Piątek, 1.12.2023, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Witajcie w domu!

02.01.2007, 08:14:54 Rozmiar tekstu: A A A

1 stycznia 2007 r. Unia Europejska powiększyła się o dwa kraje: Bułgarię i Rumunię. Jestem przekonany, że w odczuciu wielu obywateli krajów Unii, jest to kolejny etap usuwania zimnowojennych podziałów w Europie.

13 grudnia 2006 roku obchodziliśmy w Polsce 25 rocznicę niezwykle bolesnego wydarzenia - wprowadzenia stanu wojennego. Stan wojenny był długotrwałym aktem agresji komunistycznej hunty wojskowej wobec milionów Polaków pragnących wolności i działających w ramach Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność". Podnoszone przez Polaków postulaty Wolności i Solidarności na wiele lat zostały przesłonięte przez mroki stanu wojennego. Lata 80 – siąte XX wieku to okres niezwykle trudny dla milionów Polaków.

Jednak to właśnie przed 25 laty wielu Polaków doświadczyło tak wiele bezinteresownej życzliwości ze strony milionów obywateli Świata. Właśnie wtedy wybuchła „solidarność serc” w Europie, kiedy to obywatele ówczesnej EWG pośpieszyli Polakom z humanitarną pomocą. Otoczyli opieką emigrantów, a także manifestowali poparcie polityczne wobec idei wolności i solidarności. Ogromna rzesza darów przekazywanych przez osoby prywatne i różnego rodzaju organizacje jaka spłynęła wtedy do Polski stała się udziałem milionów Polaków.

Warto również przypomnieć, że wielu ludzi z krajów europejskiego bloku socjalistycznego wsparło idee solidarności w Polsce. W tamtym czasie, mimo żelaznej kurtyny obywatele wielu krajów Europy manifestowało swoją postawą jedność wobec takich wartości jak Wolność, Solidarność. Nierzadko przy obojętności, a nawet wbrew swoim władzom. Pamiętamy o tym.

Dziś gdy Unia Europejska przeżywa instytucjonalny i polityczny kryzys warto moim zdaniem przypomnieć ówczesną jedność milionów obywateli krajów Europy, jedność która przełamywała systemowe bariery i ograniczenia.

Europa jest domem wielu narodów i kultur. Jest także wielowiekowym dziedzictwem kulturowym. Jestem przekonany, że z całą swoją różnorodnością Europa jest ogromną wartością.

P.S. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć słów Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II, który podkreślał, że Europa to Europa z jej dwoma płucami tym zachodnim i wschodnim i tylko taka może dać pełny wymiar wspólnocie europejskiej.

To niezwykłe obserwować, kiedy na naszych oczach powstaje nowa Europa, Europa której budowa już wkrótce będzie spoczywać na barkach młodych obywateli 27 krajów Unii Europejskiej. Pamiętajmy jednak, że Unia Europejska nie jest projektem skończonym. Drzwi do naszego wspólnego domu nadal pozostają otwarte. 

Aleksander Z. Zioło
Warsztaty Analiz Socjologicznych

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ siedzący u siebie - w Polsce.
  Środa, 03.01

  No teraz "nasi" w Anglii, Szkocji, Irlandii, Islandii itd. mają cykora! Jak Rumuni (także Rumunki) i Bułgarzy (także Bułgarki) ruszą na wyspy to żegnaj dobra praca, a płace polecą w dół i trzeba będzie wycofać się do USA, albo gdzieś na Antypody ! Tylko Niemcy znowu zacierają ręce ! - Znowu pozbędą się setek tysiecy samochodowego złomu ! Te Fryce ciągle są na wierzchu !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1317100524902