż Miejska odnotowuje wiele zgłoszeń dotyczących spalania śmieci, dużego i śmierdzącego zadymienia na osiedlach.

Palenie śmieci w piecach domowych – ten proceder w sezonie grzewczym pogarsza jakość powietrza. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą najczęściej mieszkańcy domków jednorodzinnych, którzy w ramach oszczędności palą śmieci w piecach. Trują siebie i swoich sąsiadów.

Wydajność energetyczna spalania nie posegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci – alarmują ekolodzy. Dotyczy to osiedli domów jednorodzinnych, ale także kamienic ogrzewanych piecami kaflowymi.

Spalanie odpadów jest wykroczeniem z artykułu 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w brzmieniu „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”, która  maksymalnie może wynieść nawet 5 tyś. złotych.

PAMIĘTAJ!
W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.

W piecu domowym możesz spalać tylko:
węgiel, koks;
drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;
odpady z kory i korka;
papier i tekturę, karton.

W przypadku podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu należy dzwonić do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer alarmowy 986.
 

Karolina Wiercińska

Straż Miejska w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ i dobrze
  Sobota, 01.10

  I dobrze niech walą mandaty za te toksyczne spaliny! W Krakowie kupili wysiegnik do komina i sprawdzaja

 2. 2
  +8
  ~ Marian Sz.
  Sobota, 01.10

  Działkowcy z ogrodów przy Fromborskiej zaczęli sezon (okolica parkingu). Tydzień temu, jak jeden z nich rozpalił ognisko i utylizował wszystko co jego działeczka wyprodukowała, to świata nie było widać, a smród spalenizny był wyczuwalny przy centrum handlowym. Ja się pytam, gdzie była szanowna Straż Miejska i dlaczego nie interwieniowała.

 3. 3
  +5
  ~ Adam
  Sobota, 01.10

  Nie tylko domowe piece trują. Jeden warsztat samochodowy na Lotniczej pozbywa się śmieci i odpadów warsztatowych spalając je w beczce na zapleczu. Zasmradza całą dzielnicę toksycznym dymem. Po interwencji Eko-patrolu robi to teraz po południu i w nocy. Bezkarnie, bo Straż Miejska pracuje do 15.00.

 4. 4
  +4
  ~ markko
  Sobota, 01.10

  Szkoda że ten przepis jest martwy w przypadku mieszkańców mieszkań i właścicieli domów bo nie mają obowiązku wpuszczenia straży prawa do środka tak że możecie pocałować ich w d..e przykre ale prawdziwe .

 5. 5
  +4
  ~ Twój e-mail
  Sobota, 01.10

  Spalanie śmieci w przydomowych kotłowniach i piecach jest problemem nie tylko lokalnym, ale ogólnokrajowym. Dziwi mnie jednak fakt że instytucje odpowiedzialne za przeciwdziałanie takiemu zjawisku są cały czas bezradne i nie potrafią sobie poradzić z tym chorym precederem. Uporczywe zwracanie uwagi na tych którzy spalają śmieci w piecach, a brak kontroli nad tym którzy im ten „opał” udostępniają. W naszym regionie, nazywanym zagłębiem meblowym wszyscy wokół wiedzą kto i w jakich ilościach udostępnia odpady poprodukcyjne mieszkańcom naszego miasta do spalenia. W tych firmach organizowane są nawet zapisy, utworzone są kolejki, o których wiedzą niemalże wszyscy posiadacze lokali z piecami. Tylko inspektorat ochrony środowiska i straż miejska nic o tym nie wie ? Za co oni biorą pieniądze ?

 6. 6
  +1
  ~ daro
  Sobota, 01.10

  wczoraj przy zajchowskiego tak śmierdziało paloną gumą że strach

 7. 7
  +5
  ~ Jerzy C
  Sobota, 01.10

  Tu powinno być zdjęcie odnowionego domku majętnego ch.. bo takich stać, a i tak palą śmieciami, a nawet podrzucają śmieci do spółdzielczych śmietników

 8. 8
  +8
  ~ kiedy
  Sobota, 01.10

  Czy wreszcie ruszy projekt wymiany pieców kaflowych na grzejniki w całym mieści UE da kase na to.

 9. 9
  --1
  ~ xvb
  Sobota, 01.10

  Zapraszam zimą na ul. Niską, gdzie zakład oponiarski pali... no czym? zgadnijcie. Kilka zgłoszeń do Straży Miejskiej niestety noc nie dało!

 10. 10
  --4
  ~ jan-49
  Niedziela, 02.10

  policji bez nakazu nie ma obowiazku wpuszczac do mieszkania a tym bardziej strazy miejskiej a ze ludzie pala czym popadnie to wynika z ceny wegla czy koksu i przestancie sie zajmowac donosicielstem i zajmijcie sie soba a donosic na innych bo bardzo niezdrowo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4514899253845