Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rondo Kaliningrad i Rondo Nowogródek zmienią nazwy. Wiemy na jakie

14.03.2022, 15:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rondo Kaliningrad i Rondo Nowogródek zmienią nazwy. Wiemy na jakie
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
W porządku obrad czwartkowej (17.03.) sesji RM znalazły się dwa projekty uchwał dotyczące zmian nazw dwóch rond w Elblągu. Rondo Kaliningrad ma zostać Rondem Bitwy pod Grunwaldem, a Rondo Nowogródek Rondem Bitwy Warszawskiej.

W związku z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę oraz aktywnym wsparciem tej inwazji przez Republikę Białorusi, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Antonim Czyżykiem, podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi: Bałtijskiem, Kaliningradem, Nowogrodem Wielkim oraz Nowogródkiem.  - To wyraz solidarności z narodem ukraińskim oraz naszymi partnerami z Tarnopola - mówił na początku marca Witold Wróblewski.
 
W porządku obrad marcowej sesji RM znalazły się dwa projekty uchwał dotyczące zmian nazw dwóch rond w Elblągu.
 
W 2007 r. rondo na skrzyżowaniu ulic: Aleja Grunwaldzka, Rawska, Druska, Pasłęcka nazwano Rondem Kaliningrad. Ta nazwa ma zostać zmieniona na Rondo Bitwy pod Grunwaldem. - W ślad za zerwaniem współpracy z miastami partnerskimi, należy usunąć z przestrzeni publicznej naszego miasta nazwę Rondo Kaliningrad. To wyraz solidarności z narodem ukraińskim - czytamy w uzasadnieniu. - Prezydent Miasta Elbląg zaproponował, aby wskazane rondo, zlokalizowane w ciągu Alei Grunwaldzkiej, nosiło nazwę Rondo Bitwy pod Grunwaldem, dla upamiętnienia jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy.
 
 
Bitwa pod Grunwaldem została stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, między siłami zakonu krzyżackiego, a wojskami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Bitwa, zakończona zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich, nie została wykorzystana do całkowitego zniszczenia zakonu. Wynik bitwy miał istotny wpływ na ówczesne stosunki polityczne, ponieważ wyniósł dynastię jagiellońską do rangi najważniejszych w Europie, natomiast Zakon Krzyżacki już nigdy nie osiągnął dawnej świetności. Dziś, pomimo wieloletnich, bardzo dobrych kontaktów z przedstawicielami i mieszkańcami miast rosyjskich, nie można przejść obojętnie wobec toczącej się wojny oraz pogwałcenia wszelkich zasad przez agresorów wobec suwerennej Ukrainy. W ten sposób należy pokazać, że nie ma zgody na działania zbrojne, a tym samym nie ma możliwości pozostawienia funkcjonującego w przestrzeni miejskiej Ronda Kaliningrad
 
- wyjaśniono w uzasadnieniu.
 
 
Rondo zlokalizowane na skrzyżowaniu ulic: Warszawskiej i Żuławskiej od 2020 r. nosi nazwę Rondo Nowogródek. Prezydent Elbląga zaproponował, aby wskazane rondo nosiło nazwę Rondo Bitwy Warszawskiej, jako "hołd dla bohaterów wojny polsko-bolszewickiej". - Bitwa Warszawska nazywana „Cudem nad Wisłą” to operacja wojskowa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, pomiędzy oddziałami radzieckiej Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą - czytamy w uzasadnieniu. - Doskonały radiowywiad, złamanie rosyjskich szyfrów oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy przez polskie dowództwo, dały ogromną przewagę informacyjną, dzięki której manewr polskiej kontrofensywy się powiódł. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie radykalnie zmieniło losy wojny polsko-bolszewickiej, pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany wywołania międzynarodowej rewolucji.
 
 
Dziś, pomimo wieloletnich, bardzo dobrych kontaktów z przedstawicielami i mieszkańcami białoruskiego Nowogródka, nie można przejść obojętnie wobec toczącej się wojny oraz pogwałcenia wszelkich zasad przez agresorów wobec suwerennej Ukrainy. W ten sposób należy pokazać, że nie ma zgody na działania zbrojne, a tym samym nie ma możliwości pozostawienia funkcjonującego w przestrzeni miejskiej Ronda Nowogródek
 
- podkreślono w uzasadnieniu.

 

Oba wnioski zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję ds. nadawania nazw.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ kjm
  Poniedziałek, 14.03

  A tak po prawdzie to nazwy rond powinne być powiązane z ulicami, wówczas nie był by poszukania gdzie to one się znajdują / a tak jest obecnie /? Ponadto nie było by zatargów jakie miały miejsce nie tak dawno, choćby te z nazwami związanymi z Ukrainą / Bircza i Tarnopol /

 2. 2
  --5
  ~ sukces
  Poniedziałek, 14.03

  A "pan szuchewycz" nie oponował tak jak w przypadku Tarnopola? Nareszcie sensowne posunięcie , bo tylko tego potrzebuję by paliwo było tańsze i zmniejszyła się inflacja. Nowe nazwy bardzo słuszne - w jednej Rusini z Witoldem nam pomagali, w drugiej laliśmy bolszewików razem z białą armią. Co do partnerstwa, to jest ono czymś w rodzaju partnerstwa celebrytów - kiedyś to się nazywało qurewstwo. Szczególnie jestem wdzięczny za Nowogródzek, bo to tam urodził i wychował się pewien Żyd litewski opisujący popaprane emocje i losy Polski i Polaków i na wieki sugerujący nam podboje np. "Litwo, Ojczyzno moja...". Należy w ten sposób dać odpór każdemu kto pomyśli o partnerstwie z tymi lub tamtymi. Szczerze liczyłem, że będzie coś ukraińskiego, ale wazeliny nie dowieźli.

