Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Rośnie import towarów w elbląskim porcie. Od początku roku ponad 24 tys. przeładunków

16.04.2015, 11:00:53 Rozmiar tekstu: A A A
Rośnie import towarów w elbląskim porcie. Od początku roku ponad 24 tys. przeładunków
fot. Adrian Sajko
REKLAMA

 W ostatnim czasie rośnie asortyment sprowadzanych towarów z Rosji do elbląskiego portu. Od lat importowany z Kaliningradu jest węgiel, a teraz polskie firmy sprowadzają również drewno w balach z brzozy, soję, rzepak. Od początku roku w elbląskim porcie było ponad 24 tys. przeładunków towarów. 

 
- W tym roku staramy się eksport, który maleje zastąpić importem towarów. W tej chwili sprowadzamy z nowych towarów drewno w balach z brzozy. Kontrahenci właśnie prowadzą rozmowy dotyczące importu granulatu PCV, soję i w dalszym ciągu również sprowadzamy węgiel – mówi Arkadiusz Zgliński, dyrektor elbląskiego portu
 
 
Jak zauważa dyrektor portu, w związku z sytuacją geopolityczną, a przede wszystkim niskim kursem rubla zaczyna się powoli reaktywować import towarów z Rosji. Węgiel był zawsze opłacalny, chociaż ceny teraz w Polsce tego surowca maleją, więc  jego import także jest mniejszy. Natomiast nowe towary takie jak drewno z brzozy, soja czy rzepak są dla kontrahentów dość opłacalne ze względu na dość niski kurs rubla. 
 
Jeżeli chodzi o eksport jest tutaj sytuacja trochę odwrotna. Ze względu na niski kurs rubla, a wysokiego kursu złotego i euro zakupy dla Rosjan już nie są tak atrakcyjne jak były rok temu. Te zamówienia na towary w eksporcie głównie materiały budowlane, nie były na początku roku tak wysokie. Teraz przy zmianie kursu rubla na troszeczkę wyższy ten ruch towarowy z zakresie eksportu materiałów budowlanych nam się powoli odradza
 
– dodaje Arkadiusz Zgliński
 
Głównym surowcem sprowadzanym z Rosji drogą wodną nadal jest węgiel. Jednak kontrahenci od początku roku zaczęli sprowadzać również inne produkty. Dyrektor portu zaznaczył, że soja, rzepak, produkty paszowe trafiają na nasz lokalny rynek do województwa warmińsko-mazurskiego i do województwa pomorskiego. 
 
Zgliński zauważa również, że brzoza trafia do zakładów papierniczych, jednak to były takie pierwsze próbne dostawy. Aczkolwiek kontrahenci są zainteresowani sprowadzaniem tego towaru, więc prawdopodobny jest wzrost przeładunków drewna. Polscy kontrahenci rozpoczynają również zamawianie granulatu PCV 
 
Od początku roku do końca marca obroty ładunkowe w elbląski porcie ogółem wynosiły 24 700 ton, z czego w imporcie było 12 100 ton. Zauważalny jest wzrost analogicznie do roku poprzedniego, ponieważ warunki atmosferyczne pozwoliły szybciej rozpocząć żeglugę bo już na przełomie stycznia i lutego. W ubiegłym roku żegluga rozpoczęła się dopiero 15 marca.
 
 
Przestały wiać niekorzystne wiatry więc te rejsy się ponownie odbywają. Mamy dość specyficzne położenie naszego portu. Mamy bariery nawigacyjne w postaci barier hydrotechnicznych czyli ten most pontonowy w Nowakowie, którego nie można otwierać ze względu na wysokie bądź niskie stany wody, ale także pojawiają się bariery naturalne czyli wiatry, aura, pogoda, ale to jak w każdym innym porcie
– zauważa Arkadiusz Zgliński
 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0195319652557