Wtorek, 2.06.2020, Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Frombork: Obchody 100-lecia niepodległości Polski

09.11.2018, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Frombork: Obchody 100-lecia niepodległości Polski

W sobotę, 10 listopada 2018 r. o godz. 11.00, w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku zostanie odprawiona msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny. Po mszy św. odbędzie się Apel Pamięci pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

W przeddzień 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wierni będą dziękować Bogu za przodków, którzy pozostawili wyjątkowy przykład miłości do Ojczyzny i swoją życiową postawą potwierdzili, że droga do odzyskania przez Naród Polski swej niepodległości i suwerenności wiedzie nie tylko poprzez walkę zbrojną, starania polityczne, ale przede wszystkim przez miłość do Boga i bliźniego, wytrwałą wiarę oraz modlitwę. Kościół przez trudny czas zniewolenia wiernie towarzyszył Narodowi w chwilach bolesnych doświadczeń – doświadczając tych samych upokorzeń i prześladowań, represji i szykan ze strony zaborców. W rodzinach podtrzymano i przekazywano kolejnym pokoleniom miłość do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

Święto Niepodległości uświadamia wielką ofiarę i daninę krwi wylaną przez pokolenia Polaków dla odzyskania wolnej i suwerennej Ojczyzny. Obchody tej rocznicy wyrażają wdzięczną pamięć o tych, którzy nie tylko żyli i pracowali dla Ojczyzny, ale nade wszystko oddali za nią to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.  

W dniach 11 i 12 listopada 2018 r. w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku udostępniona zostanie dla zwiedzających kaplica polska, w której w latach 1772-1945 odprawiano nabożeństwa w języku polskim, co przyczyniało się do pielęgnowania polskiej tradycji i kultury. W 2011 roku przeprowadzono prace konserwatorskie przy ołtarzu św. Jerzego oraz ambonie znajdującej się w kaplicy polskiej. W roku 2020  zakończony zostanie remont, który obejmie ściany, sklepienia, posadzki oraz stolarkę w kaplicy. Zwiedzanie katedry i kaplicy polskiej w ramach  obchodów Święta Niepodległości 11.1.2018 roku 12:10-15:00 i 12.11.2018 r. w godz. 10:00-15:00. Wstęp wolny.
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.