Wtorek, 11.08.2020, Imieniny: Luiza, Zuzanna, Wlodzimierz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Twój pies - twój obowiązek

10.01.2020, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Twój pies - twój obowiązek

W związku z coraz częstszymi przypadkami pogryzień ludzi przez psy puszczane luzem Straż Miejska w Elblągu przypomina o obowiązkach osób utrzymujących zwierzęta domowe.

Przepisy normujące te kwestie zawarte są w art. 77 kodeksu wykroczeń, precyzuje je natomiast Uchwała nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg.
 

Nakładają one na właścicieli następujące obowiązki:
 

- utrzymanie, które zapewnia ochronę przed wszelkimi zagrożeniami i uciążliwościami dla ludzi oraz zapobiega zanieczyszczaniu terenów wspólnego

użytku.

- nie pozostawianie zwierząt bez opieki

- zabezpieczenie zwierząt przed samowolnym wydostaniem się z lokalu mieszkalnego lub użytkowego, w którym jest trzymane

- zapewnienie zwierzętom takich warunków bytowania, które nie powodują uciążliwości dla otoczenia.

- nie dopuszczanie do zanieczyszczania pomieszczeń służących do wspólnego użytku, w przypadku spowodowania przez zwierzę tych zanieczyszczeń

należy niezwłocznie je sprzątnąć postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów - przewodników.

Do obowiązków osób utrzymujących psy należy również:

- zachowanie należytych środków ostrożności przez prowadzenie psa wyłącznie na smyczy, a psa agresywnego również w kagańcu.

- zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz pod warunkiem, że pies ma założony kaganiec i

opiekun psa zachowuje pełną kontrolę nad zachowaniem psa.

- obowiązek szczepień - ciążący na wszystkich właścicielach.

Przypominamy również, że za lekceważenie tych obowiązków grozi mandat karny w wysokości do 1000 PLN !
 

Straż Miejska w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Kocur
  Piątek, 10.01

  Kundle... czyścić po kundlach.

 2. 2
  +1
  ~ Bajzel
  Piątek, 10.01

  Trawniki ,chodniki zas,,rane bo właściciele nie sprzątają jak pies narobił. Psy latają bez smyczy wszędzie i są pogrubienie o ataki psów. TAKIE JRST PRAWO.

 3. 3
  0
  ~ Jaś i Małgosia
  Piątek, 10.01

  Ja wielokrotnie wydzieram się przez okno, jak widzę załatwiające się psy przed naszym blokiem. Paniusie udają, że nie słyszą i po psach odchodów nie sprzątają. Ale są bardzo inteligentne. Pod swym blokiem i oknami nie wyprowadzają psów tylko pod oknami sąsiadów z pobliskich bloków. Co w takich sytuacjach robić? Przecież nie będę rzucał w nich twardymi przedmiotami.

 4. 4
  +3
  ~ Psiareczka
  Piątek, 10.01

  Och...żebyście byli tacy sumienni wobec pijaczków, chuliganów oraz przyjeżdżali na czas, gdy idioci strzelają z petard, w dniach niedozwolonych...

 5. 5
  --1
  ~ Byc swiadomym
  Piątek, 10.01

  Wszelkie zakazy wyprowadzania zwierzat , zakazy gry w pilke, nie deptania trawnikow nie maja podstawy prawnej. Tak wiec nie przyjmowac mandatow od SM bo nie ma na to podstawy prawnej.https://bezprawnik.pl/zakaz-wprowadzania-psow-jest-nielegalny/ Pajace w mundurkach czyt.Straz Miejska to se moze ....kebaba zjesc u Benka najwyzej :)

 6. 6
  +2
  ~ Anty
  Piątek, 10.01

  A co mam zrobić, jak w swoim egoizmie, któryś sosmiad wypuszcza kotka na dwór? Gdy "biedny" kiciuś wejdzie do silnika i dojdzie awarii w trakcie uruchamiania to jak mam ubiegać się o odszkodowanie? Gdzie mam zgłosić, że kiciuś zaznacza drzwi i samochody śmierdzącym moczem? Czemu przepisy dotyczą tylko psa? Swoją dlaczego np. na szczura czy mysz, jako szkodnika, mogę wystawić pułapkę, a gdy z mojego punktu widzenia kot będzie takim szkodnikiem to już nie? Nie rozumiem czemu te restrykcje i obowiązki dotyczą TYLKO właścicieli psów, a nie innych. Co to ma być? Tylko pies smrodzi i brudzi?

 7. 7
  +1
  ~ zumba
  Piątek, 10.01

  osobiście sprzątam po swoim psie ale miejscach gdzie często przebywają ludzie ..............nie pozwalam załatwiać mu się w tych miejscach (można tego nauczyć psa) ...........no oczywiście zdarza mu się ale to ogarniam ....... ale wychodzę z nim w ustronne miejsca jak już zrobi to gdzieś pod krzaczkiem daleko w trawie to co to szkodzi przecież to nie tylko psy robią ale inne zwierzęta też a na spacer wyprowadzam z mieszkania bezwzględnie na smyczy puszczam go wolno zawsze jest pod kontrolą znam jego reakcje wiem kiedy go przywołać ..........często bywam na placu zabaw dla psów biegają tam psy w gromadach i są na prawdę ze sobą zintegrowane nie zdarzyło mi się żeby któryś z obcych psów na tym placu zachowywał się w stosunku do mnie agresywnie....

 8. 8
  +1
  ~ wuj onkel
  Sobota, 11.01

  To chyba apel do policji i samej straży by zaczeli karać wlaścicieli psow ras ewidentnie agresywnych bez kagańca , a nawet puszczanych luzem , Nie bojcie się panowie w mundurach osob w dresach ,albo zmieńcie pracę .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.