Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś Wielkanoc! Na stole obowiązkowo musi znaleźć się jajko - symbol życia i odrodzenia

21.04.2019, 06:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Wielkanoc! Na stole obowiązkowo musi znaleźć się jajko - symbol życia i odrodzenia

Dziś katolicy gromadzą się przy wspólnym stole, na którym również króluje baranek - symbol zmartwychwstałego Chrystusa i jajko - symbol rodzącego się życia. Baranek, zazwyczaj z cukru lub ciasta, zajmuje centralny punkt stołu, a jego nieodłącznym atrybutem jest chorągiewka z napisem "Alleluja".

Alleluja, w  oryginale zapisywane jest jako "hallelujah", w języku hebrajskim oznacza "wychwalajcie Jahwe". Wierni, tuż po mszy rezurekcyjnej, która odbywa się zazwyczaj o szóstej w świąteczny poranek, powtarzają je często z radością. Rezurekcja (z łac. resurrectio- zmartwychwstanie), to uroczyste nabożeństwo, celem którego jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa. Chrześcijanie, od czasów papieża Grzegorza Wielkiego, pozdrawiali się w tym dniu słowami "Chrystus Zmartwychwstał!" w odpowiedzi słysząc "Zmartwychwstał prawdziwie".

Śniadanie Wielkanocne, pierwszy posiłek wielkanocnej niedzieli, to jeden z najbardziej uroczystych momentów tych świąt, okazja do wspólnego biesiadowania i bycia ze sobą.  Na stole, obok smakowitych potraw, najważniejsza jest święconka. Potrawy, które dzień wcześniej zostały poświęcone w kościele, tego dnia są odpowiednikiem bożonarodzeniowego opłatka. Każdy z domowników spożywa po kawałku poświęconych produktów składając sobie nawzajem życzenia.

Ten radosny czas obfituje w wiele zwyczajów. Większość z nich znana jest od średniowiecza i praktykowana do dziś. Na stole obowiązkowo musi znaleźć się jajko - symbol życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga nawet starożytnych Persów, którzy wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy, Rzymianie i bardzo szybko rozprzestrzenił się wśród chrześcijańskich krajów. Szczególne znaczenia mają właśnie czerwone pisanki , które według wierzeń mają moc magiczną i odpędzają złe uroki.

Na Podlasiu do dziś panuje tradycja wybijania jajek. Polega ona na tym, że dwie osoby stukają się wzajemnie ugotowanymi jajkami. Wygrywa ten, który stłucze jajko przeciwnika jako pierwszy. Pisanki mają jeszcze jedno wykorzystanie na Podlasiu - to  kolejna zabawa, którą uwielbiają  dzieci - toczenie jajek z górki. Zasady są  proste - wygrywa jajko, które najszybciej znajdzie się u jej podnóża.  

Na Śląsku Wielka Niedziela to dzień bez gotowania. Tradycja nakazuje by ten dzień obył się bez dymu i ognia. Ma to być czas na wspólne radowanie w gronie najbliższych.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Maniek
  Poniedziałek, 22.04

  Ugotowane nie narodzone........

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.