Wtorek, 7.02.2023, Imieniny: Romuald, Ryszard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Najczęstsze przewinienia kierujących

13.03.2021, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Najczęstsze przewinienia kierujących
Fot. elblag.policja.gov.pl

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu! Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych! Te poważne wykroczenia popełniane przez kierujących często kończą się tragicznie.


Wczoraj, 9 marca 2021 r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu prowadzili działania pod kryptonimem NURD (niechronieni uczestnicy ruchu drogowego).

 

- Podczas działań skontrolowaliśmy 82 osoby, ujawniliśmy 8 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych oraz 5 wykroczeń popełnionych przez samych pieszych – relacjonuje podkom. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP  w Elblągu. - Duże zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych powoduje nadmierna prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym. Tylko wczoraj elbląska drogówka skontrolowała 31 kierowców przekraczających prędkość, w tym 2 straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h

 

Policjanci w rozmowie z kontrolowanymi kierowcami, którzy od wielu lat posiadają prawo jazdy słyszą, że osoby te nie orientują się do czego sprowadza się manewr wyprzedania lub omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych.

 

Przypominamy: Przejeżdżanie obok pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku to wyprzedzenie. Przejeżdżanie obok nieporuszającego się pojazdu to omijanie. Manewry te mają miejsce również wtedy kiedy jedziemy po drodze od dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku!   - Na takiej drodze, przed przejściem dla pieszych, musimy zrównać prędkość z pojazdem jadącym obok nas lub zatrzymać się jeśli sąsiedni pojazd to zrobił – dodaje podkom. Wiktor Kaczmarek.

 

Tu przykład z prowadzonego wcześniej wykroczenia gdzie o tych zasadach zapomniała osoba kierująca terenowym Nissanem a było to na ul. Płk. Dąbka w Elblągu. Za takie zachowanie policja nałoży mandat w wysokości 500zł i 10 pkt karnych, sąd może zasądzić grzywnę do 5000 zł oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat.

 

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Anty
  Sobota, 13.03

  Wytłumaczmy sobie jedno. Standardem jest, że gdy auto się zatrzymuje to rowerzysta jadący za nim rowerzysta (po cwaniacku) wymija auto na przejściu (co tam piesi). ANI razu nie widziałem, żeby rowerzysta jadący jezdnią się zatrzymał czy czekał razem z kierowcą na pieszego! W temacie dziwna cisza, a niby to przewinienie. W przypadku kierowców najczęściej jest tak, że ten jadący np. prawym pasem staje dęba, bo 2 m przed przejściem stwierdza, że jednak puści pieszego po swojej prawej. Jadący równolegle z nim lewym pasem nie zdąży się nawet zorientować w sytuacji i przejeżdża przez przejście. I wcale nie chodzi tutaj o prędkość, bo zagapić się można nawet przy 20 km/h. Bezczelnością jest więc oskarżanie takich kierowców o nie ustępowanie pierwszeństwa zarzucając im, że robią to niby celowo.

 2. 2
  +6
  ~ lucyna
  Sobota, 13.03

  W nowym prawie ,ktore będzie obowiazywalo od 1 czerwca 2021 / czemu nie od maja lub lipca nie wiem / poza pierwszeństwem dla pieszych jest zapis o zakazie jazdy na tzw zderzak po autostradzie i drodze szybkiego ruchu . Czyli nadal po drodze poza miastem i po ulicach miast mozna jeżdzić 1-2 m za drugim ,a na światlach 10 - 20 cm , jak uwielbiają niektórzy kierowcy ,zwłaszcza ci dla których używanie kierunkowskazów jest ujmą na honorze . Gratuluję więc tym " intelektualistom " w Sejmie ,którzy wymyslają takie niedokończone przepisy ,jakby sami byli jeszcze przed egzaminem na prawo jazdy , lub co pewniejsze nie chcieli drażnić swojego elektoratu .

 3. 3
  +6
  ~ Tomasz . . .
  Sobota, 13.03

  Nie robią tego celo - robią to bezmyślnie. Poprostu jadą obok innego uczestnika ruchu, a jak go zapytasz czemu wyprzedzał - będzie się zapierał, że nie wyprzedzał, bo przecież nie zmieniał pasa ruchu. Takich przypadków jak Ty mówisz jest stosunkowo mało, a nawet jeśli są to kierowca dojeżdżając do przejścia ma zachować szczególną ostrożność, i być przygotowanym na zatrzymanie.

 4. 4
  +1
  ~ Obserwator
  Sobota, 13.03

  Szkoda że nie pokazujemy statystyk kto najbardziej jest poszkodowany samochód kontra pieszy i to ta ostatnia grupa ma najwięcej do stracenia i to oni powinni najbardziej uważać. Bo wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy a życie mamy tylko jedno.

 5. 5
  +3
  ~ Kek
  Sobota, 13.03

  @Anty, co do 1 części wypowiedzi, nigdy w Elblągu nie widziałem aby rowerzysta jechał ulicą... Co do 2 części wypowiedzi to 100% racji.

 6. 6
  0
  ~ Kek
  Sobota, 13.03

  @Anty, co do 1 części wypowiedzi, nigdy w Elblągu nie widziałem aby rowerzysta jechał ulicą... Co do 2 części wypowiedzi to 100% racji.

 7. 7
  0
  ~ Anty
  Niedziela, 14.03

  @Kek - ja widuję często, tak samo często przejeżdżają po pasach, na których nie ma ścieżki rowerowej - w tym momencie po zderzeniu z automatu powinna być wina rowerzysty.

 8. 8
  +5
  ~ Kek
  Niedziela, 14.03

  @Anty, z tymi rowerami przejeżdżającym po pasach gdzie nie ma ścieżki rowerowej to jest plaga. Sam jestem rowerzystą ale ja potrafię wtedy zejść i przeprowadzić rower. Przydało by się aby posypały się za to mandaty.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0447390079498