Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Elbląg wśród miast zagrożonych zapaścią społeczno-gospodarczą. Co z tego wynika?

10.08.2017, 14:00:45 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg wśród miast zagrożonych zapaścią społeczno-gospodarczą. Co z tego wynika?
fot. archiwum redakcji (fot. Witold Sadowski)

Miasto Elbląg znalazło się w gronie 122 polskich miast, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Tak wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk, która stworzyła listę miast o średniej wielkości zagrożonych marginalizacją i zjawiskami kryzysowymi. Paradoksalnie jednak, znalezienie się w tym zestawieniu może przynieść naszemu miastu spore korzyści. Elbląg będzie bowiem traktowany preferencyjnie i będzie mógł ubiegać się o przygotowywane przez Ministerstwo Rozwoju środki, przeznaczone na wsparcie dla miast znajdujących się na tej liście. Łącznie pakiet pomocowy wynosić ma ponad 2,5 mld zł.

Największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w województwie opolskim, Hajnówce w woj. podlaskim i w Bartoszycach w woj. warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (woj. podkarpackie) oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta na 255 średnich miast w Polsce. Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).

Oprócz wymienionych już Bartoszyc i Kętrzyna, w województwie warmińsko-mazurskim w gronie miast zagrożonych znalazły się także: Braniewo, Szczytno, Giżycko, Olecko, Pisz, Ełk, Lidzbark Warmiński, Mrągowo, Elbląg i Działdowo. Pełną listę 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze znaleźć można tutaj.

Problemy rozwojowe w tych miastach dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam.

Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik

– podkreślił prof. Przemysław Śleszyński.

Prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski zauważył, że dla niektórych miast problemem bywa nawet zapewnienie wkładu własnego do inwestycji unijnych.

Jeżeli te miasta są pozbawione przemysłu, firm, zakładów pracy, które mogłyby dawać miejsca pracy mieszkańcom, trudno się dziwić, że następuje migracja. Stagnacja postępowała, bo te miasta nie miały potencjału, kapitału

– zaznaczył Wojciech Długoborski.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów. 

Mimo znalezienia się w tym niechlubnym gronie, Elbląg może na tym skorzystać. Wszystko zależy od tego, czy miastu uda się stworzyć odpowiednie projekty, na których realizację będzie można pozyskać ministerialne fundusze. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Sad
  Czwartek, 10.08

  Więcej lidli, więcej biedronek, i będzie dobrze.

 2. 2
  +17
  ~ sdsd
  Czwartek, 10.08

  uciekajta ludzie z tego województwa gdzie się da, im dalej tym lepiej

 3. 3
  +13
  ~ bobo
  Czwartek, 10.08

  No cóż boczek były prezydent ma się dobrze. Nieruchomość w Stegnie, mieszkanie w Elblągu.Szkoda, że głupie społeczeństwo elbląskie wybrało go na prezydenta i mamy tak jak mamy. Może za 20 lat się coś poprawi, ale pewnie większość tego nie dożyje.

 4. 4
  +11
  ~ AM
  Czwartek, 10.08

  to miasto poza paroma spektralnymi wzlotami jest w nieustającej równi pochyłej od czasów Diaczenki - kiedyś bolszewia je spostponowała a teraz ta druga też z ludzką twarzą dzieła dokończy

 5. 5
  +18
  ~ wist
  Czwartek, 10.08

  Trzeba nam włodarza z ikrą, ot i cała prawda.

 6. 6
  +14
  ~ No cóż
  Czwartek, 10.08

  Jacy Radni miasta , takie miasto ...stare .

 7. 7
  +13
  ~ Prezydenci Elbląga okradają pośrednio poprzez osadzenie wszelkimi wysokimi stanowiskami. Łupią te biedne miasto na czym tylko się da... Elbląski ratuszu radni są bezradni - czekają na swoją okazję.
  Czwartek, 10.08

  Mikus

 8. 8
  +21
  ~ Olx
  Czwartek, 10.08

  A Olsztyna nie ma na tej liście? Tu widać jak doja nas na potęgę

 9. 9
  +11
  ~ Tygrys.
  Czwartek, 10.08

  Jak sie ma prezydenta wasala olsztyna to nie dziwcie się że szuwary naszym kosztem sie bogacą, oni jeden tramwaj za 10mln , my za niespełna tyle trzy , wstyd i hańba .ps szacun dla kibiców że tych szuwar nienawidzą.

