Niedziela, 29.01.2023, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Listy, które mogą zmienić czyjeś życie. Akcja Amnesty International w ANS

29.11.2022, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Listy, które mogą zmienić czyjeś życie. Akcja Amnesty International w ANS
Fot. Paweł Friedrich

Elbląg dołączył do Maratonu Pisania Listów. Studenci Akademii Nauk Stosowanych i młodzież ze szkół średnich postanowili upomnieć się o osoby, które za udział w pokojowych zgromadzeniach zapłaciły wiezieniem i prześladowaniami. - Poświęcając swój czas możemy uczynić czyjeś życie lepszym. Naprawdę warto - mówi Juli, studenta.

 

Maraton Pisania Listów to akcja na rzecz praw człowieka. Co roku organizowany jest przez Amnesty International w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). W tym czasie ludzie na całym świecie jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane. Piszą listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na ich los oraz wysyłają wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. W tym roku maraton odbył się również w Elblągu.

 

Wiemy, co dzieje się na świecie, często słyszymy o łamaniu praw człowieka, ale tak naprawdę w codziennym życiu niewiele robimy w tej sprawie. Pomyślałam, że Maraton Pisania Listów to świetna okazja, aby trochę zatrzymać się, poszerzyć swoją wiedzę, a także komuś pomóc. Stąd pomysł na zorganizowanie akcji w Elblągu. Jest takie powiedzenie: kropla drąży skałę nie swoją siłą, a uporem spadania. My dziś będziemy takimi upartymi kroplami i być może przyczynimy się do tego, że czyjeś życie będzie lepsze

- mówi dr Olga Filaszkiewicz z ANS w Elblągu, pomysłodawczyni i organizatorka akcji.

 

Aleksandra (Rosja) została pozbawiona wolności za sprzeciwianie się rosyjskiej agresji na Ukrainę. Luis Manuel (Kuba) to artysta, który został uwięziony za obronę wolności słowa. Joanah, Cecillię i Netsai (Zimbabwe) uprowadzono, pobito, napastowano seksualnie i uwięziono za protesty. To tylko niektórzy z bohaterów tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Studenci Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu i uczniowie szkół średnich spotkali się dziś (29 listopada) w siedzibie uczelni przy al. Grunwaldzkiej, aby pisać listy w ich obronie. W trakcie akcji młodzież wysłuchała również krótkich wykładów dotyczących praw człowieka.

 

Pisanie listu to nic specjalnie czasochłonnego, czy wymagającego, a przecież w ten sposób naprawdę możemy pomóc. Warto poświęcić swój czas, aby uczynić czyjeś życie lepszym. Historie bohaterów są bardzo poruszające. To, co dotknęło te osoby, tak naprawdę może przydarzyć się każdemu z nas.

- mówi Julia Czyżuk, studentka ANS.

 

Cel tegorocznego Maratonu Pisania Listów to wsparcie osób, które są atakowane z powodu ich pokojowego aktywizmu i sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka. - Wszystkie historie bohaterów i bohaterek tegorocznego Maratonu wiąże się z prawem do pokojowych protestów, wolnością zgromadzeń i swobodą wypowiedzi. Bohaterowie i bohaterki Maratonu korzystali z tych praw, by walczyć o ochronę środowiska naturalnego, prawa kobiet, osób transpłciowych i inne prawa człowieka. Z tego powodu ich bito, więziono, nękano i zastraszano - informują organizatorzy akcji. Osoby, które chciałby wesprzeć akcję Amnesty International, mogą podpisać petycję w sprawie osób, których podstawowe prawa są łamane. Więcej informacji na ten temat znajdziemy TUTAJ.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Elbląg: Listy, które mogą zmienić czyjeś życie. Akcja Amnesty International w ANS ( zdjęć 44 )
Dodano: 2022-11-29 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  Medium
  Środa, 30.11

  I-dio-tyzm!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3641219139099