Środa, 27.09.2023, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

2 maja to Dzień Flagi RP

02.05.2023, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
2 maja to Dzień Flagi RP
REKLAMA
2 maja to Dzień Flagi RP. Jest stosunkowo młodym świętem w naszym kraju. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Powszechne stało się noszenie w tym czasie kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Kontynuowany jest on do dziś.
 
Dlaczego święto flagi przypada akurat na 2 maja? Są dwa powody na to, aby flaga w kalendarzu polskich świąt odnalazła swoje miejsce właśnie w tym czasie.
 
Po pierwsze: to właśnie tego dnia żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej, którzy zdobyli Berlin, wsunęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w stolicy Niemiec. Po drugie: w czasach PRL tego dnia w kraju istniał nakaz zdejmowania flag, tylko dlatego, by nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez wówczas władze święta 3 maja.
 
Pomysłów na świętowanie tego dnia było już wiele. W 2011 r. w Świnoujściu ponad 600 osób zgromadziło się na plaży, by z trzymanych białych i czerwonych kartek utworzyć polską flagę.
 
W Bytomiu natomiast 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.

 
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Arc
  Wtorek, 02.05

  Ciekawe ile osób z tych wydarzeń wywiesiło flagę Polski u siebie w domach? Ile z nich wracając do domu po odłożeniu parasolki czy kartki, wracało w barwach narodowych albo z chorągiewką Polski? Tu nie chodzi o zrobienie sobie zdjęcia i wstawienie na szajbuka. Każda Polka, każdy Polak powinni co najmniej tego dnia obcować cały czas z naszymi barwami narodowymi, wywiesić flagę, posłuchać patriotycznej muzyki (odchamić się) i czuć, że są dumnymi Polakami. Nie dla chwilowego wydarzenia, nie dla spędu robionego przez urzędników dla poklasku - ale dla samych siebie! Wywieś flagę Narodową - poczuj się u siebie, wśród swoich :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.195023059845