Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Umowa na modernizację trzech kanałów mazurskich podpisana

29.07.2020, 11:08:00 Rozmiar tekstu: A A A
Umowa na modernizację trzech kanałów mazurskich podpisana

Trzy mazurskie kanały: Mioduński, Tałcki i Grunwaldzki przejdą remont. Prace na Kanale mają być prowadzone tak, by żegluga była nadal możliwa - zapowiedziały Wody Polskie. Podczas podpisania umowy wojewodę warmińsko-mazurskiego reprezentował Mateusz Szkaradziński, doradca wojewody.
 

Zgodnie z umową, roboty budowlane na Kanale Grunwaldzkim powinny zakończyć się w 2021 roku, a na Tałckim i Mioduńskim - w 2022 roku. Inwestycja ma poprawić drożność szlaku wodnego i jakość infrastruktury służącej do jego obsługi. Koszt remontu to ponad 65 mln zł.
 

Obecny przy podpisaniu umowy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda ocenił, że jest to dobra inwestycja dla mieszkańców regionu, turystów i wodniaków. Jego zdaniem, gdyby wszystkie inwestycje postępowały w takim tempie, jak w ostatnich tygodniach są ogłaszane i otwierane inwestycje na Mazurach, to Polacy nie mieliby na co narzekać.
 

Przypomniał, że pod koniec czerwca oddano do użytku nową śluzę Guzianka II w Rucianem-Nidzie, która łączy jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Odciążyła ona starą śluzę, która od lat była "wąskim gardłem" na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich; zdarzało się, że żeglarze na śluzowanie czekali kilka godzin.
 

W ocenie ministra, otwarcie Guzianki II jest dużym impulsem rozwojowym dla regionu. "Myślę, że również takim impulsem będzie przebudowa i modernizacja tych kanałów, ponieważ - jak wiemy - prawie 40 lat zaniedbań spowodowało, że taka infrastruktura jest bardzo długo oczekiwana przez ludzi wody" - stwierdził.

Wody Polskie zapowiedziały, że zmodernizowane zostaną jeszcze dwa inne mazurskie kanały. Przetarg dotyczący Kanału Szymońskiego ma zostać ogłoszony w sierpniu, a Kanału Giżyckiego - pod koniec roku.
 

Dzięki inwestycji na pięciu kanałach zostanie zmodernizowanych w sumie 8,5 km kluczowych szlaków wodnych od Mikołajek do Giżycka. Wartość całego projektu to ponad 150 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 98 mln zł, wkład własny Gospodarstwa Wody Polskie to 48 mln zł, a budżetu państwa 17,5 mln zł.

Źródło: www.gov.pl

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Środa, 29.07

  Nie ma o czym pisać w Elblągu, to info.elblag sięga po tematy z serca Mazur. Mam nadzieję że w Giżycku, Rucianem - Nidzie czy innych Mikołajkach równie chętnie przeczytaliby o naprawach ulic, torowisk tramwajowych czy budowie marketu na płk Dąbka w Elblągu, jak my czytamy tu o ich sprawach. Inna rzecz, że o tych nowych torowiskach to i w Elblągu chętnie byśmy się dowiedzieli ale tu się długo na to nie zanosi. Raczej prędzej poczytamy o ich likwidacji...

 2. 2
  +5
  ~ jesiotr
  Środa, 29.07

  Bardzo mi to wszystko jedno. To, że Elbląg na siłę wcielono do tego województwa nie znaczy, że trzeba pisać o wszystkim, co się w nim dzieje. Więcej informacji z Pomorza, czyli naszego prawdziwego regionu!

 3. 3
  +5
  ~ Do_pomorskiego
  Środa, 29.07

  Jeżeli na elbląskim(?) portalu pisze się o Mazurach, czyli regionie w ogólnie związanym historycznie i geograficznie z Elblągiem to czemu nie ma nic o modernizacjach i atrakcjach, no nie wiem, np. w woj. podkarpackim czy małopolskim? Paradoksalnie nie ma absolutnie nic o woj. pomorskim, zupełnie jakby nie istniało i chciano wymazać je ze świadomości Elblążan :) Przypadek?

 4. 4
  +5
  ~ Tomek
  Środa, 29.07

  Kogo to w Elblągu obchodzi, prawie każda rodzina ma jakieś związki Pomorzem (rodzinne, biznesowe itp.). Piszcie coś Pomorzu .

 5. 5
  +4
  ~ kolejny złodziej
  Środa, 29.07

  Wody polskie. Co to za twór? Ktoś chce sie w przyszłosci uwłaszczyć ? Gdzie są zbiorniki retencyjne potrzebne by wody opadowe nie zalewały domostw?!!!!Gdzie idą pieniadze za opłaty dla WÓD POLSKICH ?!

 6. 6
  0
  ~ Tadd
  Czwartek, 30.07

  W komentarzach widać zaściankowość. Wielu mieszkańców spędza czas na Wielkich Jeziorach i jest to dla nich ważna wiadomość.

 7. 7
  +1
  ~ jesiotr do Tadd
  Czwartek, 30.07

  Podejrzewam, że więcej mieszkańców spędza czas np. w górach. Więc może jakieś newsy w elbląskim portalu odnośnie inwestycji w Tatrach czy Bieszczadach? :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.