Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Żywe obrazy powstania styczniowego (zobacz zdjęcia)

17.03.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Żywe obrazy powstania styczniowego (zobacz zdjęcia)
Fot. Paweł Friedrich

Wielu znanych malarzy i grafików przedstawiało sceny z powstania styczniowego. Dziś (17 marca) grupa młodych rekonstruktorów, wspólnie z nauczycielem historii Piotrem Imiołczykiem, część z nich zmienił w żywe obrazy. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

 

Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., trwało do jesieni 1864 r. W 160. rocznicę powstania Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu prowadzone przez nauczyciela Piotra Imiołczyka przypomina o tym wydarzeniu. 

 

Dziś (17 marca) na Starym Mieście pojawili się uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w stronach powstańców styczniowych. Przy krzyżu znajdującym się obok katedry grupa młodzieży zapaliła świece i oddała hołd poległym powstańcom. Następnie przeszli na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, gdzie na podstawie grafik i obrazów podejmujących temat powstania (zawartych w książce Stanisława Strumph-Wojtkiewicza) stworzyli żywe obrazy. 

 

Nieprzypadkowo organizujemy to wydarzenie dziś (17 marca). 160 lat temu miała miejsce słynna bitwa pod  Chrobrzem (17 marca 1863). Dwa dni później jedna z najsłynniejszych bitew powstania, pod Grochowiskami. W tych dwóch bitwach w sposób szczególny wyróżniła się grupa, która nazywa się I Pułk Żuawów Śmierci. (...) W tych dwóch bitwach mocno się wyróżnili. Niestety było ich 300, dlatego nie wpłynęli na losy powstania. Wpłynęli natomiast na losy tych bitew

- mówił Piotr Imiołczyk. 

 

Podczas dzisiejszego wydarzenia Piotr Imiołczyk mówił również o niecodziennym znalezisku, które trafiło w jego ręce. Jak mówi historyk, mogą to być fotografie (właściwie szklane negatywy kolodionowe) wykonane podczas powstania lub kilka lat po tym wydarzeniu. Artefakt został oddany do ekspertyzy.

 

Międzyszkolne Koło Historyczne planuje kolejne wydarzenia poświęcone powstańcom styczniowym. W maju zorganizują piknik historyczny, którym weźmie udział 80 rekonstruktorów z kilku elbląskich szkół. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / inscenizacja ( zdjęć 32 )
Dodano: 2023-03-17 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Maatka
  Ponad tydzień temu, Sobota, 18.03

  Czy ktoś kiedyś zbadał pana Imiołczyka? Ta osoba potrzebuje pomocy...

 2. 2
  --2
  ~ Geks
  Ponad tydzień temu, Sobota, 18.03

  Brawo! Pan Piotr to jeden z ostatnich nauczycieli z pasja i z powołania, który ma coś ciekawego do pokazania naszym dzieciom. Oczywiście jeżeli komuś coś nie pasuje możecie pokazać coś dzieciom w telefonie…

 3. 3
  --1
  ~ Geks
  Ponad tydzień temu, Sobota, 18.03

  Brawo! Pan Piotr to jeden z ostatnich nauczycieli z pasja i z powołania, który ma coś ciekawego do pokazania naszym dzieciom. Oczywiście jeżeli komuś coś nie pasuje możecie pokazać coś dzieciom w telefonie…

 4. 4
  +4
  ~ Black
  Ponad tydzień temu, Sobota, 18.03

  A czy ten historyczny ANALFABETA Imiolczyk, powiedzial choc raz swoim uczniom, kto naprawde wywolal i za czyje piebiadze, w obronie czyich wowczas interesow i komu ono przynioslo wymierne profity to tzw powstanie w 1863 roku? Tak samo zreszta jak dwa wczesniejsze, czyli tzw. Insurekcja Kosciuszkowska i ,,Powstanie Listopadowe'', ktorych obu tych zrywow architektami i zleceniodawcami, byly dokadnie te same kregi, co i tego tzw. ,,Powstania Styczniowego''. Panie historyku Imiolczyk, niech Pan to powie swoim uczniom uczciwie i otwarcie, bez opowiadania bajek z mchu i paproci, ze osobnicy, ktorzy je wywolali mieli cokolwiek wspolnego z Polakami i polskim interesem narodowym, to moze ci panscy uczniowie przejrza na oczy i przestana dawac robic z siebie glupcow, na ktorych niewiedzy i naiwnosci sie pan wieziesz. Jako historyk jestes pan calkowirym dyletantem, ktoremu w dodatku daleko jest zarowno do rzetelnosci, a przede wszystkim do uczciwosci wobec wlasnych wychowankow.

 5. 5
  +3
  ~ Black
  Ponad tydzień temu, Sobota, 18.03

  A to dyskwalifikuje pana, panie Imiolczyk, jako nauczyciela i pedagoga jednoczesnie!

 6. 6
  +1
  ~ Black
  Ponad tydzień temu, Sobota, 18.03

  Panie historyku Imiolczyk, a czy wytlumaczyl pan swoim wychowankom, dlaczego NIGDY niewybuchlo zadne powstanie w zaborach pruskim i austriackim, ktore pod wzgledem antypolskiego terroru byly o wiele bardziej brutalne i krwawe, wdeptujac doslownie kazdy pojawiajacy sie w nich przejaw polskosci, teutonskim buciorem w bloto. Oraz dlaczego ci sami zleceniodawcy z London City Corporation, ktorzy nie zalowali zlota dla Ich miedzynarodowki podpalaczy swiata i polskich renegatow na Ich uslugach, by raz po raz wywolywali w zaborze rosyjskim kolejne powstania, ktore potem idbijaly sie Polakom krwawa czkawka, to w zaborach pruskim i austriackim, rowniez nie zalowali zlota dla rzadow zaborcow, by wszelkie przejawy polskosci od razu topili w morzu krwi, zanim w ogole zdaza sie one dobrze pojawic. Dopoki pan tego nie powie UCZCIWIE swoim wychowankom, to panska wiarygodnosc, jako nauczyciela historiii pedagoga bedzie zawsze rowna zeru absolutnemu.

 7. 7
  +2
  ~ Magnat Biznesu
  Tydzień temu, Sobota, 18.03

  Obecna władza dotuje "pamięć o powstaniu styczniowym" bo co do was podobne plany ;-) Radzę być ostrożnym i nie bawić się ponownie w powstańca z ostrą amunicją. Skończy się tak samo. Ale kto by tam uczył się historii..... lepiej ją powtarzać! Pozdrawiam Pana Blacka, samotnego rozbitka na oceanie ignorancji. Obawiam się jednak, że jak zwykle to nic nie da. Nigdy nie dawało. Daremny nasz trud. Gdyby ludzi dało się ostrzec przed ich własną naiwnością, komuś do tej pory by się udało.

 8. 8
  0
  ~ Arc
  Tydzień temu, Sobota, 18.03

  Maatka - masz racje, Pan Imiołczyk ma jakąś pomroczność jasną, bo nie da moża być jednocześnie niby patriotą i chodzić w lewackich antypolskich i antyludzkich czarnych marszach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0732100009918