Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zmarł Andrzej Sylwestrzak, wieloletni dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych AMiSNS

14.05.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zmarł Andrzej Sylwestrzak, wieloletni dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych AMiSNS
Źródło:https://www.facebook.com/AMiSNSElblag

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 9 maja 2023 r. zmarł prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak wieloletni Dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych.

 


Straciliśmy wybitnego profesora, naukowca, dydaktyka, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka, cenionego przez współpracowników oraz studentów, który zarażając swoim optymizmem i dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, w każdym pozostawił ślad. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 


Prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak w 1964 roku  ukończył studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i na kolejnych dziesięć lat związał się zawodowo z tamtejszym Wydziałem Prawa i Administracji, na początku jako  asystent, a następnie jako adiunkt (od 1968 roku). W  1967 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych (za rozprawę doktorską pt. "Jan Jakub Rousseau i Gabriel Bonnot de Mably o ustroju Polski w XVIII w." przygotowaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Burdy), a następnie w roku 1973 uzyskał habilitację rozprawą dotyczącą struktury aparatu państwowego w ówczesnym ustroju państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Od tegoż roku związał się z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, od 1986 kierował Katedrą Historii Państwa i Prawa Polskiego. W 1989 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1994 r. uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk prawnych. Przez wiele lat był związany z wieloma ośrodkami naukowymi takimi jak Uniwersytet Gdański, Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski pełniąc rolę dziekana, prodziekana i kierownika Katedr. W latach 2004 – 2021 na stałe związał się z Akademią Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych (wcześniej Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna w Elblągu), pełniąc nieprzerwanie w tym okresie funkcję Dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. 

 


Jego zainteresowania naukowe obejmowały historię doktryn politycznych i prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem myśli politycznej epoki Oświecenia oraz doktryny podziału władzy, historię instytucji kontrolnych w Polsce, szczególnie pozycję Najwyższej Izby Kontroli w II i III Rzeczypospolitej, a także kontrolę w Unii Europejskiej. Był autorem przeszło trzystu publikacji naukowych i dydaktycznych, w tym wielokrotnie wznawianego podręcznika "Historia doktryn politycznych  i prawnych". Wypromował 24 doktorów nauk prawnych.

 

Wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składa Rektor z Całą Społecznością Akademicką AMiSNS.

 


Msza św. żałobna zostanie odprawiona 17 maja 2023 r., o godz. 11:00 w Kościele pw. Św. Wawrzyńca  w Gdyni Wielkim Kacku przy ul. Źródło Marii 14A. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się tego samego dnia o godz. 13:00 na Cmentarzu Komunalnym Gdańsk Srebrzysko.

 

Źródło: AMiSNS

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Żegnaj Wielki Profesorze !
  Niedziela, 14.05

  To był jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie historii doktryn historyczno prawnych. Jego wykłady cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem, a sale wykładowe, gdy prowadził wykład były pełne słuchaczy. W ich trakcie przekazywal w niezwykle interesujący sposób wiadomości, o których niewiele osób miało wiedzę. Miałem wyjątkowe szczęście poznać Go osobiście w czasie studiów na Uniwersytecie Gdanskim. Pod jego patronatem pisałem pracę magisterską. Jego śmierć to olbrzymia strata polskiej nauki prawnej. Panie Profesorze nigdy Cię nie zapomnę bo po prostu jest to niemożliwe. Takich naukowców pozostało już niewielu, a następców o tym poziomie wiedzy i kulturze naukowej jest jeszcze mniej. Cześć Jego pamięci, spoczywaj w spokoju.

 2. 2
  +2
  ~ Paweł
  Niedziela, 14.05

  Profesor z olbrzymią wiedzą. Bardzo sympatyczny człowiek. Promotor mojej pracy magisterskiej z prawa konsytucyjnego na UWM. Bardzo smutna wiadomość.

 3. 3
  +2
  ~ Uhhh
  Poniedziałek, 15.05

  Mój promotor na UG. Bardzo sympatyczny

 4. 4
  +2
  ~ Józef
  Poniedziałek, 15.05

  Smutna Wiadomość. Pan Profesor, co prawda nie był moim promotorem. ale był moim wykładowcą. Miałem szczęście Go spotkać. RIP.

 5. 5
  0
  ~ karol
  Wtorek, 16.05

  miałem u Pana profesora egzamin z historii doktryn na 4 na UG wspaniały człowiek profesor. Cześ Jego Pamięci.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0993309020996