Środa, 8.12.2021, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Śladami elbląskich Mennonitów z przewodnikiem PTTK

31.07.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Śladami elbląskich Mennonitów z przewodnikiem PTTK
fot. Majka Brejdak

Ostatniego dnia lipca, miłośnicy sobotnich spacerów z przewodnikiem PTTK, przez Stare Miasto, Ellerwald i Niederung powędrowali śladami elbląskich Mennonitów. Historię i ciekawostki o życiu Mennonitów na tych ziemiach opowiedział przewodnik Leszek Marcinkowski z elbląskiego oddziału PTTK.

 

Pierwsi Mennonici pojawili się w Elblągu w połowie XVI w., gdy wskutek wojny polsko – szwedzkiej miasto zostało w dużej mierze wyludnione. Ówczesne władze ściągnęły pracowitych kolonistów, wśród nich uciekających z Holandii Menonitów. Wzniesiona w drugiej połowie XIV w., istniejąca do dziś kamienica  mieszcząca się przy ul. Garbary 12, stała się domem modlitewnym Mennonitów z Elbląga i okolic. Była nim do 1900 roku.  Dom ten długo był  tzw. kościołem ukrytym, ponieważ władze miejskie nie aprobowały faktycznego statusu obiektu. Dopiero w pierwszej połowie XVIII w., na nadprożu kamienicy umieszczono napis Kirche der Mennonitten,czyli kościół mennonitów. Kiedy wzniesiono nowy i większy obiekt na Wyspie Spichrzów, przy dzisiejszej ulicy Warszawskiej, tam przeniesiono spotkania modlitewne.

 

Podczas sobotniego spotkania z przewodnikiem, historii Mennonitów w Elblągu i okoliczach, uczestnicy wysłuchali właśnie w kościele przy ul. Warszawskiej. Dzisiaj mieści się tam Kościół Polskokatolicki Parafii Dobrego Pasterza. Na pożegnanie zostali poczęstowani przez gościnnego proboszcza parafii, księdza Kazimierza Klabana, napojami i słodkościami.

 

Kolejna sobota z przewodnikiem PTTK odbędzie się za tydzień, 7 sierpnia. Tym razem przewodnik Mirosław Kowalski oprowadzi uczestników po elbląskich willach i pałacach. Spotkanie tradycyjnie rozpocznie się o 10:00,  przy Bramie Targowej.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Mennonici w Elblągu ( zdjęć 28 )
Dodano: 2021-07-31 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.029993057251