Piątek, 26.02.2021, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPRAWY ELBLĄŻAN

33 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych - zobacz zdjęcia

30.08.2013, 07:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
33 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych - zobacz zdjęcia
fot. Monika Skowrońska

Uroczyste obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbyły się wczoraj, 29 sierpnia pod pomnikiem Ofiar grudnia ‘70. – Za dwa dni minie 33 rocznica, jak w sali BHP stoczni gdańskiej zostało podpisane porozumienie pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Delegacją Rządową kończące strajk na Wybrzeżu – mówi Jan Fiodorowicz, przewodniczący elbląskiego NSZZ „Solidarność”. 

Uroczystości rozpoczęły się 17.50 zbiórką uczestników uroczystości. O godzinie 18:00, w Katedrze pw. Św. Mikołaja odbyła się uroczysta msza, po której nastąpił przemarsz uczestników pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970. Gdzie o godzinie 19:20 rozpoczęły się główne uroczystości, przemówienia i złożenie wieńców. - Powołanie Solidarności dało początek przełomowym zmianom w Europie i wzburzyło porządek ustalony po II Wojnie Światowej – mówi Jan Fiodorowicz, Przewodniczący NSZZ Solidarność z Zarządu Regionu Elbląg - Prawda o sierpniu, o Solidarności to wolność i sprawiedliwość społeczna – dodaje. 

Elbląg, po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju, jest czwartym miastem, w którym rodziła się Solidarność. - W rocznicę Porozumień Sierpniowych powinniśmy pochylić czoła przed zwykłymi ludźmi, bo w sierpniu 1980 roku, ku zaskoczeniu władzy ludowej podmiotem stali się robotnicy – mówi Jan Fiodorowicz. - Wtedy chcieliśmy, żeby to było nasze Państwo. 31 sierpnia to święto wszystkich, którzy w imię wspólnych ideałów wstąpili do Solidarności – dodaje. 

W uroczystości, oprócz mieszkańców, wzięli udział byli i obecni przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, elbląscy kombatanci i przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz. – 33 lata temu od Bałtyku powiało ożywczą bryzą wolności. Polski sierpień był impulsem do upadku systemów totalitarnych krajów demokracji ludowej bloku wschodniego – mówi Marek Pruszak, wiceprezydent Elbląga. – Do dziś „Solidarność” w Polsce i Elblągu walczy o słuszne prawa ludzi pracy – dodaje. 

Po przemówieniach, zgromadzeni na Placu uczestnicy obchodów podpisania Porozumień Sierpniowych złożyli kwiaty. Jak zapowiedział Jan Fiodorowicz w dniach od 11 do 14 września Związki Zawodowe organizują protest w Warszawie, którego celem jest przywrócenie właściwych relacji na linii władza – obywatel i odzyskanie realnego wpływu na rządzących. - Ten cel można osiągnąć poprzez zmianę ustawy o referendum ogólnokrajowym i tego będę dotyczyły protesty – mówi Przewodniczący elbląskiego Zarządu NSZZ Solidarność. 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / 33 rocznica podpisania Porozumien Sierpniowych ( zdjęć 41 )
Dodano: 2013-08-29 |  fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ angelus
  Piątek, 30.08

  Uczestniczyłem w tych obchodach, ale P. przewodniczący, który uważasz się za następcę tej Jedynej Solidarności, zapomniałeś wymienić, że Porozumienia Sierpniowe w naszym imieniu podpisał LECH WAŁĘSA. Jakoś dziwnie i enigmatycznie to zabrzmiało, "podpisano porozumienia". Oj nieładnie odcinać się od korzeni.

 2. 2
  +2
  ~ Skończ wstydu nie masz
  Piątek, 30.08

  Fiodorowicz mówił o realizacji postulatów, a co pan zrobił dla ludzi, ciagle w okopach i ta ostrożność żeby komuś się nie narazić,ciągły strach w oczach- brak odwagi i charyzmy- wam tylko chodzi o swój byt i stołki - to już widać u waszych przedstawicieli z Solidarności w radzie.Garstka ludzi ,znikoma prawie zerowa obecność członków związku- przemówienia już przedwyborcze,oprawa mierna

 3. 3
  0
  ~ jan-49
  Piątek, 30.08

  i co macie z tych swoich pozrozumien bezrobocie bezdomnosc w pracy jezeli ja macie jestescie niewolnikami szef moze zrobic w wami co zechce i warto bylo ? ale za to styropianowi przywodcy zyja jak prawdziwe paniska np. walesa krory prace mial gdzies i skakal przez ploty tylko nie wie gdzie kupa smiechu tak wszystkich wydymal i sie z glupich smieje a ey dalej sobie swietujcie ciekawe czy w garnkach wam z tego przybedzie o take polske walczylem mowil jeden bolek

 4. 4
  --1
  ~ remigjush
  Piątek, 30.08

  Zdrajcy z Solidarności obchodzą uroczystości swoje... to prawie jak komuniści swoje.

