Sobota, 16.10.2021, Imieniny: Florentyny, Ambrozego, Gawla
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przysięga wojskowa z udziałem Ministra Obrony Narodowej

12.07.2021, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przysięga wojskowa z udziałem Ministra Obrony Narodowej

W sobotę, 10 lipca na terenie 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie odbyła się uroczysta przysięga 101 żołnierzy Obrony Terytorialnej. Uroczystość wyjątkowa z kilku powodów. W uroczystości udział brał Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz BŁASZCZAK, Wojewoda warmińsko-mazurski Pan Artur CHOJECKI, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław KUKUŁA, Dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof RADOMSKI.

Wśród gości przybyłych na uroczystość znalazło się też wielu parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, dowódców zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, kapelanów wojskowych, kombatantów, a także rodziny nowo zaprzysiężonych żołnierzy.
 

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 101 ochotników. Zaszczytu przysięgi "na sztandar" dostąpili wyróżniający się w szkoleniu: Angelika Smolka, Michał Filipek, Monika Zawistowska, Dominik Kurgan. Ponadto sześcioro młodych żołnierzy otrzymało wyróżnienia od szefa MON, za wyniki osiągane podczas szkolenia podstawowego. Byli to: Rafał Rogowski, Aleksandra Stołycia, Dominik Kurgan, Justyna Ząbek, Dorota Borowska, Mateusz Idzikowski. Wśród przysięgających byli mieszkańcy całego województwa warmińsko-mazurskiego, większych i mniejszych miast: Ełk, Giżycko, Olsztyn, Braniewo, Elbląg, Pisz, Szczytno, Nidzica, Działdowo, Morąg.
 

Od dziś żołnierze, którzy złożyli przysięgę współtworzą formację niezwykle istotną dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny - współtworzą Wojska Obrony Terytorialnej"

- zaznaczył minister.

Dodał, że żołnierze WOT, szczególnie w epidemii "byli na pierwszej linii, wspierali". Minister wspomniał też, że uczestniczą oni w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, wypadków, wspierają straż pożarną. "Zawsze są gotowi, zawsze są blisko. Taka służba żołnierzy WOT

- podkreślił.
 

Żołnierze Armii Krajowej, których mamy dziś zaszczyt gościć są świadkami niekończącej się chwały. Oni też przysięgali, ale w innych okolicznościach, przysięgali w czasach niepewnych. Weterani Armii Krajowej opowiadając o swoich przeżyciach z okresu wojny, ze łzami w oczach powracają do słów wypowiedzianych na baczność z podniesionymi palcami. Ten sam gest, ta sama idea ale nie tak zbiorowo jak Wy dziś. Podjęliście wyzwanie by kontynuować bohaterskie czyny Żołnierzy Armii Krajowej. Wierzę, że Ojczyzna może na Was liczyć

- do żołnierzy składających przysięgę wojskową zwrócił się Dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Mirosław BRYŚ.


Uroczystość uświetniła wspaniała, wojskowa elbląska orkiestra garnizonowa, pod batutą tamburmajora, st. chor. szt. Jacka BUCZKA. Dowódcą całej uroczystości był mjr. Adam KSIĄŻAK. Jednocześnie finałem całej uroczystości była defilada poszczególnych pododdziałów. Wydarzeniu towarzyszył piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" podczas, którego zaprezentowany został sprzęt wojskowy: AHS Krab, M120 Rak, Przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, quady, motocykle, flyeye, cyklop itp. Uczestnicy pikniku mieli również okazję posłuchać o historii oręża, obejrzeć wystawę "MOROwe DziewCZYNY" nad którą patronat wzięła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, wystawę poświęconą patronowi 4 Brygady ppłk. Gracjanowi Klaudiuszowi FRÓGOWI ps. "Szczerbiec" oraz zaznajomić się z ofertą służby wojskowej. Była też dla wszystkich chętnych tradycyjna wojskowa grochówka
 

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku. Brygada nosi imię kpt. Gracjana Fróga „Szczerbca" i jest kontynuatorką tradycji 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Żołnierze tej brygady służbę pełnią w pięciu garnizonach – Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie oraz Ełku. Brygada aktualnie jest trzecią co do wielkości brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Na Warmii i Mazurach służy już ponad 2800 Terytorialsów. Którzy wedle swojej zasady są „zawsze gotowi zawsze blisko" co udowodnili pomagając i wspierając na różnych płaszczyznach służbę zdrowia i instytucje, które potrzebowały pomocy w czasie trwającej pandemii SARS-CoV-2.Chcesz zostać jednym z nas?
Zgłoś się do rekrutera w swoim powiecie!
https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Przysięga wojskowa z udziałem Ministra Obrony Narodowej ( zdjęć 16 )
Dodano: 2021-07-12 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Twój email
  Poniedziałek, 12.07

  Totalny minister pis - owskich żołnierzy zwolnił ze sprawdzianu z WF - u, najprawdopodobniej w zamian za egzamin z religii, a wyższą kadrę oficerską ze sprawdzianu z umiejętności czytania i pisania. Nie tylko w tym roku zresztą. Myślę że następny krok to służba zdalna, oraz marsze na orientacje z aplikacją !!! Widzę na zdjęciach że ten ŻYCIOWY NIEUDACZNIK świetnie się bawi. Szkoda że na konferencji prasowej nikt nie zapytał się tego Pana co się aktualnie dzieje ze stworzoną nie tak dawno 1Dywizją Ławeczek patriotycznych ?

 2. 2
  +3
  ~ BuBu
  Poniedziałek, 12.07

  Boże chroń nas od agresji obcych armii, bo to wojsko królowej Jadwigi przed niczym i nikim nas nie obroni. Te bereciki to cisną niektórych niemiłosiernie ale cóż…. Jak się nie ma co się lubi…Pan minister w swoim żywiole. Rąsia, klapa, medal….

 3. 3
  +4
  ~ As
  Poniedziałek, 12.07

  Pospolite ruszenie.Po beretach widac jakie to wojsko.To chyba jakies czapy chlopow panszczyznianych,a nie wojskowy beret?Kto ich wypuscił do ludzi?Potwarz dla wojska.Do noszenia workow z piaskiem na powodzi moze sie nadadza.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.