Wtorek, 15.06.2021, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Święcenie wielkanocnych pokarmów. Zobacz zdjęcia z Katedry św. Mikołaja

20.04.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Święcenie wielkanocnych pokarmów. Zobacz zdjęcia z Katedry św. Mikołaja
fot. Patryk Mamczyński

Dziś Wielka Sobota – ostatni dzień Triduum Paschalnego poprzedzający święto Zmartwychwstania. Wielka Sobota obchodzona jest przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. Tego dnia odbywa się również adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Katolicy celebrują go jako dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Zbawiciela Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze, niekiedy strażacy w galowych mundurach.

Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. W koszykach, które niesie się w Wielką Sobotę do święcenia pojawiają się jajka (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranek (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne (pascha). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze św. Co prawda, po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale należy już ona do obchodów Niedzieli Wielkanocnej (przejęto z tradycji żydowskiej, w której po zmroku rozpoczyna się nowy dzień).

Wielka Sobota jest jedynym dniem bez Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz nie rozdaje się też Komunii świętej. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk. Jest to więc dzień całkowitej pustki, wciąż obnażonego ołtarza, pustego tabernakulum.
 
Zobacz zdjęcia z wizyty naszego fotografa w Katedrze św. Mikołaja.


 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / Święcenie wielkanocnych pokarmów. Zobacz zdjęcia z Katedry św. Mikołaja ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-04-20 | fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ bunnyfunny
  Sobota, 20.04

  Dziś jest ten piękny dzień w którym wszyscy ateiści maszerują w Kościoła :D

 2. 2
  +6
  ~ Barbi
  Sobota, 20.04

  Ludzie w kościele nie potrafią się zachować było widać że przychodzą bo tak musi być bo tak kazali w domu bardziej na pokaz żadnej pokory i zrozumienia szok masakra idą bo idą ale nie rozumieją po co idą i dlaczego są w kościele szok masakra trochę pokory Elblążanie i zachowajcie się w kościele jak powinno się zachowywać pomodlić się podziękować Bogu normalnie ateiści widać to od razu Wesołego Alleluja

 3. 3
  0
  ~ =-
  Poniedziałek, 22.04

  Najlepsze były te koszyczka stół po święceniu ….jaki to sens …?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.