Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Lidia, Ernest, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Uchyl szybę, połóż ręce na kierownicy i … czekaj. Co robić, gdy policjant zatrzyma na drodze

26.03.2016, 09:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Uchyl szybę, połóż ręce na kierownicy i … czekaj. Co robić, gdy policjant zatrzyma na drodze
fot. KMP w Elblągu

Niewielu kierowców jeszcze wie, że podczas kontroli drogowej obowiązują pewne zasady, do których kierowca musi się podporządkować. Podyktowane są kwestiami bezpieczeństwa, zarówno tego, który kontroluje, jak i kontrolowanego. Policja przygotowała kilka porad, jak  należy zachować się w trakcie kontroli.

Policjanci z Elbląga kontrolują w ciągu doby nawet kilkuset kierowców. Sprawdzenia są pod kątem trzeźwości, dokumentacji, stanu technicznego, poszukiwań. Bez względu na charakter kontroli należy zachować odpowiednie procedury. Dotyczy to nie tylko kierowców ale i policjantów.

Kontrola zaczyna się w momencie kiedy policjant daje znak do zatrzymania się - tarczą („lizakiem”) lub ręką. W warunkach niedostatecznej widoczności daje sygnał latarką ze światłem czerwonym lub tarczą ze światłem czerwonym/odblaskowym. Jadąc radiowozem za innym pojazdem może dawać kierującemu polecenie do zatrzymania również poprzez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie. Pamiętajmy, że funkcjonariusz nieumundurowany może zatrzymać nas tylko na terenie zabudowanym. Sygnał do poddania się kontroli drogowej może być wydawany z jadącego radiowozu.

Jeśli zostałeś zatrzymany do kontroli to
:
- zatrzymaj się w miejscu wyznaczonym,
- uchyl szybę, połóż ręce na kierownicy,
- nie wychodź z pojazdu! Nie wyłączaj silnika chyba, że zostaniesz o to poproszony przez funkcjonariusza,
- poczekaj, aż policjant przedstawi się (poda stopień, imię i nazwisko), przedstawi przyczynę zatrzymania,
- czekaj na polecenia funkcjonariusza. Prawdopodobnie pierwsze o co zostaniesz poproszony to dokumenty potrzebne do kierowania pojazdem (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia i OC),
- funkcjonariusz może poprosić Cię (i pasażerów) o opuszczenie pojazdu w celu kontroli osobistej i/lub kontroli pojazdu. Pojazd może być kontrolowany pod względem przewożonych towarów lub określenia stanu technicznego (policjant w tym celu ma prawo do kierowania Twoim samochodem, by sprawdzić działanie podstawowych układów pojazdu),
- możesz zostać poproszony do radiowozu, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Są to: udzielenie pomocy rannemu lub choremu, doprowadzenie do komisariatu, izby wytrzeźwień lub szpitala, poddanie badaniu na zawartości w organizmie alkoholu lub innych niedozwolonych środków, odtworzenie przebiegu zarejestrowanego wykroczenia, przeprowadzenie czynności procesowych.

Warto wiedzieć, że policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu. Policjant nieumundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania. Okazanie musi umożliwiać kierowcy odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta, w szczególności dotyczących jego stopnia, imienia i nazwiska oraz nazwy organu, który wydał dokument.
 

Jakub Sawicki

KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Polak
  Sobota, 26.03

  jak będzie próbował mnie zatrzymać szwab z napisem Polizei (tak jak ostatnio to się dzieje np. w Świnoujściu), to włączę wycieraczki i przyspieszę

 2. 2
  --6
  ~ DonJuan
  Niedziela, 27.03

  Ręce opadają jak czytam takie komentarze, typowy pisowiec.....

 3. 3
  +3
  ~ JASNOWIDZ
  Niedziela, 27.03

  Ręce należy trzymać na kierownicy według czasu zatrzymania np. za dziesięć druga , Proszę o dokładną informację . bo mogą być nieporozumienia jak należy trzymać rączki .

 4. 4
  --3
  ~ Machupichcę
  Niedziela, 27.03

  a już niedługo różaniec na lusterku będzie dodatkowym atutem ...

 5. 5
  0
  ~ j23
  Poniedziałek, 28.03

  instrukcja jak za milicji , ....... tylko troszkę lepiej ubrana w słowa..... , a podobno policja jest opłacana z naszych podatków.......

 6. 6
  0
  ~ do j23
  Poniedziałek, 28.03

  a jak myślisz, policjanci nie płacą podatków?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3403429985046