Poniedziałek, 6.07.2020, Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dodatek solidarnościowy w pytaniach i odpowiedziach

29.06.2020, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dodatek solidarnościowy w pytaniach i odpowiedziach
1. Czy w czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?
 
Tak, w czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego.
 
2. Czy jeśli pobieram zasiłek dla bezrobotnych mogę otrzymać dodatek solidarnościowy?
 
Jeśli spełnisz wszystkie warunki przewidziane w ustawie, otrzymasz dodatek solidarnościowy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczasowe świadczenie na okres pobierania dodatku solidarnościowego. Jeśli urząd pracy wypłaci Ci zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu, od którego przysługuje Ci dodatek solidarnościowy, otrzymasz go w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek.
 
3. Ile będę czekać na wypłatę dodatku solidarnościowego?
 
Dodatek solidarnościowy wypłacimy Ci w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania.
 
4. Czy dodatek solidarnościowy otrzymam za 3 miesiące niezależnie od tego, kiedy złożę wniosek?
 
Dodatek solidarnościowy możesz otrzymywać za 3 miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek. Np. jeśli złożyłeś wniosek w lipcu, to dodatek dostaniesz przez 2 miesiące (w lipcu i sierpniu).
 
5. Czy wniosek mogę złożyć osobiście w ZUS lub wysłać pocztą?
 
Zgodnie z ustawą , wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – jest to wniosek o symbolu EDS (instrukcja wypełnienia wniosku EDS – plik doc 597kb). Dokument możesz podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.
 
6. Gdzie na portalu PUE mogę sprawdzić czy został mi przyznany dodatek solidarnościowy?
 
Informację o przyznanym dodatku znajdziesz na profilu Ubezpieczonego w zakładce „Dokumenty i wiadomości” w skrzynce odbiorczej. Jeśli nie spełnisz warunków do przyznania tego dodatku to w tym samym miejscu zamieścimy dla Ciebie decyzję odmowną. Decyzję musisz podpisać podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (e-dowód) lub kwalifikowanym certyfikatem.
 
7. Czy muszę podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. nieprzerwanie przez 60 dni?

Nie musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. nieprzerwanie przez 60 dni. Musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.
 
8. W jakiej kwocie zostanie mi wypłacony dodatek solidarnościowy, jeśli w czerwcu pobrałem zasiłek dla bezrobotnych?

Jeśli w czerwcu pobrałeś zasiłek dla bezrobotnych, dodatek solidarnościowy wypłacimy Ci za ten miesiąc pomniejszony o wypłaconą kwotę zasiłku dla bezrobotnych.
 
9. Obecnie mam zajęcie komornicze, czy komornik będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego?

Komornik nie będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego.
 
10. Czy podleganie w KRUS jako domownika uniemożliwia mi uzyskanie dodatku solidarnościowego?

Podleganie ubezpieczeniom społecznym w KRUS jako domownik uniemożliwia uzyskanie prawa  dodatku solidarnościowego.
 
11. W ustawie jest zapis, że przysługuje osobie, z którą po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem. Czy istotne jest z czyjej inicjatywy umowa została rozwiązana – pracodawcy, czy pracownika?

Umowa o pracę musi być rozwiązana za wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę, a czyli z inicjatywy pracodawcy.
 
12. Czy jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc będzie przysługiwał mi dodatek solidarnościowy w pełnej kwocie?

Jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc dodatek solidarnościowy nie przysługuje ponieważ w tym miesiącu osoba podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
 
13. Osoba ma rozwiązaną umowę o pracę po 15 marca 2020 r., ale od razu jest na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia – czy przysługuje jej dodatek solidarnościowy?

Takiej osobie przysługuje dodatek solidarnościowy. W związku z przyznaniem dodatku solidarnościowego nie przysługuje jej zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.
 
14. Jeśli w danym miesiącu osoba uzyska tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. od 15 sierpnia podejmie pracę) to będzie miała prawo do dodatku solidarnościowego za cały miesiąc?

Jeśli w danym miesiącu osoba taka uzyska tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. podejmie pracę) to nie będzie miała prawa do dodatku solidarnościowego za ten miesiąc.
 
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­
 
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ M.Z.
  3 dni temu, Piątek, 03.07

  Dla czego nikt nie pisze o tym,że interpretacja ustawy przez ZUS jest niezgodna z samą ustawą. Opiera się na niezbyt precyzyjnym art.4 ust.3. o zasiłku pobranym w m-cu złożenia wniosku traktując dzień wypłaty jako wypłatę zasiłku za ten miesiąc.Czyli wstrzymuje się zasiłek za czerwiec i dodatkowo odlicza zasiłek za maj. Wniosek,przez nich stworzony i zasady odliczanie kłócą się z art.3 ust.7,art.4.ust.4 i art.5 ust.4. Art.5 ust 4 mówi,że oświadczenie ma dotyczyć zasiłku pobranego ZA MIESIĄC w którym składany jest wniosek a nie jak wykombinował ZUS zasiłku pobranego W MIESIĄCU składania wniosku i traktuje to jak zasiłek należny za ten miesiąc. Ustawa o zasiłkach mówi jak są wypłacane i oczywistym jest,że w danym m-cu wypłacany jest zasiłek należny za m-c poprzedni poprzedni. Art.4 ust.4 mówi,że nienależne świadczenie jest wtedy gdy pobierze się oba,zasiłek i dodatek ZA TEN SAM OKRES. Zasiłek pobrany -wypłacony w danym miesiąca jest za m-c poprzedni czyli zasiłek za maj wypłacony

 2. 2
  0
  ~ M.Z.
  3 dni temu, Piątek, 03.07

  C.D. w czerwcu i dodatek za czerwiec nie są ZA TEN SAM OKRES a za dwa różne . ZUS już tego artykułu nie bierze pod uwagę. Art.3 ust 7 mówi o wstrzymaniu zasiłku za okres od nabycia prawa do dodatku.Dodatek jest od czerwca czyli czerwcowy zasiłek powinien być wstrzymany to oczywiste. ZUS odlicza jednak zasiłek za maj od dodatku za czerwiec.Jakim prawem? Umieścili to pytanie o bycie bezrobotnym i wypłacony zasiłek w części:Dodatkowe informacje by nieudolnie obejść art.5 ust.4,który mówi jakie oświadczenie się składa i czego dotyczy. ZUS "oszczędza" w ten sposób na kilku tysiącach osób nawet do 800 zł na jednej .To kilka milionów złotych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.