Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Spacer z przewodnikiem śladem powojennych mieszkańców Elbląga

14.06.2024, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Spacer z przewodnikiem śladem powojennych mieszkańców Elbląga

W sobotę, 15 czerwca odbędzie się spacer z przewodnikiem zaplanowany wspólnie, przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu oraz PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Spacer poprowadzony tropem elbląskich pionierów, skończy się zwiedzaniem wystawy „Oswoić miasto" w elbląskim  „Światowidzie".

 


- Z okazji finisażu wystawy multimedialnej „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49" wspólnie z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej postanowiliśmy zorganizować spacer, który odbędzie się tropem elbląskich pionierów, czyli ludzi, którzy trafili do Elbląga zaraz po wojnie i tu budowali swoje nowe życie, a jednocześnie życie miasta – mówi Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

 

Spacer rozpocznie się w sobotę o godz. 9.00 na ulicy Pionierskiej, przy wejściu do Parku Kajki. Poprowadzi go przewodniczka PTTK Małgorzata Światkowska. Nie zabraknie odniesień do przedwojennej historii osiedla Heimstӓtten, ale tematem przewodnim spaceru będzie powojenna historia miasta, a także ludzi je zamieszkujących. Sam spacer potrwa około godziny i zakończy się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" – tu będzie można uzyskać kolejne informacje o mieście i zobaczyć materiały multimedialne na wystawie „Oswoić miasto". Na II piętrze „Światowida" są dostępne archiwalne fotografie i filmy – kroniki, pokazujące Elbląg przedwojenny i podczas przejścia Armii Czerwonej, wspomnienia ludzi, którzy znaleźli się w mieście chwilę po wyzwoleniu, sprzęty, których używali elbląscy pionierzy. Jest również mapa, na której odnaleźć można nazwy ulic przedwojennych, z czasów PRL-u i obecne. Będzie to audiowizualne rozwinięcie tematów podjętych podczas spaceru z przewodnikiem.

 

Na koniec, po obejrzeniu jej przez wszystkich chętnych, wystawa zostanie uroczyście wyłączona.

 

Wstęp wolny.


 
Fot. Powojenna ulica pionierska ze schroniskiem młodzieżowym na przedwojennej pocztówce ze zbiorów Andrzeja Kowalskiego.

 

 

CSE ,,Światowid"

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5005309581757