Środa, 15.07.2020, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś Święto Konstytucji. Zobacz, jak 3 Maja będzie obchodzone w Elblągu

03.05.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Święto Konstytucji. Zobacz, jak 3 Maja będzie obchodzone w Elblągu
Dziś święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku (już 5 maja zostało uznane za Święto Narodowe). To także wolny dzień od pracy.
 
Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła ona konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.
 
Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja, ponieważ większość posłów opozycji, którzy sprzeciwiali się tej konstytucji, była… na urlopie wielkanocnym. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po ponad siedmiogodzinnych obradach, Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał sam król Stanisław August Poniatowski.
 
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
 
Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, zwanej w tamtych czasach „gołotą”. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
 
Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, ale również prawo nabywania szlachectwa.
 
Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 pełnomocników jako swoich przedstawicieli, którzy zaś mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.
 
Dziś w Elblągu Święto Konstytucji - 3 Maja będzie następująco obchodzone:
- godz. 11:30 - Msza św. w Katedrze pw. Św. Mikołaja w intencji Ojczyzny i mieszkańców Elbląga,
  po Mszy św. ciąg dalszy na placu przy Katedrze:
- odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,
- przemówienia okolicznościowe
- występ zespołu młodzieżowego
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Twój email
  Piątek, 03.05

  Dziwi mnie tylko to, że pod koniec ubiegłego miesiąca nie mieliśmy nocnych obrad parlamentu na których przedstawiciele ugrupowania rządzącego odwołaliby dzisiejsze święto. Czyżby życiowi nieudacznicy z Bezprawia i Niesprawiedliwości nie zauważyli że w jego nazwie znajduje się słowo „KONSTYTUCJA” !!! Jeszcze nie tak dawno służby podległe „JOJO” Brudzińskiemu ścigały każdego kto odważył się na pomnikach i budynkach użyteczności publicznej rozwieszać transparent z zamieszczonym na nim WIELCE OBRAŹLIWYM NIESTOSOWNYM SŁOWEM !!! Ale okres przedwyborczy zmiękcza na potrzebę chwili „Rozumujących inaczej”. A co po wyborach ? Jeżeli sprawdzi się czarny scenariusz z sondaży, pójdą reformować Unię Europejską na wzór Janowa Podlaskiego !!!

 2. 2
  +1
  ~ anonim
  Piątek, 03.05

  Precz z PiSem.Zatrważa i poraża poziom itneligencji rządu...to rząd pożal sie Boże ignorancji,manipulacji,dyletanctwa,kłamstwa i zwykłego prostactwa.Elbląg wolny od PiS.

 3. 3
  +4
  ~ kąkol
  Piątek, 03.05

  Dziwne to nasze swięto konstytucji . W obecnie obowiązującej zapisany jest rozdział Państwa i Koscioła , a głównym punktem obchodów tego swięta jest msza, typowo koscielna uroczystosć . Gwożdziem programu okolicznosciowe przemówienia. Jak za komuny . Tylko zamiast mszy pozdrowienia z trybuny towarzyszy partyjnych . Rzygać się chce na te pomysły naszej miejskiej władzy . Zero inwencji , żadnego pomysłu na rozrywkę dla mieszkańców . Obudżcie się włodarze . Nie chowajcie się za czarne sukienki klechów . Hipokryci .

 4. 4
  +10
  ~ Szkoda czasu
  Piątek, 03.05

  Żenada te obchody! Brak pomyslu i szkoda pieniędzy, glupi nie pojdzie bo żre i chleje za 500+ a mądry nie ma ochoty patrzeć na pajaców i hipokrytów i kolo się zamyka

 5. 5
  +2
  ~ jaaaaaaaaaaaa
  Piątek, 03.05

  ~ Szkoda czasu ale ty głupi jesteś ...pewnie sam przytulasz co miesiąc 500

 6. 6
  0
  ~ owo
  Piątek, 03.05

  el. lewaacki pryymityw

 7. 7
  0
  ~ Maro
  Piątek, 03.05

  Do debilów albo półdebilów niezadowolonych z Mszy poprzedzającej świętowanie Konstytucji 3 maja: Osły!! przeczytajcie najpierw preambułę do Konstytucji, douczice że twórcy Ustawy - Kołłątaj i Staszic byli - księżmi, obejrzyjcie wrescie obraz Jana Matejki przedstawiający pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty (dziś katedry św. Jana w Wareszawie) i zrozumcie to wreszcie, że naród polski to naród chrześcijański. Wy Osły, chcielibyście pewnie żeby zamiast Mszy była parada równości, a zamiast krzyża dildo! Osły!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.