Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Podatek od nieruchomości zwiększony o wskaźnik inflacji. "Innych opłat nie podnosimy"

26.11.2020, 16:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
Podatek od nieruchomości zwiększony o wskaźnik inflacji. "Innych opłat nie podnosimy"

Radni przyjęli dziś (26 listopada) projekt uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości położonych na terenie miasta Elbląga. - Innych opłat nie podnosimy - zapewniał Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.


W porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta znalazł się projekt uchwały dotyczący podwyższenia podatku od nieruchomości.

Rada gminy jest zobowiązana do określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Stawki określone przez radę gminy nie mogą przekroczyć stawek maksymalnych ustalonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Górne granice stawek kwotowych podatku od nieruchomości ulegają corocznie zmianie, na następny rok podatkowy, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku podatkowego. Według komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 lipca 2020 r., (M.P. 2020r. poz. 625), wskaźnik wyniósł 3,9% i o ten wskaźnik wzrastają stawki podatku od nieruchomości na 2021 r.

- wyjaśniał Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk.


Opinia Komisji Gospodarki Miasta była pozytywna.


Radny PiS Rafał Traks miał jednak pytanie o skutki finansowe dla Miasta. - O ile planowane są zwiększone środki do budżetu? W związku z pandemią, czy nie warto przesunąć podwyżki podatku od nieruchomości? - pytał.


Wyjaśnień udzielił Prezydent Elblaga. - Ta zmiana wynika i jest wprost uzależniona od budżetu na następny rok. Zgodnie z przepisali do końca listopada te propozycje, które są związane z podatkami Wysoka Rada może decydować - mówił.

 

Większość miast jest na najwyższej stawce. Nam  do tych najwyższych stawek daleko. Przy budowaniu budżetu i ubytków środków finansowych, które mamy w tym roku i zapowiedzi (...) dalszego ograniczenia dochodów samorządów, co mnie bardzo martwi (...)  skutek tego dla samorządów w całym kraju jest szacowany na 2,5 miliarda złotych. Myśmy podeszliśmy do dochodów tak, aby w jak najmniejszym stopniu "przerzucić" to na mieszkańca. 3,9 proc. to rewaloryzacja inflacji, którą Rząd podał (...) To tylko dotyczy podatku od nieruchomości. Innych opłat nie podnosimy

- wyjaśniał Witold Wróblewski.

 

Głos w tej sprawie zabrała także Rozalia Grynis, Skarbnik Miasta. - Skutki wprowadzenia zmiany stawek od 1 stycznia 2021 r. wynoszą ok. 3 mln zł. Oczywiście z uwzględnieniem likwidacji częsciowej ulgi, która była na wykorzystywanie do zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę i odpowadzania ścieków. Ulga ta wynosila 1,7 proc. od budowli i 1,5 od zaopatrzenia ludności w wodę jest tak jak w przypadku pozostałych podmiotów 2 proc. Dlatego są 3 mln zł - tłumaczyła.
 

Ostatecznie radni przyjęli projekt uchwały. 21 radnych głosowało za, 2 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ re[f]erendum 2021
  Czwartek, 26.11

  Innych opłat nie podnosicie cwaniaczki z KWW Wróblewskiego? A podwyżki za ciepło to co? A planowana podwyżka cen biletów ZKM to co?

 2. 2
  +3
  ~ spocili się
  Czwartek, 26.11

  Jestem gamoń, bo nie zrozumiałem kogo reprezentuje i gdzie sprawuje zarząd Witold Wróblewski pełniący obowiązki prezydenta Elbląga - ciągle powołuje się na fakt , że na San Escobar jest gorzej a winę za to ponosi zgraja pingwinów zwalczająca morsy na Antarktydzie. Ciągle retoryka PSL. Jesteśmy tu i teraz, mamy co mamy i gospodarujmy. GOSPODARUJMY, a nie twórzmy przechowalni dla swojaków za pieniądze podatnika. Reakcja tzw. "RM" powalająca - przez zamknięte siłownie "radni" znowu wykonali kilka wymachów ramion za 2,5 tysiąca zł. Co z reformą spółek miejskich i UM zwaną przez Nowaka standaryzacją? Będzie, czy szkoda wdzięcznych swojaków? Jeżeli winne są pingwiny, to należy gruntownie zreformować miasto i jego zarządzanie - wtedy z honorem przejdziecie do historii. Podwyżki już są w listop

 3. 3
  +15
  ~ koobeer
  Czwartek, 26.11

  Stwierdzenie prezydenta miasta " Większość miast jest na najwyższej stawce itd" . Mówiąc kolokwialnie jest równe powiedzeniu " A u Was murzynów biją " A co to ma wspólnego z Elblągiem . W W-wie płacą więcej za śmieci , tylko nikt nie mówi że zarobki mają dużo wyższe . Pomyślcie i się zastanówcie .

 4. 4
  +11
  ~ MO
  Czwartek, 26.11

  Od 50 lat płacimy podatek od nieruchomości - garaże przy ul. Krakusa i do dnia dzisiejszego władze miasta nie wykonały dojazdów do garaży

 5. 5
  +14
  ~ Oszczednosci
  Czwartek, 26.11

  Zwolnić dwóch wice i połowę radnych będą super oszczędności.

 6. 6
  +9
  ~ RI
  Czwartek, 26.11

  Czy płace w spółkach miejskich też pójdą w górę o wskaźnik inflacji? Pytanie dotyczy oczywiście tylko stanowisk robotniczych.

 7. 7
  +9
  ~ Więcejpodwyzek
  Czwartek, 26.11

  Ludzie tracą pracę, tona w długach, ale co tam obchodzi to Elblaskie wladzunie...

 8. 8
  +7
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 27.11

  jak można podnosić podatek dla ludzi w biednym mieście? no tak bo musi mieć Wróblewski za co pomniki stawiać.! już raz w listopadzie 2018 po cichu podniósł opłaty za wieczyste użytkowanie burak jeden, jak tak można?

 9. 9
  +5
  ~ B.B
  Piątek, 27.11

  Oplaty sie podnosi,dlaczego nie dbaja o klatki schodowe

 10. 10
  +2
  ~ imponujące
  Piątek, 27.11

  Jak ty mnie Witek tera tą decyzją zaimponowałeś. I Antek też mnie zaimponował. Z uwagi na ( przepraszam za zapożyczenie) dane wcześniej przez Witusia słowo honoru ( czy to coś znaczy?) o obniżce cen ciepła teraz czekam na jego realizację . Dziwię się ( też zapożyczenie, bo i Konert zapożycza) że tylko niektórzy będą płacić ten wyższy podatek od nieruchomości, bo królik i jego znajomi mają zniżki lub ulgi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.