Środa, 7.12.2022, Imieniny: Agata, Ambrozy, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rośnie liczba nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców w branży budowlanej

03.10.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rośnie liczba nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców w branży budowlanej
Fot. nadesłane

30% obcokrajowców zatrudnionych na Warmii i Mazurach niezgodnie z przepisami pracowało w branży budowlanej. Tylko w porównaniu do ubiegłego miesiąca to wzrost o 3%. Obywatele Ukrainy stanowią 76% nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Pozostali pochodzą z Gruzji, Białorusi, Indonezji, Mołdawii, Rosji i Bangladeszu. Problem dotyka też branży pośrednictwa pracy, gastronomii,  produkcji, usług, turystyki, transportu, czy handlu.

 

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia do 30 września br. wszczęli blisko 106 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Sprawdzono pracę prawie 4 300 obcokrajowców. Okazało się, że 920 osobom powierzono ją niezgodnie z przepisami. Najwięcej, bo aż 26% cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 10% w ełckim, 9% iławskim, 8% mrągowskim. Po 7% w powiecie ostródzkim, giżyckim i piskim. Stwierdzone naruszenia przepisów dotyczyły pracy bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej.

 

W tym roku branża budowlana przoduje w nielegalnym zatrudnieniu cudzoziemców. To 3% wzrost w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Tuż za budownictwem znajduje się pośrednictwo pracy, a dalej gastronomia, produkcja i usługi.

 

Od początku roku sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 89 tys. zł.

 

 

mjr SG Mirosława Aleksandrowicz

Rzecznik Prasowy
Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Widac ze
  Poniedziałek, 03.10

  Za niskie są kary i brak kontroli . Mandaty w górę najniższy 5 tys zł.

 2. 2
  +11
  ~ jasnowidz
  Poniedziałek, 03.10

  Do tego powyżej- nie za niskie kary tylko za wysokie koszty pracy. Pazerny pis wyniszczy wszystkich przedsiebiorców i ciekawe kto wtedy bedzie płacił na wszyskiie + i te pasozyty z czego będa okradac? Wtedy okradną własny elektorat.

 3. 3
  +3
  ~ otóż
  Poniedziałek, 03.10

  Należało zgodnie z policyjną tradycją napisać że nielegalnie zatrudnieni są Gruzini, białorusini, ..., i obcokrajowcy których jest najwięcej. Przykładni nasi bracia z ukraińskiego stepu nie dopuszczają się żadnych nielegalnych działań w Polsce. Obcokrajowcy już tak i to często, ale Ukraińcy? Poważnie: - znajdźcie Polaka chętnego do pracy w budowlance przy wykończeniówce i ocieplaniu, a stawki są takie że nielegalnie "obcokrajowiec" jako tako pomoże rodzinie, bo na legalu też by robił kupę wiatrem. Jak Polak w USA i Niemczech 50 lat temu.

 4. 4
  +2
  ~ kkk
  Wtorek, 04.10

  Kto zatrudnia białorusinów, rosjan powinien zapłacić karę i utracić zakład. A panowie z Ukrainy powinni zostać zgłoszeni do swojej ambasady, czy nie podlegają mobilizacji wojskowej w swoim kraju?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5700559616089