 3. 3
  --1
  ~ przyjaciele wg Mickiewicza
  Poniedziałek, 14.03

  Z tym Nowogródkiem , to trzeba ostro, bo ten jego mieszkaniec nawet napisał paszkwil na władzę różnego szczebla i zatytułował bezczelnie "Dziady". Dyskusja wśród wnioskodawców i błyskotliwych członków RM powinna być w tym przypadku o 5 minut dłuższa niż o innych "zaprzyjaźnionych". Należy go też usunąć z lektur szkolnych i bibliotek, bo swoimi wypocinami ciemięży polską dzieciarnię. I na koniec - podobno tenże z Nowogródka trzy tygodnie temu przyśnił się Putinowi i zachęcał go sparafrazowanymi słowy " hajda na ... .Dlatego uważam za właściwe usunięcie Nowogródka z mapy Bergamut i tego od "Dziadów" też - za współpracę albo tylko za nie wyparcie się. I po co było poznawać piękno "nowogródzkiej strony"? Teraz wszystko ze "stepu szerokiego" jest politycznie modne, jak to u rozsądnych.

 4. 4
  0
  ~ Black
  Wtorek, 15.03

  Na ciebie kjm psychiatra naprawdę czeka niecierpliwie. Od Birczy gnoju to ty się odwal i trzymaj się z daleka. Bircza ciemny tłumiku nie jest związana z żadna ukraina, tylko z UKRAIŃSKIM LUDOBÓJSTWEM POLAKÓW!!! Który to fakt jak widzę ciulu przez gardło Ci nie przechodzi. Natomiast Tarnopol i dobrze o tym wiesz, wiąże się z gloryfikacji przez banderowskie wladze tego miasta ukraińskich ludobójców, kolaborantów Hitlera, czyli Bandery, Szuchewycza, SS Galizien i innych ukraińskich zwyrodnialcow, morderców Polaków, którzy są bohaterami mera tego miasta Serhija Nadala, znanego neonazisty, zasłużonego dla.. Elbląga. Tego w żaden sposób buraku nie przykryjesz niczym i nie odwrócisz uwagi od ludobójstwa polskiej ludności Wolynia i Małopolski Wschodniej pieprzeniem bzdur o Putinie. Takie głodne kawałki można wciskać prymitywnej, elblaskiej lwmingozie, nie skażonej pomyślunkiem, do których się zaliczasz, ale nie ludziom, którzy potrafią myśleć samodzielnie, a nie przyjmować za własne prymitywna propagande lejącą się rynsztokiem z Kurwizja i WSI24

 5. 5
  --1
  ~ MaRS
  Wtorek, 15.03

  No własnie - ramach solidarności z Ukraińcami powinniśmy też zmienić nazwę też nazwę ronda Obrońców Birczy ;)

 6. 6
  --1
  ~ do_black
  Wtorek, 15.03

  ale ty mistrzu black jesteś prymitywny. pamiętaj żeby od zbrodniarza volodi p. domagać się wypłaty w dolarach a nie w rublach. bo w rublach to sam wiesz... hmm, a może nie bo oglądasz tylko ich propagandowe tv?

 7. 7
  0
  ~ fuj
  Wtorek, 15.03

  ~ten (6) - rzeczywiście lepiej w dolarach niż we wróblach. Srają.

 8. 8
  --1
  ~ Nowa
  Wtorek, 15.03

  A moźe Rondo ŻELENSKIEGO, brawo dla tego Prezydenta, że jest i trwa 🤗

 9. 9
  0
  ~ senior
  Wtorek, 15.03

  A może na rondo Wróblewskiego . Facet lubi kręcić więc Rondo dla Niego . Pozwał faceta za to że korzystał z prawa wolności do swobodnej wypowiedzi interpretując że to były groźby. A jakże gorliwie usłużna sędzia Katarzyna Słyś !!! wykazała się daleko posuniętą stronniczością ( przecież dotyczyło to PANA PREZYDENTA !! ) i przywaliła gościowi z grubsza co to też zauważył sąd II instancji łagodząc wyrok. A gdy zwykły obywatel Elbląga został brutalnie pobity w Biedronce to ten rzekomy wymiar sprawiedliwości umorzył postępowanie i pokazał pobitemu " środkowy palec" każąc samodzielnie wytaczać powództwo z oskarżenia prywatnego !!! I tak to się ma co do równości wobec prawa !!!

 10. 10
  0
  ~ v
  Środa, 16.03

  Królewiec, nie Kaliningrad. To raz, a dwa, to banderowskiego ronda usunąć nie można, ale te od ręki polecą? Parszywcy siedzą w ratuszu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3008790016174