 10. 10
  +9
  ~ sa
  Czwartek, 10.08

  jesli nie pogonimy Wrobla i calej reszty psotkomunistycznej bandy z UM i przyleglosci to za 100 lat Elblaga nie bedzie na mapie

 11. 11
  +7
  ~ sada
  Czwartek, 10.08

  Wroblewski ! to twoja zasługa razem z twoim byłym pryncypałem słoniną.Celowo z małej litery.Doja nas z każdej strony i wszyscy,Czas z tym skończyć.

 12. 12
  +23
  ~ Fa
  Czwartek, 10.08

  To jest sumaryczny efekt rządów Dziewałtowskiego, Słoniny, Nowaczyka, Wilka i Wróblewskiego - czyli SLD PO PiS i PSL

 13. 13
  +9
  ~ niewdzięczny
  Czwartek, 10.08

  Mogliby się ci zas.... obrońcy sądów i konstytucji skrzyknąć i protestować Derlukiewicz ,Tomczyk, i ci których nie znam z nazwiska co palili znicze ale nie lepiej wsadzić gęby w kubeł zamiast żądać przeniesienia sejmiku województwa z Olsztyna do Elbląga

 14. 14
  +11
  ~ Już to widzę
  Czwartek, 10.08

  Nie ma obawy żadnych miejsc pracy nie stworzą dadzą "inwestorowi" parę milionów a on zatrudni 3 znajomych i jednego członka rodziny i będzie że powstała nowa firma

 15. 15
  +11
  ~ Włodek
  Czwartek, 10.08

  Jak pisałem że leniwa dziadyga HS rujnuje miasto wszyscy byli zachwyceni jak wspaniale pozyskuje środki unijne. Teraz możemy go w d.... cmoknąć na dziękuje ale co ja mówie on przecież obecnym doradza pewnie dlatego że ma niską emeryturę i wielkie osiągnięcia i doświadczenie

 16. 16
  +9
  ~ jan-49
  Piątek, 11.08

  tak bedzie dalej jak miastem beda rzadzic ludzie pokroju wilka likwidatora i innych i nawiedzonych radnych dla ktorych najwazniejsze sa zmiany nazw ulic ale im sie nie ma co dziwic taka wladze wybrali wyborcy czyli nie obrazajac nikogo ciemny narod wybral i sam zgotowal sobie taki los i sam niech ma do siebie pretensje

 17. 17
  +8
  ~ USA
  Piątek, 11.08

  Detroit na polską skalę

 18. 18
  +3
  ~ Miś Jogi
  Piątek, 11.08

  Tylko nie wiem co jest lepszym złem, czy pan Wróblewski czy wilk likwidator, ale chyba pan Wróblewski powinien wygrać te wybory, jeżeli innego poważnego kandydata nie będzie. Aktywność mieszkańców musi wzrosnąć o 100%, nie może rządzić w Radzie w większościowe ugrupowanie , tak jak teraz PIS. Przecież to od Nas zależy kto będzie rządził Miastem, mamy jeszcze rok dlatego organizujmy się. Trzeba wyeliminować Tych co się nie sprawdzają w rządzeniu. Nie pozwólmy , żeby Elbląg stał się skansenem.

 19. 19
  0
  ~ Mil
  Piątek, 11.08

  Póki co PIS coś robi ... Jak się komuś to niepodobna to proszę, niech głosuje na złodziej i kolesiow

 20. 20
  0
  ~ zobaczycie
  Piątek, 11.08

  a co robi pis !!!! Wpedza nas w rece ruska !

 21. 21
  --1
  ~ Neutralny
  Piątek, 11.08

  Zamiast szukać winnych pomyślmy jak temu zapobiec i co możemy zmienić.wybory już za rok.propaganda PIS nie przykryje tym razem problemu.on jest i szukajmy pozytywnych myśli i rozwiązan, a nie mantry "przez osie ostatnich lat...." itp

 22. 22
  0
  ~ KK
  Piątek, 11.08

  Wyszydzacie ludzi z wyższym wykształceniem płacąc im 800-900 zł na stażach tłumacząc się, że mają doświadczenie łapać. Tacy ludzie bardzo szybko adaptują się do warunków, jednak nie dajecie im szansy i taki prostaczek dyrektorek w jakimś zakładzie ze średnim będzie nim dyrygował, gnoił i upodlał, bo sam studiów nie skończył, to taki młody od razu się ewakuuje do Trójmiasta gdzie w jakiejkolwiek pracy z wymaganym wykształceniem otrzyma 3000 brutto gdzie na warunki elbląskie to szczyt marzeń. Także ludziska uciekajta stąd, bo depresji dostaniecie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.