Niedziela, 25.09.2022, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Tour de Konstytucja: Elblążanie wcielą się w rolę sędziego, prokuratora i oskarżonego

01.07.2022, 12:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tour de Konstytucja: Elblążanie wcielą się w rolę sędziego, prokuratora i oskarżonego
Fot. archiwum redakcji/Tour de Konstytucja w Elblągu w 2021 roku

3 lipca, o godz. 16:00 na dziedzińcu Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Elblągu, podczas kolejnej edycji Tour de Konstytucja PL, odbędzie się inscenizacja, podczas której publiczność będzie mogła wcielić się w role uczestników procesu o zabójstwo. Sprawą tą żyli mieszkańcy Elbląga i okolic na początku XIX wieku. Zabójstwo Anny Zaymer budziło ogromne emocje i kontrowersje dzieląc opinię publiczną. 


24 września 1827 roku w Elblągu, w okolicy dzisiejszej ul. Żuławskiej, doszło do zbrodni, która wstrząsnęła całą społecznością lokalną. Młody czeladnik stolarski Edward Kuhn w brutalny sposób zamordował Annę Zaymer. W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że sprawcę i ofiarę łączył głębokie uczucie. Anna Zaymer została najęta przez ojca zabójcy w charakterze pomocy domowej. Dziewczyna była młoda i urodziwa. W pierwszej kolejności afektem zapałał do niej Edward, niedługo po nim jego ojciec. Nie wiedząc o jej relacji z synem postanowił się z nią ożenić. Anna opowiedziała o tym młodemu kochankowi, proponując utrzymanie ich relacji w tajemnicy przed ojcem, którego oświadczyny planowała przyjąć. Edward był oburzony taką propozycją. Doszło między nimi do awantury. Następnego dnia mężczyzna wypożyczył strzelbę, którą planował uśmiercić niewierną kobietę. Wieczorem, gdy Anna Zaymer wracała z dojenia krów, Edward oddał w jej kierunku strzał, który najprawdopodobniej nie okazał się śmiertelny, bowiem sprawca jeszcze kilkukrotnie ugodził ofiarę nożem. Później dobrowolnie oddał się w ręce sprawiedliwości.


Inscenizacja będzie miała interaktywną formę. Do odegrania poszczególnych ról procesowych zostanie zaproszona publiczność. Elblążanie, przy pomocy prawdziwych sędziów, prokuratora i adwokata, będą mieli możliwość wcielić się w ich role, a także w role oskarżonego, świadków i biegłych. W ten sposób uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się zarówno ze specyfiką procesu karnego, jak i historią naszego miasta.


Sprawa Edwarda Kuhna rozpatrywana była przez sądy w Elblągu, Kwidzynie i Królewcu. Za zabójstwo Anny Zaymer został on skazany na śmierć. Był to jeden z ostatnich wyroków śmierci wykonanych za pomocą łamania kołem. Wyrok wykonano w roku 1829 w Elblągu niedaleko dzisiejszej ulicy Kasprzaka. Mimo, że kat oszczędził cierpień młodemu Kuhnowi, uśmiercając go za pomocą jednego uderzenia, obserwujący egzekucję ojciec skazańca również jej nie przeżył. Zmarł na zawał serca.
Inscenizacja nie będzie jednak obejmować egzekucji, bowiem proces będzie odbywał się w oparciu o współczesne przepisy prawa karnego, które tak surowych kar nie przewidują.


Wszystkich chętnych do udziału zapraszamy serdecznie. Inscenizacja procesu Edwarda Kuhna będzie jedną z wielu atrakcji, które towarzyszyć będą elbląskiemu przystankowi Tour de Konstytucja.

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Co to jest?
  Piątek, 01.07

  Dramat!

 2. 2
  +3
  ~ Szok
  Piątek, 01.07

  Zamiast starać się o port w Elblągu i infrastrukture związaną z przekopem będą bawić się w pajaców sponsorowanych przez antypolskie środowiska. Oto cały Elbląg

 3. 3
  +4
  ~ Do ROBOTY
  Piątek, 01.07

  Port zastój,obrotnica w myślach a oni cyrk tworzą.

 4. 4
  +8
  ~ współcześnie
  Piątek, 01.07

  A ja bym wolał współczesny proces "Pracownica kontra Wróblewski o 300 zł". Motto takiej inscenizacji "Mnie 8000 a wam 0".

 5. 5
  +5
  ~ Paszkwil
  Piątek, 01.07

  Zróbcie sobie Tour de Brain. Pajace. Zaraz znowu wje.iecie wybory. Nawet się nie zorientujecie gamonie

 6. 6
  +2
  ~ nic nie zrozumieli z lania
  Piątek, 01.07

  Jeżeli jesteście Polakami, to przeprowadźcie proces upadlińca z Berlina twierdzącego, że to Polacy mordowali ukrów na Wołyniu. Zbliża się 11 lipca, a oni, upadlińcy, mimo że za darmo dostają papu, broń, amunicję , leczenie, schronienie, socjal, ..., nadal twierdzą że na Wołyniu ratowali Polaków przed Polakami. Upadliniec taki jest - żąda, bierze ile może, gardzi darczyńcą i dalej jest upadlińcem. ten w Berlinie wyraził ogólnoupadlińską postawę mimo polskich darów i solidnego lania od ruskich. Może rusy mają rację z denazifikacją skoro po takim wysiłku Polski dla upadliny nadal gloryfikowany jest "pan szuchewycz" , stepan - napęd rowerowy i pozostali zbrodniarze - ludobójcy. Upadlina, to jak mówi Sycz, nadal stan umysłu anty Lach i dymający Lacha. Cenzura usunie ten wpis.

 7. 7
  +1
  ~ brawo
  Piątek, 01.07

  Bardzo ciekawa inicjatywa. Może są jeszcze w Elblągu ludzie na tyle inteligentni żeby to docenić.

 8. 8
  --5
  ~ chester
  Piątek, 01.07

  pisuary zapewne wolą uczestniczyć w szkoleniu jak klaskać i wołać :J......w J.....w J......w

 9. 9
  --4
  ~ m
  Piątek, 01.07

  Ale super!!! czy będzie można obejrzeconline?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0493597984314