Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

EUH-E to już historia. W Elblągu powstała akademia nauk medycznych

30.11.2021, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
EUH-E to już historia. W Elblągu powstała akademia nauk medycznych
Źródło:https://www.euh-e.edu.pl

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna zmieniła nazwę. Teraz będzie funkcjonowała pod szyldem Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. To kolejny krok w kierunku uruchomienia kierunku lekarskiego? 
 

Przyjęta w tym roku nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce pozwoliła uczelniom zawodowym, spełniającym określone warunki, na używanie w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych". Z tej możliwości skorzystała Elbląga Uczelnia Humianistyczno-Ekonomiczna. 
 

Zastanawialiśmy się, czy nie zostać przy starej nazwie. Ona funkcjonowała już 20 lat, miała w sobie Elbląg, czyli była fizycznie umocowana w naszym regionie. Jednocześnie, te 20 lat spowodowało, że przewagę nad naukami typowo humanistycznymi zdobyły kierunki medyczne. Zarówno studenci, jak i pracownicy tych kierunków, byli bardziej przekonani do słowa akademia - w społeczeństwie od zawsze funkcjonuje określenie "akademia medyczna". To była przyczyna, dla której zdecydowaliśmy się na zmianę nazwy

- mówił Zdzisław Dubiella, rektor uczelni, dziś (30 listopada) podczas konferencji prasowej. 
 

Uczelnia został już wpisana do rejestru pod nową nazwą. Od 22 listopada funkcjonuje jako Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.
 

Ta zmiana daje nam prestiż. Z dużej ilości funkcjonujących uczelni, została wyselekcjonowana pewna grupa i my się w niej znaleźliśmy

- dodał Zdzisław Dubiella.
 

EUH-E musiała spełnić szereg warunków, aby uzyskać zgodę ministra edukacji i nauki na przekształcenie w akademię. Kryteria wymieniane w ustawie to m.in.: co najmniej 10 lat funkcjonowania, minimum 250 studentów, w tym 100 na kierunkach stacjonarnych, co najmniej 50 proc. nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni, jako podstawowym miejscu pracy, a także prowadzenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia, lub jednolitych studiów magisterskich na co najmniej 5 kierunkach.
 

Nowy szyld oznacza nowy rozdział w historii uczelni. W ciągu lat swojego funkcjonowania EUH-E zmieniła ofertę. Obecnie jednym z ważniejszych wydziałów, jest ten dotyczący nauk o zdrowiu. Kształci się tu przyszłych ratowników medycznych, fizjoterapeutów, pielęgniarki i położne. Władze akademii liczą na to, że po latach starań, uda im się uruchomić również kierunek lekarski.
 

Obecnie w Sejmie jest ustawa dopuszczająca akademickie uczelnie zawodowe do kształcenia na kierunku lekarskim. To jest dla nas ważne. Od bardzo dawna staraliśmy się o ten kierunek. W tej chwili, mam taką informację z ministerstwa, jest rozważana decyzja, czy ponownie będziemy musieli pisać wniosek o kierunek lekarski, czy też wystarczy ten, który złożyliśmy już 6 lat temu. Nie ukrywam, że dla nas najkorzystniejsze byoby gdyby klepnęli ten wniosek, który już został złożony. Nie musielibyśmy na nowo przechodzić tej całej procedury

- dodał rektor akademii. 
 

To nie jedyna zmiana, do jakiej szykuje się akademia. Od nowego roku na Wydziale nauk o zdrowiu uruchomiony zostanie kierunek kosmetologia. Być może poszerzy się również oferta Wydziału administracji i nauk społecznych. 
 

- Rozważamy kierunek kształcenia związany z przewidywanym zapotrzebowaniem na nowe miejsca pracy i nową kategorię pracowników, związanym z przekopem Mierzei Wiślanej i rozwojem portu elbląskiego. Tu jest nisza, którą można by zagospodarować. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - mówiła Izabela Seredocha, prorektor ds. kształcenia. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Bob
  Wtorek, 30.11

  To nie nazwa daje prestiż, tylko jakość szkolenia :)

 2. 2
  +12
  ~ Manni
  Wtorek, 30.11

  Seredocha i jakość... Polonistka po doktoracie z ekonomii prorektorem uczelni medycznej? Boję się o pacjentów!

 3. 3
  +1
  ~ Na mieście się mowi
  Wtorek, 30.11

  Z najgorsza opinia szkoła w śród studentów

 4. 4
  +3
  ~ M.
  Wtorek, 30.11

  Powodzenia w rozwoju uczelni, a akademia w nazwie to jednak wyższy prestiż także. Niech i jakoś idzie w parze.

 5. 5
  +6
  ~ zaoczny
  Wtorek, 30.11

  Gratuluję nowej / starej uczelni i przypominam o brakującym Klubie Studenckim ,wspólnym dla 3 elbląskich uczelni , bo nie samą nauką studenci żyją ,nawet w Elblągu powinno istnieć tzw . Zycie Studenckie

 6. 6
  +6
  ~ einuhe
  Środa, 01.12

  To będą doktory po tej "Akademii ". Kyrie Eleison

 7. 7
  +4
  ~ TykTok
  Środa, 01.12

  Nie oceniam tej uczelni, ale pomyślcie ile osób jest tam zatrudnionych. Bądź, co bądź daje zatrudnienie kilkuset osobom przez 20 lat funkcjonowania. Bez edukacji Elbląg tym bardziej nie będzie miał nic do zaoferowania. O wzroście bezrobocia nie wspomnę.

 8. 8
  0
  ~ ja
  Środa, 01.12

  Chyba Akademia Pana Kleksa :)

 9. 9
  +3
  ~ kkk
  Środa, 01.12

  A kadra "naukowa" ze szpitala ale którego?

 10. 10
  0
  ~ BuBu
  Czwartek, 02.12

  Zastanawiam się z iloma idiotami- doktorami habilitowanymi, będę musiał się jeszcze spotkać w życiu. Podaż zdecydowanie przewyższa popyt …. no i inflacja szaleje. Przelewanie wody przez śluzy przekopu to łagodna forma cudaczenia, proponuję sfrustrowanym bardziej wyszukane kierunki np; wpływ zorzy polarnych na rozwój kolarstwa w Japonii, rozsady koniczyny czterolistnej na ekologicznym trawniku elbląskiego parku technologicznego, leczenie odcisków na mózgu wodnym wyciągiem alkoholowym z dyszla drezyny. Czasem trzeba się zatrzymać … w rozwoju!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0924859046936