 5. 5
  --1
  ~ modlitwa
  Piątek, 30.08

  Dóbr w kraju mamy wystarczająco, Boże powiedz tylko słowo, powstrzymaj kanalie. Panie po prostu pozwól mnie i innym prostaczkom żyć, o więcej nie proszę. Nie wiem czy Ty stworzyłeś, nas czy my Ciebie, jesteś w każdym razie bytem realnym i ja Cię proszę bądź bardziej ludzki, dla naszego zbawienia, nie folguj sk...synom, nie niszcz w ludziach sumienia.

 6. 6
  --1
  ~ modlitwa
  Piątek, 30.08

  Widzisz Panie, nawet modlitwy do Ciebie kasują, hieny. Oszukają, okradną i w końcu zbiją. Boże broń uczciwych ludzi przed tą swołoczą obłudną my jesteśmy wobec nich bezbronni w świecie w którym prawda nic nie znaczy

 7. 7
  --1
  ~ modlitwa
  Piątek, 30.08

  Panie jeżeli nie jesteś bezdusznym s..synem proszę Cię o możliwość zarabiania na mój chleb powszedni i utrzymanie rodziny, nigdy więcej od Ciebie nie oczekiwałem, wszystko ponadto traktowałem jako dar który mogłem lecz nie musiałem otrzymać. Czyż odmawianie ludziom prawa do zarabiania na życie nie jednym najohydniejszych z występków przeciwko prawom boskim i ludzkim? Panie czyż nie uczyniłeś życia wystarczająco wymagającym że musisz jeszcze promować podlców, złodziei, oszustów i s..synów. Musimy pracować, radzić sobie z emocjami, chorobami śmiercią i wieloma innymi „dopustami bożymi”, a Ty jeszcze błogosławisz najpodlejszym i najbezwzględniejszym i najbardziej pustym z nas. Boże co z Tobą?

 8. 8
  --1
  ~ modlitwa
  Piątek, 30.08

  Boże podobno mieszkasz w sercach ludzi obudź ich z zaślepienia, tych którzy współczują, ale z wygodnictwa lub strachu nie otworzą nawet gęby by zaświadczyć o prawdzie, tych obojętnych i pustych zaabsorbowanych dzisiejszym powodzeniem, i tych sk...synów którzy nawet gdyby posiedli całe złoto i władzę świata nie doświadczą prawdziwego poczucia własnej wartości, bo tego co duchowe z g.... się nie zbuduje. Panie zdejmij czad z umysłów przyzwoitych Polaków, nie proszę tylko dla siebie, proszę także dla innych którzy być może nie potrafią sformułować i wypowiedzieć tego jaki bezmiar ludzkiej podłości i bezwzględności ich dotyka.

 9. 9
  --1
  ~ modlitwa
  Piątek, 30.08

  Panie nie dopuść by plemię ludzkie stało plemieniem „bydlaków” (nie ujmując zwierzętom gdyż nawet w najohydniejszych jest pierwiastek szlachetności) pozbawionych sumienia i jakiejkolwiek szlachetności żrącym spod siebie i krzywdzących własnych współbraci mimo jakiegokolwiek racjonalnego uzasadnienia. Boże spraw by moja ojczyzna zmieniła się ze sprzedajnej ***i na powrót w matkę (nie musi być idealna). Spraw by twórcy Komitetu Obrony Robotników, przywódcy Solidarności zapłacili tu na ziemi za swoją sprzedajność chciwość i służbę mamonie, zarówno materialnie jak i moralnie.

 10. 10
  --1
  ~ modlitwa
  Piątek, 30.08

  Spraw był sprzedajne kanalie z SLD i wszelkiej maści celebryci także ponieśli karę tu na ziemi, gdyż kupcząc swoją uczciwością i zaufaniem obywateli zaprzepaścili dorobek wielu milionów Polaków i wiele milionów skazali na nędzę i poniżenie. Nie chcę zemsty, chcę by k...., szmata i złodziej zrozumieli w pełni niewłaściwość własnej postawy. Nie zależy mi Panie byś ich karał po śmierci wolę by doświadczyli krzywd, hańby i poniżenia które wyrządzili tu na ziemi i gdy zrozumieją własną podłość materialnie i duchowo niech dołączą do społeczności ludzi przyzwoitych, lecz nie wcześniej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.79907584190369