Wtorek, 19.10.2021, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląski pułk otrzymał swój sztandar. "To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii jednostki"

24.09.2021, 16:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski pułk otrzymał swój sztandar. "To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii jednostki"

- Sztandar jest wyróżnieniem dla jednostki wojskowej. Przypomina o historii polskiego oręża, a zapisane na jego połach słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna wskazują na wartości, którym służymy. Sztandar to również zobowiązanie. Żołnierz ma obowiązek strzec sztandaru i godnie pod nim służyć Rzeczpospolitej Polskiej i jej obywatelom oraz wszędzie tam, gdzie naruszane są zasady bezpieczeństwa, demokracji, wolności i niepodległości - mówił płk Piotr Pankowski, dowódca 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego podczas uroczystości nadania jednostce sztandaru. Zobacz zdjęcia z uroczystości.
 

Po ponad dwóch latach od powołania 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego jednostka otrzymał swój sztandar. Uroczysty apel z tej okazji, zakończony defiladą wojskową, odbył się dziś, 24 września, na Placu Kazimierza Jagiellończyka. 
 

Sztandar dowódcy pułku przekazał gen. dyw. Dariusz Łukowski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który odczytał również list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Otrzymanie sztandaru to wielkie święto, stanowiące jedno z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej. Sztandar jest znakiem Państwa wiernej służby ojczyźnie, żołnierskiego honoru i odwagi. To dowód uznania RP dla Państwa profesjonalnego kunsztu, dla gotowości waszej jednostki do realizacji stawianych przed nią zadań. Serdecznie gratuluję tego zaszczytnego wyróżnienia dowódcy, żołnierzom i pracownikom 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego. Dzisiejsza uroczystość jest dużym przeżyciem także dla lokalnej społeczności, która ufundowała wręczany sztandar.(...) Współdziałanie pomiędzy stacjonującym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wojskiem a mieszkańcami regionu to dowód mocnych lokalnych więzi, a także zaufania, jakie pokładają Polacy w swoich siłach zbrojnych

 

 - to słowa prezydent RP Andrzej Duda, list w jego imieniu odczytał gen. dyw. Dariusz Łukowski.

 

Przypomnijmy. 16. Żuławski Pułk Logistyczny powstał w 2019 roku, jako spadkobierca 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego. Podczas dzisiejszej ceremonii nadania elbląskim logistykom nowego sztandaru odbyło się również pożegnanie sztandaru 16. ŻBR. 

 

16. Żuławski Pułk Logistyczny to stosunkowo nowa jednostka, dziedzicząca tradycję między innymi: 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego. Pułk jest przeznaczony do realizacji szeroko pojętych zadań zabezpieczenia logistycznego w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Nie ma dowódcy, który nie zdaje sobie sprawy z tego, co lapidarnie ujął amerykański generał Eisenhower, mówiąc: "Nietrudno udowodnić, że bitwy, kampanie, a nawet wojny są wygrywane lub tracone przez logistykę". Udowadniacie to każdego dnia, wspierając swój związek taktyczny oraz inne jednostki wojskowe, angażując się w  walkę z zagrożeniem COVID-19, działania przeciwhybrydowe oraz odstraszające na naszych granicach

 

- dodał gen. dyw. Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

Nowy sztandar pułku został ufundowany przez społeczny komitet, pod przewodnictwem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Hanna Szuszkiewicz, mistrzyni reprezentacji polski w piłce ręcznej, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Sportowych w Elblągu oraz Bartosz Łotocki, elbląski przedsiębiorca. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Sztandar dla 16. Pułku Logistycznego ( zdjęć 40 )
Dodano: 2021-09-24 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ URRRAAAA,URRRAAA!
  Piątek, 24.09

  Nic nam teraz nie zrobią rakiety balistyczne przeciwnika. Nakryjemy się sztandarem i nie będzie nas widać.Mając armię kapelanów nie musimy się obawiać nikogo

 2. 2
  +6
  ~ wtargnął?
  Piątek, 24.09

  Kto to jest ten chłopek koło wojewody w tej rozpiętej kufajce i nieświeżych trzewikach na foto 29,30? Generał i wojewoda się uśmiali.

 3. 3
  +4
  ~ @,do, wtargnął
  Sobota, 25.09

  Nie poznajesz ? To słynny mistrz świata, pan " wszystko popsuj" , słynny elbląski harleyowiec ino bez motura ;)

 4. 4
  +3
  ~ jeee
  Sobota, 25.09

  Gdy kończyłem podstawówkę, to największe głoąby szły do trepów.

 5. 5
  --6
  ~ adx
  Sobota, 25.09

  Do urrrraaaa- myślisz że jesteś taki fajny wpisując ten bzdetny komentarz na wszystkich portalach elbląskich? Weź człowieku znajdź sobie twórcze zajęcie.

 6. 6
  +1
  ~ Kryspin
  Sobota, 25.09

  Jeee - chwali się ze skończył podstawówkę. Chyba przedwcześnie - sądząc po ortografii.

 7. 7
  +3
  ~ Kassandra
  Sobota, 25.09

  Prezydent Witold W. pożyczył bęben od orkiestry ??????

 8. 8
  +4
  ~ największa trąba w orkiestrze
  Niedziela, 26.09

  ~Kasandra - powszechnie wiadomo, że to człowiek - orkiestra w mieście i mieści w jednym bęben i tubę, czyli największą trąbę w orkiestrze.

 9. 9
  +1
  ~ ???
  Niedziela, 26.09

  "Udowadniacie to każdego dnia... angażując się w ... działania przeciwhybrydowe..." - czyli co konkretnie robią? Przeciwhybrydowego każdego dnia??? Czy generał odjechał???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.