Poniedziałek, 21.06.2021, Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Otwarcie skanera w Braniewie

10.06.2021, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Otwarcie skanera w Braniewie

Pierwszy na granicy z Federacją Rosyjską skaner do prześwietlania wagonów kolejowych oficjalnie przekazany do użytku


Nowoczesny skaner do prześwietlania wagonów towarowych otrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Oddziału Celnego w Braniewie. Uroczystość przekazania urządzenia do użytku swoją obecnością uświetnili m.in. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, Poseł na Sejm RP Wojciech Kossakowski oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. 
 

Szef KAS Magdalena Rzeczkowska zaznaczyła:  Dla Krajowej Administracji Skarbowej priorytetem, obok zapewnienia bezpieczeństwa finansowego naszego państwa, jest również zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, ale także zwalczanie przestępczości gospodarczej, zapewnienie równych warunków konkurencji, wsparcie legalnie działającego biznesu.  Prawidłowa, skuteczna realizacja takich zadań nie byłaby możliwa  bez wykorzystania nowoczesnych metod kontroli. A do takich metod kontroli zdecydowanie należy zaliczyć wielkogabarytowe urządzenie rtg.
 

Wojewoda Warmińsko-Mazurski w swoim wystąpieniu wskazał:  To wydarzenie należy traktować jako pierwszy etap w przebudowie, w powstaniu nowoczesnego przejścia granicznego  w  Braniewie (…) cieszymy się, że mamy nowoczesny rentgen, że kontrola będzie już kontrolą realną, która będzie służyła zabezpieczeniu interesów Rzeczypospolitej tych podatkowych oraz finansowych. 


Dyrektor Izby Administracji Skarbowej  w Olsztynie Mariusz Pawłowski podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację inwestycji służbom i instytucjom. Podkreślił, ze bez wzajemnej współpracy posadowienie urządzenia w tak trudnej lokalizacji byłoby niemożliwe. 


Po okolicznościowych wystąpieniach nastąpiło poświęcenie skanera oraz uroczyste przecięcie wstęgi. Z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa, goście mogli w kilkuosobowych grupach zobaczyć, jak wygląda„ serce” urządzenia. Następnie uczestnicy udali się do pawilonu obsługi skanera, gdzie Szef KAS dokonała symbolicznego wręczenia kluczy Kierownikowi Oddziału Celnego w Braniewie podinsp. Joannie Krakowiak. 


Projekt budowy rentgena do prześwietlania pociągów formalnie został rozpoczęty w 2018 r.,a rozmowy nt. posadowienia samego urządzenia odbywały się przy udziale przedstawicieli PKP, Urzędu Wojewódzkiego oraz Straży Granicznej. Ostatecznie skaner został zlokalizowany ok. 400 m od granicy państwa. 22 października 2019 r. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie zawarła z wykonawcą umowę na roboty budowlane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a proces realizacji inwestycji został rozłożony na etapy. Wartość umowy to ponad 22 mln zł, w całości finansowana ze środków budżetowych.

Skaner będzie służył do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów. Jest to nowoczesny i skuteczny sprzęt, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa towarowego, zdrowia obywateli, uczciwej współpracy międzynarodowej a przede wszystkim sprawnej i efektywnej kontroli.


 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Otwarcie skanera w Braniewie ( zdjęć 20 )
Dodano: 2021-06-10 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Mam boja, ale idę do woja.
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 10.06

  Jeżeli przekop Mierzei jest inwestycją z zakresu zadań z bezpieczeństwa kraju o charakterze militarnym, więc ten skaner na przejściu granicznym w Gronowie to za mało. Jeszcze trzeba tam postawić nowoczesne działa i wybudować system ochrony przed wrogiem. Teraz to wygląda słabo, prawie tak jak na zabezpieczeniu granicy wzmocnionej oddziałem Franka Dolasa w filmie "Jak rozpętałem II wojnę światową". Kiedyś, tj. bardzo, bardzo dawno temu, bo w czasach ohydnego PRL- u, w Ornecie było zapasowe lotnisko wojskowe. Trzeba je natychmiast reaktywować. Ponadto przybliży to uczucia przyjaźni i miłości mieszkańców Braniewa oraz Ornety, które to uczucia zostały wyraźnie nadwątlone po utworzeniu nowego województwa, kiedy Orneta odmówiła funkcjonowania w strukturze powiatu braniewskiego.

 2. 2
  0
  ~ takipodpis
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 10.06

  Idź do diabła, nie woja. Tam miejsce czerwonej zarazy. Rzygać się chce od tych piewców cudownego PRL.

 3. 3
  +1
  ~ Edziu
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 10.06

  21 wiek i dopiero skaner postawili? To pokazuje jak w zacofanym kraju żyjemy. W stanach to jest używane od kilkudziesięciu lat....

 4. 4
  +1
  ~ Figura
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 10.06

  Czy naprawdę nie macie luster by oglądać jak wy wyciągacie. Gimnastyka i odchudzanie bo wstyd.

 5. 5
  +4
  ~ ERG
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 10.06

  Sorry, ale artykuł jest o skanerze i dobrze. Zastanawiam się dlaczego nie ma zdjęć samego skanera jedynie sami "ZASŁUŻENI"? Przepraszam ale mnie gęby nie interesują. Komuno wróć - im dalej od frontu tym więcej medali dla zasłużonych!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.