Piątek, 14.08.2020, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Black Friday i Cyber Monday zagościły w Polsce na stałe – jak mogą nas oszukać?

23.11.2018, 10:00:31 Rozmiar tekstu: A A A
Black Friday i Cyber Monday zagościły w Polsce na stałe – jak mogą nas oszukać?

Black Friday oraz Cyber Monday zagościły w Polsce na stałe. Klienci przyzwyczaili się już do bardzo korzystnych ofert na zakup wszystkich rodzajów towarów. Duże zainteresowanie tymi wydarzeniami to również zwiększone ryzyko tego, że zainteresują się nami oszuści i hakerzy.
 
- Fałszywe oferty handlowe, podszywanie się pod strony popularnych sklepów internetowych, to praktycznie codzienność – mówi Łukasz Nowatkowski Dyrektor IT G DATA Software – okres przed świąteczny, a tym bardziej takie dni jak Black Friday i Cyber Monday, sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na oszustwa. Otrzymujemy setki maili z atrakcyjnymi ofertami, a część z nich to zwykłe oszustwa.


Przestępcy wykorzystują nic innego jak naszą chciwość i nieuwagę. Jeśli otrzymamy informację z fantastyczna zniżką, istnieje duża szansa na to, że klikniemy w link, przekierowujący nas do np. fałszywego sklepu internetowego, lub otworzymy załącznik, który potencjalnie może zawierać wirusy.


- Najczęściej do zagrożenia naszego komputera dochodzi przez nieuwagę – mówi Nowatkowski – Czytamy szybko i nie zwracamy uwagi na, na przykład, zamianę liter w nazwie strony na którą chcemy wejść. Jeśli już wejdziemy na taką stronę, zagrożeń jest wiele: od wykradzenia danych, poprzez zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Gorzej jeśli dokonamy zakupu, wtedy bezpośrednio zagrożone są nasze konta.


Starajmy się też unikać konkursów, które kuszą nagrodami. Jedyne co musimy zrobić to podać nasze dane, numer telefonu, adres. To wystarczy aby narazić się na niebezpieczeństwo. Takie oferty mogą trafić do nas nie tylko poprzez mail, ale również sms. Jeśli nie znamy źródła, nie otwierajmy linków zawartych w wiadomościach tekstowych.


- Kupując wiele produktów bardzo łatwo stracić rachubę, co, kiedy i gdzie zamówiliśmy – mówią eksperci G DATA – dlatego, zwracajmy szczególną uwagę na maile od firmy kurierskich. W Polsce mieliśmy już do czynienia z fałszywymi mailami informującymi o oczekującej przesyłce. Te wiadomości różnią się szczegółami, grafiką i często nie są pisane poprawną polszczyzną.


Jak się bronić? Wykazywać przede wszystkim zdrowy rozsądek i uwagę. Nie otwierajmy maili i załączników od nieznanych nam nadawców, starajmy się korzystać tylko ze znanych nam sklepów internetowych i zwracajmy uwagę na charakterystyczną „zieloną kłódkę”.


- Musimy też pamiętać o aktualizacjach posiadanego oprogramowania – mówi Nowatkowski – systemów operacyjnych, oprogramowania antywirusowego. Im nowsza wersja tym większa szansa, że obronimy się przed oszustami.

 

Marcin Januszkiewicz
Prezes Zarządu
MiejskieMedia sp z o.o.

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Zbych
  Piątek, 23.11

  A może tak po polsku!

 2. 2
  0
  ~ Tak
  Piątek, 23.11

  Jest zakaz stosowania obcego nazewnictwa są na to przepisy i co. Na dodatek kant ceny z kosmosu nie okazja.

 3. 3
  --1
  ~ Vo
  Piątek, 23.11

  Walcie się i tyle.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.