Wtorek, 19.10.2021, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ostatnie pożegnanie kpt. Adama Jaworskiego ps. Czapla

13.10.2021, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ostatnie pożegnanie kpt. Adama Jaworskiego ps. Czapla
fot. nadesłane

W minioną sobotę w Kętrzynie odbyło się ostatnie pożegnanie śp. kpt. Adama Jaworskiego ps. "Czapla", który na Wieczną Wartę odszedł 7 października br.
 

Żołnierz 36 Brygady Armii Krajowej „Żejmiana", uczestnik operacji "Ostra Brama", Polak, Patriota pochodzący z wojskowej rodziny z tradycjami.. niesamowity człowiek, który nade wszystko kochał Ojczyznę. Zawsze wierny wartościom, które dumnie nosił w sercu, zawsze wierny Polsce. Taki był śp. kpt. Jaworski. Wielokrotnie odmówił pójścia na współpracę, nigdy nie zapisał się do partii. Należał do pokolenia, dla którego Polska była wartością najwyższą.
 

Z Panem Kapitanem widywaliśmy się regularnie, spędzaliśmy wspólnie urodziny, przyjeżdżaliśmy z tortem, życzeniami, dzieliliśmy opłatkiem na Święta.. Odwiedzaliśmy "Czaplę" z paczkami, kartkami... i tak zwyczajnie bez okazji. Zawsze pokazywał nam pamiątki i zdjęcia z czasów partyzantki. Zawsze podkreślał jak ważne jest to, że my o tą pamięć dbamy, że wielu z Jego kolegów nie doczekało tej chwili. Nigdy nie myślał o sobie jak o Bohaterze, spełniał jedynie swój obowiązek. Tak mówił. Wychował swoje dzieci na patriotów, którzy później dali początek Solidarności. Miłość do biało-czerwonej i ogromne serce dla Polski widać było już od pierwszej chwili, kiedy przekraczało się próg domu Pana Kapitana.  – wspominają żołnierze Zespołu ds. Kombatantów 4W-MBOT.
 

Kapitan Adam Jaworski urodził się 4 lutego 1926 roku w Hoduciszkach. Od 1 lutego 1943 roku był członkiem siatki konspiracyjnej święciańskiego obwodu Armii Krajowej. Pełnił funkcję łącznika-gońca komendy, przenosząc rozkazy, prasę konspiracyjną, sprzęt łącznościowy, broń i amunicję na terenie powiatu. Uczestniczył także w działaniach grupy dywersyjnej, polegających na szkoleniu wojskowym oraz zdobywaniu broni, amunicji i wyposażenia wojskowego. Zagrożony dekonspiracją, w początkach czerwca 1944 roku, został skierowany do oddziału leśnego AK „Żejmiana". 17 lipca 1944 roku Adam Jaworski został osadzony w obozie w Miednikach. Po kilku dniach uciekł, przedostał się do domu w Podbrodziu.

Po przebytej chorobie (tyfus) wrócił do pracy w nadleśnictwie. Wiosną 1945 roku został aresztowany przez KGB. Około miesiąca przebywał w więzieniu w Święcianach. Został zwolniony dzięki staraniom rodziny. Wyjechał do „nowej" Polski pierwszym transportem w sierpniu 1945 roku. 1 maja 1947 roku zamieszkał w Kętrzynie. Nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Medalem Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 

Na wniosek Dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej został awansowany na stopień kapitana w czerwcu 2020r.

 

 Tak bardzo się cieszę, że Was widzę. To wielki zaszczyt i radość, że pamiętacie o mnie, że słowa Bóg Honor Ojczyzna są dla Was tak samo ważne, jak dla nas wówczas, że są jeszcze ludzie, którzy pamiętają tamte czasy i doceniają tradycje patriotyczne. Jesteście dla nas jak rodzina. Nie wszyscy moi koledzy doczekali takiej chwili. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie.

– powiedział wtedy śp. kpt. Adam Jaworski.

 

Do zobaczenia Panie Kapitanie [*]
Cześć i Chwała Bohaterom !

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Ostatnie pożegnanie kpt. Adama Jaworskiego ps. Czapla ( zdjęć 56 )
Dodano: 2021-10-13 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ żołnierz
  5 dni temu, Środa, 13.10

  Chwała bohaterom

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.