Środa, 19.06.2019, Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji: Pierwsza faza certyfikacji za nami

12.10.2018, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dowództwo Wielonarodowej Dywizji: Pierwsza faza certyfikacji za nami

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji zostali poddani ocenie w ramach I fazy certyfikacji prowadzącej do osiągnięcia Pełnej Gotowości.


W poniedziałek, 8 października, do Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny -Wschód (DWDP-W) przyjechało kilkudziesięciu inspektorów aby poddać żołnierzy DWDP-W ocenie. Sprawdzeniu poddane zostało ukompletowanie, wyposażenie i przygotowanie poszczególnych komórek funkcjonalnych do prowadzenia działań.

W skład komisji organizowanej przez Allied Land Command (LANDCOM) wchodzili także reprezentanci Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód (ang. MNCNE - Multinational Corps Northeast), Wielonarodowej Dywizji Południowy – Wschód (ang. MND-SE - Multinational Division South - East), NATO Rapid Deployable Corps - Turkey (NRDC-T), NATO Rapid Deployable Corps - Spain (NRDC-SP) oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na czele kontrolujących stanął Zastępca Szefa Sztabu ds. Planowania w LANDCOM gen. bryg. Alfonso Alba. Jesteśmy tutaj aby pomóc wam osiągnąć wasz cel – powiedział generał Alba podczas rozpoczęcia kontroli. W certyfikacji, w charakterze obserwatorów, brał udział również dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Ryszard Pietras wraz z grupą oficerów. 21 Brygada rozpoczęła proces przygotowań do realizacji zadań w ramach służby w Siłach Odpowiedzi NATO.

W tym czasie czeka ją wiele sprawdzianów na poszczególnych szczeblach dowodzenia. Jak powiedział gen. Pietras - Wszelkie nasze dokumenty standaryzacyjne wytyczają tylko kierunki, natomiast najistotniejsze dla mnie zawsze jest zdobywanie doświadczeń w tzw. realnym środowisku. Pobyt tutaj, w Elblągu, w czasie pierwszej w historii naszych Sił Zbrojnych tego typu certyfikacji na tym szczeblu jest dla mnie, a zwłaszcza dla moich podwładnych dużym doświadczeniem. Myślę, że nabyta tutaj wiedza skorelowana z wiedzą wynikającą ze znajomości dokumentów w znacznym stopniu pomoże przygotować się nam do realizacji postawionego przed nami zadania. 

Certyfikację obserwowali również żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego, którzy są zainteresowani jej przebiegiem ze względu na realizowane przez nich zadania. Certyfikacja dowództwa dywizji rozpoczęła się już po zakończenia ćwiczenia pk. "Saber Strike", kiedy to ocenie poddany został proces planowania działań (ang. CRP – Crisis Response Planning) do ćwiczenia "Anakonda - 18". I faza certyfikacji, tzw. „In barracks” to kolejny krok na drodze wieloetapowego procesu prowadzącego do osiągnięcia Pełnej Gotowości przez

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód. Proces ten zakończy faza II, tzw. „Field evaluation”, która odbędzie się już na początku grudnia podczas ćwiczenia "Anakonda", kiedy to nastąpi ocena zdolności żołnierzy dowództwa do praktycznego dowodzenia wielonarodową dywizją w ramach prowadzenia działań bojowych o wysokiej intensywności. Przez wiele miesięcy żołnierze dowództwa doskonalili swoje procedury oraz wiedzę biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach w kraju i za granicą. W tym czasie zgrywali się również w komórkach organizacyjnych.

Najważniejszym sprawdzeniem ich umiejętności przed rozpoczęciem certyfikacji było ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. "Saber Strike". Podczas tego ćwiczenia dowodzili trzema brygadami: 7. Brygadą Zmechanizowaną z Czech, litewską Brygadą Piechoty Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” oraz polską 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. W ćwiczebnych strukturach dywizji znajdowały się również, m.in. pułki: artylerii, przeciwlotniczy i saperów. Zadania realizowane na polowym stanowisku dowodzenia obejmowały prowadzenie działań obronnych oraz odparcie przeciwnika zagrażającego integralności sojuszniczego państwa. 

I faza certyfikacji dobiegła końca lecz żołnierze dywizji nie zwalniają tempa przygotowań do ostatniej części sprawdzianu. Ogółem, w fazie pierwszej oraz drugiej, sprawdzanych jest pięć obszarów zawierających w sobie około 1400  wskaźników, z których każdy podlega ocenie, więc czeka ich jeszcze wiele pracy.

 

Informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.