Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Gniazdo os w Parku przy ul. Żeromskiego. "To zdarzenie wynikające z rozwoju cywilizacyjnego"

11.09.2019, 10:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Gniazdo os w Parku przy ul. Żeromskiego. "To zdarzenie wynikające z rozwoju cywilizacyjnego"
Fot. Konrad Kamiński
Mieszkańca naszego miasta zaniepokoiła nadmierna ilość os, które napotkał w Parku przy ul. Stefana Żeromskiego. Zadzwonił do straży pożarnej, która natychmiast zareagowała.
 
Zgłoszenie do elbląskich strażaków wpłynęło w piątek, 6 września, o godz. 18.00. - Zadysponowano do działań średni samochód ratowniczo- gaśniczy, który przybył na miejsce w ciągu 5 min od zgłoszenia. Kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził, że w Parku, na trawniku, obok jednej z donic z roślinnością znajdowało się gniazdo os, które było usytuowane pod ziemią – opowiada kpt. mgr inż Łukasz Kochan, Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.
 
Po rozpoznaniu strażacy natychmiast podjęli działania. - Strażacy ubrani w ubrania ochronne, które zabezpieczają ich przed ewentualnym ukąszeniem przez te owady, ogrodzili teren taśmą ostrzegawczą, a następnie usunęli gniazdo wykopując je z ziemi – mówił Łukasz Kochan. - Gniazdo zabezpieczono w plastikowy pojemnik i przewieziono do pobliskiego lasu.
 
 
Miejsce, w którym znajdowało się gniazdo spryskano preparatem owadobójczym, aby te owady nie gromadziły się ponownie w tym miejscu i nie stwarzały zagrożenia dla użytkowników tego terenu miejskiego
 
- dodał Łukasz Kochan.
 
Komendant MPSP w Elblągu zachęca mieszkańców, aby tego typu zjawiska bezzwłocznie zgłaszali. - Te działania są wpisane w nasze ustawowe obowiązki. Takie zdarzenia kategoryzujemy jako inne, miejscowe zagrożenia, czyli zdarzenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego – zaznaczył Łukasz Kochan.
 
Dlaczego pojawienie się w parku gniazda os jest traktowane jako takie zdarzenie? - Normalnym miejscem bytowania owadów błonkoskrzydłych były zawsze lasy, miejsca, w których jest dużo roślinności. Ludzie, poprzez rozbudowę swojej przestrzeni, wyrywając naturze naturalne tereny, muszą się spodziewać tego, że takie owady będą przemieszczały się w miejsca publiczne – stwierdził Łukasz Kochan. - Obowiązkiem Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej jest likwidowanie takich potencjalnych zagrożeń.
 
Z czym wiąże się takie zagrożenie? - Osoby uczulone na jad tych owadów mogą doznać wstrząsu po użądleniu, a co w konsekwencji może podprowadzić nawet do śmierci, więc jest to pośrednie i bezpośrednie zagrożenie życia ludzkiego – podkreślił Łukasz Kochan. - Tym bardziej w miejscach ogólnodostępnych.
 
 
Interweniujemy też w budynkach mieszkalnych, wielorodzinnych. Tam, gdzie mieszkańcy zgłaszają nam, że takie gniazda występują. Nie są to częste zgłoszenia, ale co jakiś czas występują. I choć zajmują mały procent naszych wszystkich działań, to są one bardzo ważne
 
– zaznaczył Łukasz Kochan.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Osy w Parku ( zdjęć 22 )
Dodano: 2019-09-11 | fot. Konrad Kamiński
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Tak
  Środa, 11.09

  Żeromskiego Wojska Polskiego Mickiewicza o ile pamietam park ma patrona i nie jest nim Żeromski

 2. 2
  0
  ~ pisnawieki?
  Środa, 11.09

  Te osy to ewidentna wina Tuska i peło też?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.