Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Darmowa rehabilitacja z ZUS. W I półroczu skorzystało z niej aż 39 tys. osób

01.11.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Darmowa rehabilitacja z ZUS. W I półroczu skorzystało z niej aż 39 tys. osób
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Z rehabilitacji z ZUS mogą skorzystać wszystkie osoby, u których pojawia się ryzyko utraty zdolności do pracy, a taka rehabilitacja wpłynie na poprawę stanu zdrowia. Osoba ubiegająca się o darmową rehabilitację, musi być ubezpieczona w ZUS, pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Również podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, lekarz orzecznik może podjąć decyzję o skierowaniu na rehabilitację.

Wniosek o skierowanie na rehabilitację wypełnia lekarz, który nas leczy na druku PR-4. Można to zrobić również na innym druku oraz przez Platformę Usług Elektronicznych. Orzeczenie w sprawie skierowania na rehabilitację wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania, albo na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, pacjent otrzyma skierowanie. Termin i miejsce możemy indywidualnie uzgadniać z pracownikami orzecznictwa lekarskiego. Jeśli będzie to tylko możliwe to pacjent sam sobie wybierze miejsce i czas rehabilitacji. Skierowanie na turnus rehabilitacyjny można otrzymać już nawet po 8 tygodniach. Rehabilitacja może odbywać się w systemie stacjonarnym- czyli całodobowy pobyt w ośrodku, oraz w systemie ambulatoryjnym – czyli codzienne dojazdy na rehabilitację. Stacjonarna rehabilitacja dotyczy schorzeń narządu ruchu, narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, a także onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.

Rehabilitacja ambulatoryjna dotyczy narządu ruchu i układu krążenia. Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Program rehabilitacji leczniczej obejmuje różne form rehabilitacji fizycznej, fizykoterapii, rehabilitacji psychologicznej oraz edukacji zdrowotnej. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia. Lekarz w ośrodku rehabilitacyjnym ustali indywidualnie dla każdej osoby zabiegi i zajęcia.

ZUS pokrywa koszty rehabilitacji, czyli leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. Zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkasz, do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem.

ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z ośrodkami. Muszą one spełniać określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych.

W wyniku rehabilitacji leczniczej coraz więcej osób odzyskuje zdrowie. Osoby, które uległy nieszczęśliwym wypadkom, po przebytych urazach i ciężkich chorobach mogą kontynuować karierę zawodową.

 

 

Anna Ilukiewicz
 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Ona
  Piątek, 01.11

  Po co te sanatoria z ZUS. To nabijanie prywatnym sanatorium kas. Pobyt jednego pacjenta 3 tygodnie kosztuje ZUS 7600złotych. I jest jedni przyjeżdżają drudzy wyjeżdżają.A ZUS płaci.

 2. 2
  +2
  ~ On
  Piątek, 01.11

  Chlanie, dym..nie i utrzymanie burdelu pn zus na koszt podatnika

 3. 3
  +2
  ~ Wisiimto
  Sobota, 02.11

  Najlepsze jak rehabilitanci leja na robotę tam ha ha Obrażeni, ze się na ćwiczenia przychodzi Buahaha

 4. 4
  +1
  ~ Mayk
  Sobota, 02.11

  A w tych sanatoriach to chlanie i swawole.

 5. 5
  0
  ~ Chorzy
  Niedziela, 03.11

  Gdzie w Elblągu można uzyskać pomoc dentystyczna w niedzielę i święta. Niema trzeba jechać do Nowego Dworu ,to jest chore . Miasto 130 tys a Wieś bagienna bez pomocy lekarskiej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98630619049072