Niedziela, 14.04.2024, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nie ma porozumienia w EPWiK. Po świętach odbędzie się referendum

28.03.2024, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie ma porozumienia w EPWiK. Po świętach odbędzie się referendum

- Nie ma porozumienia w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Pracodawca nie wyszedł naprzeciwko oczekiwaniom załogi, więc zrzeszony u nas Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług w Elblągu podpisał z pracodawcą protokół rozbieżności i rozpoczął przygotowania do referendum strajkowego – mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.Zrzeszony w Związkowej Alternatywie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług w Elblągu wszedł w spór zbiorowy z Elbląskim Przedsiębiorstwem Wodociągiem i Kanalizacji. Przyczyną sporu są bardzo niskie wynagrodzenia dla pracowników Zakładu.
 

 


W środę (27.03.) doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli obu stron. - Na mediacjach strony nie doszły do porozumienia – przyznał Piotr Szumlewicz. - Pracodawca odrzucił wszystkie postulaty zrzeszonego u nas związku.
 

 

Pracodawca nie zgodził się ani na wzrost płac wynagrodzeń zasadniczych, ani na wprowadzenie dodatku stażowego. Na dodatek w mediacjach nie brał udziału prezes firmy, choć był na terenie zakładu pracy

– zaznaczył Piotr Szumlewicz.

 

 
Czy dojdzie do referendum? - Nasz związek zaczął przygotowania do referendum strajkowego w EPWiK, które planujemy rozpocząć wkrótce po świętach – wyjaśniał Piotr Szumlewicz.

 

Jeśli referendum zakończy się sukcesem, zorganizujemy akcję strajkową

– dodał Piotr Szumlewicz.

 

Aktualizacja:

Dziś, 28 marca, o godz. 15.15 otrzymaliśmy stanowisko spółki. Poniżej publikujemy treść tego stanowiska.

 

 

"Stanowisko Spółki:

26 marca 2024 r. odbyło się spotkanie Spółki z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług („OZZPOiU”) w ramach kolejnego etapu sporu zbiorowego wszczętego przez OZZPOiU.OZZPOiU oczekiwał od EPWiK realizacji ich żądań z natychmiastowym skutkiem, pomimo tego, że ostatnio pracownicy otrzymali już znaczne podwyżki ich wynagrodzeń. Dodatkowo, w celu podtrzymania dialogu społecznego, Spółka wyszła z inicjatywą wygospodarowania dodatkowych środków na wynagrodzenia, lecz w ocenie OZZPOiU było to niewystarczające.Na dziś, budżet jakim dysponuje EPWiK obiektywnie nie pozwala na spełnienie przedstawionych przez OZZPOiU dalszych żądań podwyżkowych. Sytuacja finansowa EPWiK jest uzależniona w dużej mierze od wysokości taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków ustalanej przez Wody Polskie.Na dziś Spółka nie posiada informacji jaka będzie jej wysokość i jakim budżetem będzie dysponować w 2024 r. i kolejnych latach. W konsekwencji, Zarząd Spółki nie może podejmować tak istotnych decyzji pod wpływem nacisków ze strony związkowej. Dzielenie środków finansowych, których się nie posiada jest nierozsądne, nieodpowiedzialne i nawet mogłoby zagrozić dalszemu funkcjonowaniu EPWiK. Takie działanie można byłoby nawet zakwalifikować wręcz jako działanie na szkodę spółki, na co Zarząd nie wyrazi zgody.Spółka pozostaje otwarta na kontynuację dialogu społecznego zarówno z OZZPOiU jak i pozostałymi organizacjami związkowymi funkcjonującymi w EPWiK. Chcemy jednak, aby był on oparty na merytorycznych podstawach, wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu realiów finansowych w jakich się znajdujemy.Z poważaniem,
Marek Misztal, Prezes Zarządu"


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ anty pis
  Czwartek, 28.03

  a ja bym wywalił prezesa albo obciął pensje do najniższej zredukował kierowników i majstrów i kasa dla ludzi by się znalazła

 2. 2
  +10
  ~ Super
  Czwartek, 28.03

  No i tak wygląda demokracja! Brawo

 3. 3
  +17
  ~ Takie życie bufonów
  Czwartek, 28.03

  Żaden pracodawca ani prezesani dyrektor ani kierownik nie jest wieczny, wszystko się kończy szybko i albo zostanie mile wspomnienie albo kupa smrodu

 4. 4
  --9
  ~ Mietek
  Czwartek, 28.03

  A będzie tak:podniosą opłaty za wodę i ścieki znajda rozwiązanie tak czynią spółki.

 5. 5
  +6
  ~ Jaja wielkanocne
  Czwartek, 28.03

  W um podobne nie faworyzują pracowników i nie mobbingiją i nie dyskryminują ???-;))))

 6. 6
  +12
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 28.03

  A zatem strajk! A uchylającego się od swoich obowiązków prezesa wraz z ratuszową kamarylą wywieźć kolektywnie na taczce - najlepiej na śmietnik historii:) #PrawdaWasWyzwoli, #SolidarnośćNasząBronią! #RazemDlaElbląga; 🖤💚🚩

 7. 7
  --1
  ~ Odejdz byku od dzieciaka.
  Piątek, 29.03

  Już ciepło w Elblagu jest jedno z najdroższych w Polsce.Jeszcze woda i scieki ,nie wdpominając o wymyślonych wodach opadowych i bedziemy my mieszkańcy w czarnej d..ie.To jest polityka prowadzona od 35 lat przez tych z koalicji 13 grudnia w Ratuszu.Jeszcze im się dalej władziuni chce.

 8. 8
  +8
  ~ Beny Hil
  Piątek, 29.03

  Tak to jest jak wsadzają na stołki kolesi, buców i idiotów którzy dbają tylko o własną kieszeń a pracownicy najlepiej jakby pracowali w czynie społecznym na żecz firmy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3699960708618