Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Lidia, Ernest, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"O profilaktyce trzeba mówić już najmłodszym". Przed nami różowy marsz zdrowia

02.10.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"O profilaktyce trzeba mówić już najmłodszym". Przed nami różowy marsz zdrowia
Fot. archiwum redakcji/Marsz zdrowia 2021 r.

Rak piersi to nadal najczęstsza choroba nowotworowa diagnozowana wśród pań i jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. Jedną z przyczyn tych smutnych statystyk jest zbyt późna diagnoza. O tym, jak ważna jest profilaktyka i cykliczne badania, co rok przypomina Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek. Przed nami kolejny Marsz Zdrowia "Kocham cię Życie".


Październik na całym świecie uznawany jest miesiącem świadomości raka piersi, a symbolem walki z tym nowotworem jest różowa wstążka. W tym czasie podejmuje się tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Nie inaczej jest w Elblągu. Elblążanki i elblążan do wykonywania badań profilaktycznych i zadbania o siebie od lat namawiają amazonki. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek i w tym roku organizuje Marsz Zdrowia "Kocham cię Życie". Wydarzenie odbędzie się 22 października.

 

Marsz to nasza tradycja. Chcemy jednak, żeby w tym roku było jeszcze nas jeszcze więcej. Wcześniej miałyśmy już sygnały od szkół podstawowych, że one również chciałyby brać udział w marszu - dotychczas wspólnie z nami maszerowała młodzież ze szkół średnich. W tym roku postanowiłyśmy zaprosić do udziału w wydarzeniu również podstawówki, o profilaktyce chorób nowotworowych trzeba mówić już najmłodszym

- mówi Danuta Tchorowska, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. 

 

Wydarzenie rozpocznie się o 12 przed Urzędem Miejskim. I po przywitaniu zgromadzonych uczestnicy przejdą ulicami miasta: Łączności, Trybunalską, Grota Roweckiego, 12 Lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną i Stary Rynek. Tradycyjnie podczas marszu uczniowie poszczególnych szkół będą prezentować hasła promujące zdrowy styl życia i badania profilaktyczne. Później zostaną one zaprezentowane na stronie info.elblag.pl i poddane pod głosowanie internautów. Te, które spodobają się najbardziej, zostaną nagrodzone statuetkami: Jabłuszko Zdrowia i Drzewko Zdrowia.

 

Elbląskie amazonki od ćwierćwiecza walczą z nowotworem i namawiają do przeprowadzania badań. To dzięki nim rak piersi przestał być w Elblągu tematem tabu. Mimo upływu lat statystyki nadal pokazują, że takie działania nadal są bardzo potrzebne. 

 

Marsz ma przypominać o tym jak ważna jest troska o własne zdrowie. Wiele miast już zrezygnowało z tej formy, ale nie my. Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga wiele pracy i rozpoczyna się już w sierpniu, ale warto

- dodaje Danuta Tchorowska.


Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. - Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14 proc. zgonów. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 roku życia - przypomina pacjent.gov.pl. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30 proc. Warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby. W Polsce kobietom pomiędzy 50–69 rokiem życia przysługuje bezpłatne badanie mammograficzne. Nie oznacza to jednak, że dopiero w tym wieku powinnyśmy rozpocząć profilaktykę. Ważnym jej elementem jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2081618309021