Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Most w Nowakowie zostanie zrewitalizowany ze środków rządowych?

10.07.2019, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Most w Nowakowie zostanie zrewitalizowany ze środków rządowych?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Podczas konferencji prasowej senator PO Jerzy Wcisła poruszył temat mostu w Nowakowie. Dlaczego nie został on zgłoszony do rewitalizacji w ramach programu rządowego „Mosty dla Regionów”?
 
- 29 marca upłynął termin składania wniosków do Programu „Mosty dla Regionów”. Celem programu było uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące połączenia mostowe. Rząd przeznaczył na realizację Programu kwotę 2,3 mld zł i wprowadził bardzo korzystne zasady finansowania, zakładające wsparcie z budżetu Państwa 80 proc. inwestycji – opowiadał Jerzy Wcisła.
 
Niestety most w Nowakowie nie został zgłoszony.
 
Z rekomendowanej w tym rządowym Programie listy 21 mostów, jedynie siedem zostało zgłoszonych do realizacji. Wśród niezgłoszonych jest most na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo. Most, od którego zależy sukces gospodarczy innej strategicznej inwestycji, czyli budowy kanału przez Mierzeję
 
– stwierdził Jerzy Wcisła.
 
Senator podkreślił, że te mosty miały być traktowane priorytetowo, jako ważne z perspektywy celów polityki krajowej. - Niezgłoszenie mostu w Nowakowie wynika z przyjętej w Programie zasady, że zgłaszającym nie może być miasto na prawach powiatu, a w tej sytuacji jedynym beneficjentem może być miasto Elbląg, będące właścicielem Portu Morskiego w Elblągu – zaznaczył. - To jedyne ograniczenie w sferze podstawowych jednostek samorządu terytorialnego i jak się okazuje wykluczające z Programu bardzo ważną inwestycję.
 
Jerzy Wcisła na 79. posiedzeniu Senatu złożył oświadczenie skierowane do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym wniósł o modyfikację Programu „Mosty dla Regionów”, poprzez wykreślenie w rozdziale 1.4 Programu wykluczenia miast na prawach powiatu. 
 
 
Poprosiłem też o przedłużenie terminu składanie wniosków, by z nowych uwarunkowań mogły skorzystać takie samorządy, jak Miasto Elbląg.  Jestem przekonany, że dla osiągnięcia celów budowy kanału przez Mierzeję, której koszt szacuje się na ok. 1,3 - 1,5 mld zł warto skorygować Program „Mosty dla Regionów”
 
- dodał Jerzy Wcisła.
 
 
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ znowu kukuła
  Środa, 10.07

  I co z tego wynika? Będzie "strategiczny gospodarczo" przekop? Czy z tego bełkotu wynika plan budowy "portu" elbląskiego na północ od Nowakowa? Może w Suchaczu albo w Starej Pasłęce? Pobełkotać wyborczo można, ale za tym nie idą żadne działania poza kradzieżą drewna na Mierzei i rozkradzeniem bursztynu z wartości 800 mln do 80-100 mln zł jego wartości. Cena "przekopu wzrosła z 800 mln zł do 1,5 mld zł. Bełkotajcie dalej.

 2. 2
  +3
  ~ Stefan Rembelski
  Środa, 10.07

  Nie ten czas, nie to miejsce nie ci ludzi !!!. Czy to czasem nie ludzie związani z PO i PSL rządzą w mieście powiecie i regionie? Do kogo te gorzkie żale? Kampania się zbliża czy jakiś inny jest powód szukania usprawiedliwienia na własne zaniechania. Nie Olsztyn nas ogrywa - to zaniechanie nieróbstwo i brak elementarnej skłonności do dialogu w sprawach ważnych dla Elbląga . Pycha, sobiepaństwo narcystyczny przerost przerost własnego ego nie pozwala wam zrobić coś pożytecznego mimo że przed kameroami dla pozoru żrecie się jak przysłowiowe buldogi.

 3. 3
  --2
  ~ Informatyk
  Środa, 10.07

  A może by tak rząd wygospodarował trochę pieniędzy i zrewitalizował główki Wróblewskiego, Wcisły, Wilka, Czyżyka, Krasulskiego, Protasa i całej reszty, poprzez wymianę systemu operacyjnego, płyty głównej, pamięci i grafiki??? może coś by jeszcze z nich było skoro jeszcze przez jakiś czas jesteśmy na nich skazani.

 4. 4
  +7
  ~ Bolo
  Środa, 10.07

  Ile razy, ile lat można o tym gadać.? Dziś artykuł i znowu rok nic się nie będzie robić aż do następnego pisania.

 5. 5
  --2
  ~ cacanki
  Środa, 10.07

  Mam nadzieje ze wspanialy Premier zawita z kandydatami na poslow i senatorow na tydzien przed wyborami i ze specustawa w reku pokaze ze most powstanie.To takie przeciez proste i oczywiste.

 6. 6
  +2
  ~ czaruś
  Środa, 10.07

  "...aaaaa miało być tak piiiiiiięknieeeeeee" :DDD

 7. 7
  +3
  ~ Do Wcisły
  Środa, 10.07

  Wcisła taki obeznany we wszystkim a nie wie że są plany budowy nowego mostu w nowakowie? Ostatnio było zebranie w nowakowie na temat budowy mostu. Wiec po co pchać kasę w stary most jak mają budować nowy... No ale nagonka na rząd jest... Precz z PO

 8. 8
  0
  ~ Żałosne
  Czwartek, 11.07

  Gdy rządziło P O i PSL milczał teraz aktywny a gdzie był 8 lat wstecz. Wszystko na olsztyn szymany,Lidzbark,mazury zapomnieliscie peowcy.

 9. 9
  0
  ~ homohomini
  Czwartek, 11.07

  Do obeznanego, podpisanego ~ Do Wcisły. Proszę przeczytać uważnie artykuł. Mowa w nim o nowym moście, który był już na listach do budowy i z tych list wypadł, bo miasto Elbląg chce, ale nie ma prawa złożyć takiego wniosku. A co do obietnic na zebraniach: czy spytaliście obiecujących, czy mają na most pieniądze? Bo do tego dyskusja się sprowadza.

 10. 10
  0
  ~ homohomini
  Czwartek, 11.07

  Do ~ Żałosne. Zapraszam przed Ratusz Staromiejski - tam stoją tablice pokazujące inwestycje wartości prawie 1 mld zł zrealizowane w Elblągu głównie w okresie rządów PO-PSL. Jakoś nie widzę szans, by obecny rząd miał szansę przebić w tym zakresie swoich poprzedników.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.181480884552