Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

01.03.2022, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy
Fot. pexels.com/@max-artbovich

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

 

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

 

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

 

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

- - - - -

 

Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України

 

Особам, які втікають з України від збройного конфлікту, не треба реєструватися у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах, а також думати про те, як полагодити формальності. Усім особам, які – втікаючи з України – шукають прихистку в Польщі – не треба побоюватися, якщо йдеться про їх легальне перебування на території РП. Найближчими днями не треба також подавати жодних клопотань до: Управління у справах іноземців / Воєводських управлінь/ Прикордонної служби у пунктах перетину кордону. Те ж стосується громадян України, які проживають у Польщі деякий час, але їхні документи, на підставі яких дозволено проживання, вже недійсні.

 

Усі особи, які втікають з України від збройного конфлікту і не мають гарантованого місця перебування (місця на ночівлю) у Польщі, можуть звернутися до рецепційного центру. Там вони одержать: інформацію щодо перебування у Польщі; їжу; основну медичну допомогу; місце для відпочинку. Потім їм буде повідомлено про те, де їх тимчасово поселять. Усі біженці з України мають доступ до безкоштовної медичної допомоги та польських лікарів.

 

Громадянам України, які зараз перебувають в Польщі, не треба покидати нашу країну. Йдеться про тих, чиї документи, що дають право на перебування і проживання, вже недійсні. Ці громадяни України також не повинні побоюватися, що їхнє перебування та проживання у Польщі вважатиметься нелегальним.

 

З актуальними інформаціями для громадян України можна ознайомитися на сайті: ua.gov.pl.

 

gov.pl

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ HAŃBA
  Wtorek, 01.03

  Dlaczego jest blokada pod artykułem z P,O . Pamiętamy jak P O i PSL i SLD tulili się z tym z Rosji. Co było pi Smoleńsku O tym zapomnieliscie P O cy. Do dziś dnia nie ma wraku i reszty. Złodzieje mordercy sowieckie.

 2. 2
  +4
  ~ ABŃAH.
  Wtorek, 01.03

  Właśnie po to jest kontrola, a nawet wyłączenie, komentarzy, aby nie pojawiały się opinie podobne jak w tekście internauty HAŃBA. Od wojny gorsze jest sianie nienawiści, obrażanie ludzi, narodów, a przede wszystkim zamieszczanie tekstów wywołujących fałszywe, niebezpieczne informacje.

 3. 3
  +2
  ~ Pytający na forum
  Wtorek, 01.03

  Juak wygląda sytuacja dotycząca bezpieczeństwa Elbląga i Elblążan na wypadek agresji Rosji na nasze miasto ? Gra nica z Obwodem Kaliningradzkim jest dziurawa jak sito, sztab kryzysowy milczy w tym w temacie w Elblągu, piują kawkę i żrą pączki. Urząd Miejsi nabrał wody w usta, wychodzi na to, ze mamy , w razie W, bronić się sami, biurwy miejskie nie ppomiga.

 4. 4
  +2
  ~ aser
  Wtorek, 01.03

  Oni tak naprawdę chcą wstąpić do UE? To chyba wolne żarty ze strony UE jak ich przyjmą.

 5. 5
  0
  ~ Argo
  Wtorek, 01.03

  Senator Wisła ma dom 200 m. i dom 67m. Ciekawe ilu przyjmie ukraińców

 6. 6
  +2
  ~ 90%
  Wtorek, 01.03

  Bardziej mnie przeraża ilość śniadych "lekarzy" oczywiście samych byczków na przejściach granicznych. Zacznijcie reagować bo będzie za późno. Zachowują się jak dzicz- popychają kobiety z dziećmi, przepychają do jedzenia, picia innych rzeczy. Zostawiają po sobie wszechobecny syf. Jeśli to studenci medycyny to na front do opatrywania rannych.

 7. 7
  --1
  ~ Thorn
  Wtorek, 01.03

  Kiedy Owsiak ze swoim Woskiem POmoze ludziom będącym w życiowej tragedii . No tak tam nie ma kasy do wzięcia

 8. 8
  +1
  ~ jaroslaw
  Wtorek, 01.03

  Argo - a prezes kaczynski ma dwa domy obok siebie , w tym jeden wynajmowany przez PiS ,by prezes nie miał sąsiadów , a prezes obajtek , to już on sam dokladnie nie wie ile ma domów i co z tego , zaproszą tam uchodzców ?

 9. 9
  --1
  ~ Przeczytaj
  Wtorek, 01.03

  Widac ze ten cały ABNAH nie potrafi zrozumieć że P, O, sciskalo się z ruskimi . Tv pokazała ich spotkania i tzw rozmowy. Wstyd P ,O , a teraz jacy to zainteresowani wojna.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2783851623535